Dietetyczka radzi, na co zwracać uwagę w ciąży
Coraz większym zainteresowaniem świadomych konsumentów cieszy się clean label, czyli tzw. czysta etykieta. Ta zasada polega przede wszystkim na poprawie jakości żywności, w tym suplementów diety. Daje gwarancję przejrzystości w kwestii substancji dodatkowych zawartych w produktach. Jej celem jest dążenie do maksymalnego ograniczenia stosowania w preparatach substancji mocno syntetycznych, jak np. barwniki czy konserwanty. Preparaty wpisujące się w nurt czystej etykiety charakteryzują się możliwie najprostszym składem. – Wybierając to, co jemy w czasie ciąży, należy zwrócić uwagę nie tylko na skład produktu, lecz także na tabelę wartości odżywczych – radzi Agnieszka Pocztarska, która na Instagramie prowadzi profil „Czytamy Etykiety”.
Czym się kierować przy wyborze produktów spożywczych?
Czytanie etykiet produktów spożywczych to podstawa. Jeśli chcemy wiedzieć, co jemy, musimy zwracać uwagę na składniki produktów, które kupujemy. Na pewno ważne jest to, aby zwrócić uwagę nie tylko na skład, lecz także na tabelę wartości odżywczych. Może być tak, że produkt o prostym składzie ma powalającą ilość cukrów prostych lub soli, a to składniki, które powinny być w codziennej diecie ograniczanie do minimum.
Na co zwracać szczególną uwagę?
Dobrze byłoby wybierać produkty bez wielu zbędnych dodatków. Na niektóre z nich (np. konserwanty) organizm może zareagować różnie.. Pamiętajmy też o tym, że nie każde „E” jest złe (niektóre oznaczają, np. witaminy) oraz nie każdy dłuższy skład jest z góry do odrzucenia. Czasem długa lista składników wynika z tego, że produkt zawiera, np. sporo przypraw.
Warto przeczytać cały skład oraz przejrzeć tabelę wartości odżywczych, porównać produkty między sobą i dopiero potem ocenić, czy produkt jest wysokiej jakości, czy lepiej będzie go jednak odłożyć.
W jaki sposób czytać składy?
Najpierw rzuca się w oczy nazwa produktu. Nie daj się zwieść pięknie brzmiącym, długim nazwom. Jeśli chcesz kupić masło ekstra, to będzie się ono nazywało „masło ekstra”, a nie „śmietankowy ekstra”, „familijny ekstra”. Tak samo sprawa wygląda ze śmietaną – będzie nazywać się „śmietaną”, a nie „kremowa” albo „świetna gospodyni”. Jogurt grecki nazywa się „jogurt grecki”, a nie „grecki”.
Składniki na etykiecie podawane są w kolejności malejącej. Jeśli cukier jest na pierwszej pozycji, to oznacza, że jest go najwięcej.
Jeśli masz dwa produkty z podobnym składem i nie wiesz, który wybrać, to spójrz na wartość odżywczą. Wybierz ten, który ma mniej cukrów albo soli – to nie wartość kcal jest najistotniejsza.
A jeśli chodzi o cenę, dobrze porównać cenę za kilogram.
Na produktach można znaleźć datę minimalnej trwałości, czyli „najlepiej spożyć przed” – to informuje o tym, jak długo prawidłowo przechowywany produkt zachowuje swoje właściwości
Czy w ciąży można jeść przetworzone produkty?
Tego typu produkty najlepiej ograniczać w swojej diecie. Oczywiście, wszystko jest dla ludzi, jednak ważny jest umiar. Na pewno nie powinny one stanowić podstawy diety, raczej jej dodatek.
Dieta oparta na produktach wysoko przetworzonych może być szkodliwa dla zdrowia. A dzieje się tak dlatego, że te produkty są zazwyczaj wysokokaloryczne oraz zawierają spore ilości tłuszczów nasyconych, soli i cukrów prostych. Dodatkowo, łatwo się nimi przejadać, ponieważ często są ubogie w błonnik i białko, przez co nie nasycą na długo.
Co zamawiać w restauracji, żeby mieć pewność, że jemy dobrze?
Do restauracji raczej nie chodzimy każdego dnia, dlatego jeśli wybieramy się tam tylko raz na jakiś czas, to zjedzmy po prostu to, na co mamy ochotę. Jeden posiłek nie wpłynie znacząco na nasze zdrowie, ponieważ to całokształt odżywiania ma znaczenie. Podczas takich wyjść warto wybierać to, co zjemy ze smakiem – jedzenie też może sprawiać przyjemność.
Natomiast jeśli koniecznie chcemy wybrać zdrowsze potrawy, to lepiej zamieniać opcje smażone na pieczone lub grillowane. Warto wybierać dania z warzywami lub domówić warzywa dodatkowo jeśli jest taka możliwość. To one sprawią, że dostarczymy cennych składników i błonnika oraz zwiększą objętość – szybciej się najemy, a sytość będzie trwała dłużej.
Kiedy wybór pada na danie mięsne, to warto postawić na te chudsze opcje. Dobrym sposobem na ograniczenie tłuszczów nasyconych w restauracyjnym posiłku będzie wybór dań, które nie opierają się na tłustej śmietanie czy serach.
Czego nie jeść w ciąży?
W ciąży nie można spożywać surowego mięsa, surowych wędlin i kiełbas, serów miękkich z niepasteryzowanego mleka oraz surowych jaj i potraw je zawierających.
Dlatego lepiej, aby w diecie kobiet w ciąży zabrakło, m.in.: krwistych steków, tatara czy sushi. Nie powinny również spożywać ryb takich jak: tuńczyk, rekin, miecznik czy marlin z uwagi na podwyższone poziomy rtęci w tych rybach.
Oczywiście alkohol również nie powinien wchodzić w grę pod żadnym względem. Nawet lampka wina jest niebezpieczna w ciąży. Lepiej też unikać znacznych ilości kofeiny i ograniczać ją do ok. 200 mg/dobę.
Czego nie wolno robić w czasie ciąży – jakich zabiegów kosmetycznych nie stosować?
Ze względu na to, że skóra w ciąży często jest nadwrażliwa, reaktywna, powinniśmy zrezygnować z zabiegów mocno ją drażniących, penetrujących skórę, wywołujących stan zapalny, a także unikać wysokich stężeń kwasów złuszczających. Nie możemy stosować niektórych substancji, np. obecnie bardzo popularnych retinoidów. Rezygnujemy też oczywiście z zabiegów medycyny estetycznej czy makijażu permanentnego.
Jak dbać o urodę w czasie ciąży?
Często w ciąży zmieniają się potrzeby skóry, więc musimy ją obserwować i na bieżąco reagować. Polecałabym skupić się na ukojeniu skóry, jej regeneracji i na tym, aby pielęgnacja była dla nas przyjemna, poprawiała nam nastrój. Możemy wybrać się do kosmetologa czy na masaż, ale oczywiście, wszystko najlepiej konsultować z lekarzem.
Jakie problemy mogą się pojawić w czasie ciąży, np. z cerą, rozstępami, puchnięciem?
Wiele kobiet jest zachwyconych swoim wyglądem skóry w ciąży, jednak są i takie, które borykają się, np. z krostami czy z przebarwieniami.. Bardzo częstym problemem są też rozstępy. Jednak na wszystko możemy w mniejszym lub większym stopniu wpływać. Odpowiednie nawilżanie skóry, najlepiej oliwką bądź balsamem na jeszcze wilgotną skórę po prysznicu, pomoże zmniejszyć ryzyko powstania rozstępów. Z kolei w profilaktyce przebarwień w ciąży możemy stosować witaminę C i krem z filtrem.
Jak sprawiać sobie przyjemność w ciąży?
Lekkie, zdrowe posiłki na pewno pozostawią po sobie zadowolenie i lepsze samopoczucie, więc warto zadbać o kwestię zdrowego odżywiania. Oprócz tego dobrze będzie wspierać się odpowiednimi zabiegami poprawiającymi urodę, możemy wybrać się do kosmetologa na delikatne zabiegi twarzy, są specjalnie masaże dla kobiet w ciąży, więc to też jak najbardziej fajna opcja, szczególnie jeśli mamy problemy z opuchnięciami.
Jakie elementy self-care wprowadzić?
Długie i spokojne spacery, jeśli tylko jest taka możliwość. Ruch i aktywność są jak najbardziej wskazane, a spokojny spacer świetnie odstresuje i przewietrzy głowę.
Kolejnym elementem self-care może być wyrabianie nawyku spożywania codziennie jakiejś bomby witaminowej – wartościowej sałatki czy koktajlu. Dobrze, by składały się z produktów, które są lubiane, aby zadbać nie tylko o wnętrze, lecz także o kubki smakowe. Nie da się ukryć, że po takim posiłku często czujemy się o wiele lepiej – witaminy oraz minerały z nich pochodzące robią swoje.
Jeśli wybieramy się do spa, jakie zabiegi wybrać?
Właściwie takie, jakie chcemy, na rynku mamy teraz mnóstwo zabiegów – czy to na twarz, czy to na ciało, choć osobiście zdecydowałabym się na coś typowo odprężającego, np. masaż bądź rytuał zgodny z filozofią miejsca. W kwestii doboru zabiegu na pewno zdałabym się na terapeutę, który oceni stan skóry i dobierze coś odpowiedniego. Myślę, że hennę czy manicure możemy zrobić sobie u ulubionej kosmetyczki w okolicy domu, ale jeśli ktoś tego właśnie potrzebuje, nie widzę przeciwwskazań, żeby wykonać to w spa – postępujmy w zgodzie ze sobą i ze swoimi potrzebami.
Podczas ciąży zapotrzebowanie na witaminy i minerały znacząco wzrasta. Ponadto dostarczanie witamin z pożywienia nie jest łatwe – witaminy często ulegają zniszczeniu lub wypłukaniu w trakcie obróbki termicznej produktów oraz podczas przechowywania żywności. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca regularną suplementację takich składników, jak kwas foliowy, witamina D, jod, DHA u wszystkich zdrowych kobiet w ciąży, a żelazo – w zależności od wyników morfologii krwi.1 Sięgając po suplement diety dla kobiet w ciąży, warto zwrócić szczególną uwagę na to, co znajduje się w składzie preparatu i czy składniki są w ilościach zgodnych z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Wybieraj te, które mają przejrzysty skład z jak najmniejszą ilością substancji dodatkowych – bez wypełniaczy, barwników i konserwantów syntetycznego pochodzenia. Pamiętaj też, że dobrze zbilansowana dieta to podstawa. Takim produktem jest suplement diety Pueria Uno (do 12. tygodnia ciąży) i Pueria Duo (od 13. tygodnia do końca karmienia piersią) – bez substancji wypełniających, barwników i konserwantów syntetycznego pochodzenia. Ponadto produkty Pueria posiadają pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.2 Zawierają składniki takie jak: kwas foliowy (w tym aktywną postać – L-metylofolian wapnia), witaminę D, jod, DHA w naturalnej formie trójglicerydowej, cholinę. Co ważne, nie zawierają żelaza, którego suplementacja według wytycznych PTGiP jest zalecana jedynie w konkretnych przypadkach, gdyż jego nadmiar może mieć niekorzystny wpływ na przebieg ciąży. O konieczności wdrożenia suplementacji żelaza decyduje lekarz.
1. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementów diety: PUERIA UNO, PUERIA DUO. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2021, 6, 2, 109-112.
2. Jw.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.