„Dziewczyna z igłą”, który zdobył uznanie na międzynarodowych festiwalach, trafił na oscarową shortlistę do nominacji w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Z kim konkuruje polsko-duńska koprodukcja?
Oprócz „Dziewczyny z igłą”, na krótką listę, która może doprowadzić do nominacji do Oscara, trafiły „Dzień i noc” z Brazylii, który porusza temat tożsamości i przetrwania w trudnych warunkach społecznych, oraz francuski „Emilia Pérez”, który opowiada o zmaganiach kobiety w patriarchalnym biznesie. Warto również zwrócić uwagę na film „Mowa wspólna” z Kanady, który bada relacje międzyludzkie.
Wśród innych produkcji na shortliście do kategorii najlepszy film międzynarodowy znajdują się także „Vermiglio” z Włoch, który bada tematykę wojny, traumy i zmieniających się losów jednostek i rodzin, „Kneecap” z Irlandii, który łączy wątki społeczne z elementami sztuki ulicznej, oraz „Touch” z Islandii, który opowiada o podróży w poszukiwaniu miłości.
Kiedy poznamy zwycięzcę Oscarów 2025 w kategorii najlepszy film międzynarodowy?
Film „Dziewczyna z igłą” jest jednym z wielu, które w tym roku zdobyły uznanie międzynarodowej publiczności, a także ekspertów z branży filmowej. Ostateczna selekcja nominacji do Oscarów 2025 w kategorii najlepszy film międzynarodowy odbędzie się 17 stycznia 2024 roku, a ceremonia wręczenia nagród zaplanowana jest na 2 marca 2024 roku. Choć konkurencja jest wyjątkowo silna, „Dziewczyna z igłą” z pewnością zasługuje na uwagę ze względu na swoją głęboką tematykę i artystyczną jakość.
O czym opowiada ,,Dziewczyna z igłą”?
,,Dziewczyna z igłą” (oryg. ,,The Girl with a Needle") w reżyserii Magnusa von Horna to film, który powstał w ramach koprodukcji polsko-duńsko-szweckiej. Opowiada on historię Caroline, młodej pracownicy fabryki w Kopenhadze tuż po I wojnie światowej. Po zajściu w ciążę traci pracę i zostaje sama. Z pomocą przychodzi jej Dagmar, charyzmatyczna właścicielka nielegalnej agencji adopcyjnej, pomagająca matkom oddać niechciane dzieci do nowych rodzin. Caroline, nie mając innej alternatywy, podejmuje pracę jako mamka, a między kobietami nawiązuje się więź. Jednak jej świat zostaje zniszczony, gdy odkrywa szokującą prawdę o Dagmar.
Shortlista filmów w kategorii najlepszy film międzynarodowy:
- “Armand” (IFC Films) z Norwgii
- “Dahomey” (Mubi) z Senegalu
- “Emilia Pérez” (Netflix) z Francji
- “Flow” (Janus Films and Sideshow) z Łotwy
- “Strefa Zero” (No U.S. Distribution) z Palestyny
- “Dziewczyna z igłą” (Mubi) z Danii
- “How to Make Millions before Grandma Dies” (Well Go USA Entertainment) z Tajlandii
- “Dzień i noc” (Sony Pictures Classics) z Brazylii
- “Kneecap” (Sony Pictures Classics) z Irlandii
- “Santosh” (Metrograph Pictures) z Wielkiej Brytanii
- “Nasienie świętej figi” (Neon) z Niemiec
- “Touch” (Focus Features) z Islandii
- “Mowa wspólna” (Oscilloscope Laboratories) z Kanady
- “Fale” (No U.S. Distribution) z Czech
- “Vermiglio” (Janus Films) z Włoch
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.