Znaleziono 0 artykułów
28.11.2024

Podcast „Po polsku, po niemiecku. Queery na Dolnym Śląsku”, odc. 3: Międzywojenny Breslau

28.11.2024
Podcast „Po polsku, po niemiecku. Queery na Dolnym Śląsku” (Fot. Getty Images)

Współprowadzący podcastu Mathias Foit opowiada w tym odcinku o sytuacji społeczno-prawnej, a zwłaszcza prześladowaniach i dyskryminacji osób nieheteronormatywnych – mężczyzn i kobiet homoseksualnych, ale też osób trans- i interpłciowych – na Dolnym Śląsku od końca XIX w. do 1933 r., czyli do przejęcia władzy przez nazistów. Następnie relacjonuje, jak osoby queerowe radziły sobie z tą rzeczywistością, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i kolektywnym, przede wszystkim zaś, jak przebiegała ich mobilizacja polityczna i jakie organizacje tworzyły w latach Republiki Weimarskiej (1919-1933). W tym odcinku dowiecie się też, kto wydawał pierwsze na świecie czasopismo o tematyce homoseksualnej, kim była „męska narzeczona z Breslau”, czym zajmowały się organizacje walczące z „występkiem i nieobyczajnością” oraz jaką funkcję w środowisku mężczyzn homoseksualnych pełnił wrocławski park Szczytnicki.

Podcast powstał we współpracy z Biurem ds. Równego Traktowania Urzędu Miejskiego Wrocławia w ramach Stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Wrocławia.

Podcastu „Po polsku, po niemiecku. Queery na Dolnym Śląsku” możesz posłuchać na platformach SpotifyApple Podcasts oraz YouTube.

Zobacz także:

Mathias Foit
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Podcast „Po polsku, po niemiecku. Queery na Dolnym Śląsku”, odc. 3: Międzywojenny Breslau
Proszę czekać..
Zamknij