Znaleziono 0 artykułów
31.03.2021

Zbiory Luwru w sieci

31.03.2021
(Fot. Getty Images)

Na wirtualnej platformie paryskiego muzeum można oglądać 480 tys. dzieł sztuki. Wśród nich znalazła się „Mona Lisa” Leonarda da Vinci.

Spragnionym kontaktu ze sztuką z pomocą przychodzą największe muzea na świecie. Paryski Luwr stworzył wirtualną platformę z ponad 480 tys. dzieł dostępnymi za darmo.

Dziś Luwr odkurza swoje skarby, nawet te najmniej znane. Po raz pierwszy każdy może bezpłatnie uzyskać dostęp do całej kolekcji dzieł z komputera lub smartfona, niezależnie od tego, czy są one wystawione w muzeum, wypożyczone, nawet długoterminowo, czy też znajdują się w magazynie. Oszałamiające dziedzictwo kulturowe Luwru jest teraz na wyciągnięcie ręki! Jestem pewien, że te cyfrowe treści jeszcze bardziej zainspirują ludzi do przyjścia do Luwru i osobistego odkrywania kolekcji – mówi Jean-Luc Martinez, prezes i dyrektor muzeum.

Baza danych Luwru posiada zarówno stałą kolekcję muzeum, jak i kolekcję rzeźb z ogrodów Tuileries i Carrousel, kolekcję dzieł z Musées Nationaux Eécupération, które zostały odnalezione po II wojnie światowej i przekazane do Luwru, aż będą mogły powrócić do prawowitych właścicieli, a także dzieła z Musée National Eugène-Delacroix. Wśród tych, które znajdziemy w Luwrze, są egipskie antyki, sztuka islamska, dzieła renesansowe oraz najpopularniejsze prace artystów z całego świata – od „Mona Lisy” Leonarda da Vinci, po marmurową rzeźbę Nike z Samotraki i Wenus z Milo.

Platforma pozwala przemieszczać się po poszczególnych pokojach lub poprzez proste wyszukiwanie podziwiać jedynie dzieła malarskie albo biżuterię. Dostępna jest w języku francuskim, angielskim, hiszpańskim i chińskim.

Aleksandra Lewandowska
Komentarze (1)

Joanna Ż31.03.2021, 11:15
Gdyby ktoś potrzebował przewodnika podczas wirtualnej wycieczki, zapraszam do zapoznania się z moim podcastem. Nagrywam go od czerwca 2020, a pierwszym muzeum po którym oprowadziłam słuchaczy był właśnie Luwr. https://przedobrazem.pl/podcasty/luwr/
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Zbiory Luwru w sieci
Proszę czekać..
Zamknij