Zamieszkać w sercu zabytkowego Gdańska
Kupując nowe mieszkanie, bierzemy pod uwagę wiele czynników. Obok wygodnie skomunikowanej lokalizacji, jej prestiżu i sąsiedztwa liczy się też to nieuchwytne coś, co sprawia, że w danym miejscu mocniej zabije nam serce. Na atmosferę – bo właśnie o niej mowa – ma wpływ także historia. A ta w przypadku osiedla Kamienna Grobla w Gdańsku jest naprawdę imponująca.
Osiedle Kamienna Grobla – najnowsza inwestycja firmy deweloperskiej ACCIONA – to lokalizacja idealna nawet dla najbardziej wymagających. Szlachetne połączenie historycznych detali architektonicznych z nowoczesnymi, eleganckimi formami już od pierwszej chwili przyciągnie przechodniów.
Ale tym, co czyni Kamienną Groblę jeszcze bardziej wyjątkową, jest jej historyczna lokalizacja. Usytuowany nad brzegiem Nowej Motławy – przy ulicy Kamienna Grobla 28/29 – kompleks historycznej Fabryki Batycki od strony ulicy Jałmużniczej uzupełniony będzie nowoczesnym budynkiem. Atrakcyjności tej inwestycji dodaje położenie przy bulwarowych schodach prowadzących wprost nad wodę, skąd rozpościera się bezpośredni widok na Nową Motławę, most Toruński oraz Wyspę Spichrzów. Ci, którzy interesują się historią Trójmiasta, będą zachwyceni sięgającym aż XIX wieku dziedzictwem tej wyjątkowej lokalizacji.
Wczoraj i dziś
Kamienna Grobla – po niemiecku Steindamm – zawdzięcza swoją nazwę sąsiedztwu Nowej Motławy. A także temu, że była jedną z pierwszych wybrukowanych ulic na Dolnym Mieście. Miejsce jest przesiąknięte duchem przedsiębiorczości. W 1846 roku w istniejącym tu wtedy młynie olejowym zainstalowano jedną z pierwszych w Gdańsku maszynę parową. Młyn należał do bogatego kupca Wilhelma Theodora Behrenda i działał przy ul. Steindamm 26. Co ciekawe, Behrend był także współwłaścicielem fabryki karabinów. W 1876 roku młyn stał się częścią kombinatu olejowo-młynarskiego firmy Peter Patzig & Co. Natomiast tuż przed wojną przy Kamiennej Grobli działały różne zakłady – ślusarnie, lakiernie, tapicernie, stolarnie.
Po wojnie w kwartale zabudowy poza warsztatami samochodowymi działały też składnica książek, księgarnia oraz skup makulatury. W nowym milenium okolica zmieniła charakter za sprawą inwestora z innej branży. W 2005 roku dawny młyn olejowy kupiła firma Bożeny Batyckiej i zaczęto produkować tu luksusową galanterię skórzaną. To jednak nie wszystko, bo w budynku fabryki działał także showroom marki, w którym produkty z logo Batycki można było kupić po cenach fabrycznych. Pomieszczeniu na parterze budynku (w nawiązaniu do wcześniejszej funkcji obiektu) nadano nazwę Warsztat – Przestrzeń Artystyczna Fabryki Batycki. Organizowane tu eventy przyciągały trójmiejską śmietankę towarzyską – artystów i biznesmenów. Wszystko to sprawiło, że w świadomości gdańszczan budynek pozostał Fabryką Batycki. Ale w 2016 roku zakład zamknięto. Wówczas wielu zastanawiało się, jaka przyszłość czeka to piękne miejsce. Dziś znamy już odpowiedź.
Luksus i historia
Mieszkanie w lofcie to marzenie wielu inwestorów. Oczywiście pofabryczna przestrzeń musi przejść szereg zabiegów i żmudny proces renowacji, by sprostać naszym wymaganiom. Ponieważ w Polsce bardzo często wyburza się dawne fabryki i zakłady, znalezienie przystosowanego do współczesnych realiów loftu graniczy dziś z cudem. Między innymi właśnie dlatego osiedle Kamienna Grobla jest tak unikatową inwestycją. Za sprawą firmy deweloperskiej ACCIONA dawna Fabryka Batycki zyskała nowe życie. Połączenie historii z nowoczesnością zawsze było mocną stroną Gdańska. Nic dziwnego, że w przypadku Kamiennej Grobli również sprawdziło się idealnie. W rewitalizowanym zespole powstaną 33 luksusowe apartamenty loftowe, a także 32 nowoczesne lokale typu studio.
Co ważne, kompleks znajduje się zaledwie 15 minut spacerem od historycznego serca Gdańska z takimi atrakcjami jak: ulica Długa, Żuraw, Bazylika Mariacka. Wszystko to czyni tę lokalizację znakomitą zarówno dla tych, którzy w Gdańsku żyją i pracują, jak i dla poszukujących mieszkania pod wynajem.
– Gdańsk to jedno z najatrakcyjniejszych miast w Polsce pod względem biznesowym i turystycznym. W Trójmieście znajdujemy klientów zarówno wśród osób, które szukają lokum dla potrzeb swoich i swojej rodziny, jak i inwestorów zainteresowanych lokalami użytkowymi o wysokim standardzie wykończenia. Cieszymy się, że nasze nowe, pozawarszawskie propozycje odpowiadają na potrzeby obu tych grup – mówi Katarzyna Unold, Dyrektorka Zarządzająca ACCIONA w Polsce.
– Dolne Miasto to wyjątkowa dzielnica Gdańska. Ten historycznie kluczowy obszar o ogromnym potencjale rozwojowym przeżywa dziś renesans. Dzięki kompleksowym działaniom rewitalizacyjnym, jakie przechodzi ta lokalizacja, świetność odzyska między innymi tutejszy bulwar. Zmianom ulegną także zabytkowe bastiony, które wkrótce staną się miejscem aktywnego wypoczynku i spotkań towarzyskich. Na mieszkańców klimatycznej Kamiennej Grobli czekają także niepowtarzalna natura, bliskość terenów rekreacyjnych oraz sieć ścieżek rowerowych – dodaje Katarzyna Unold.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.