W poniedziałek 19 września w opactwie westminsterskim odbyło się ostatnie pożegnanie brytyjskiej królowej Elżbiety II, najdłużej panującej monarchini na świecie. Nie zabrakło symbolicznych gestów i wymownych decyzji. Oto siedem najważniejszych momentów uroczystości.
Wieniec
Zgodnie z życzeniem króla Karola III, wieniec, który ozdabiał trumnę przez całą uroczystość pogrzebową, składał się z liści rozmarynu, dębu angielskiego i mirtu (wyciętego z rośliny wyhodowanej z zaszczepki pochodzącej z bukietu ślubnego królowej Elżbiety II). W wieńcu znalazły się też kwiaty w odcieniach złota, różu i głębokiego burgundu z akcentami bieli, które rosły w ogrodach królewskich rezydencji, m.in. wokół Clarence House i zamku Balmoral.
Odręczna notatka
W wieniec, który ozdabiał trumnę monarchini, został wetknięty bilecik. Osobiście podpisał się na nim syn zmarłej królowej. Na królewskiej papeterii można było odczytać zdanie: „Kochający i na zawsze oddany Karol R.”, przy czym ostatnia litera oznaczała skrót od łacińskiego słowa „Rex” – król.
Biżuteria
Klejnoty, w których członkinie rodziny królewskiej pojawiają się na oficjalnych uroczystościach, nie tylko podkreślają ich status, ale mają także często wymiar symboliczny. Na pogrzeb królowej Elżbiety II księżna Kate wybrała diamentowe kolczyki z perłą, które zostały przekazane zmarłej monarchini w 1947 roku w prezencie ślubnym. Natomiast żona Harry’ego, Meghan Markle, nałożyła perłowe kolczyki, które królowa podarowała jej w 2018 roku. Wybierając biżuterię związaną z Elżbietą II, oddały jej w ten sposób cześć. Symboliczny gest wykonała hiszpańska królowa Zofia, wpinając w czarny żakiet broszkę, którą miała na pogrzebie matki królowej Elżbiety II, Elżbiety Bowes-Lyon. Owalna ozdoba z dużą, centralnie umieszczoną perłą, otoczoną dwiema diamentowymi ramkami, była prezentem ślubnym od jej przyszłych teściów (otrzymała go po zaręczynach z Juanem Carlosem). Był to „skarb” należący do infantki Isabel zwanej „La Chata” i przekazywany w hiszpańskiej arystokrackiej rodzinie z pokolenia na pokolenie.
Niezaproszeni
Choć na ostatnie pożegnanie królowej Wielkiej Brytanii zjechali do Londynu monarchowie i monarchinie z całego świata, ze względów politycznych niektórzy przywódcy państw nie zostali zaproszeni na uroczystości pogrzebowe. Na czarnej liście znaleźli się prezydent Rosji Władimir Putin oraz wspierający jego działania wojenne w Ukrainie Aleksander Łukaszenka. Ze względu na niejasne stosunki dyplomatyczne, zaproszenie nie zostało wystosowane do prezydenta Syrii Bashara al-Assada oraz przedstawicieli Afganistanu i Wenezueli. Po zamachu stanu, który odbył się w zeszłym roku w Myanmarze, na pogrzeb nie został też zaproszony generał Min Aung Hlaing.
Mundur Harry’ego
Z powodu zrzeczenia się pełnienia oficjalnej roli w rodzinie królewskiej, książę Harry nie mógł pojawić się w wojskowym mundurze podczas oficjalnego pożegnania królowej. Wyjątkiem był moment pełnienia uroczystej warty przy trumnie królowej w weekend poprzedzający dzień pogrzebu. Stało się to za specjalną zgodą króla Karola III, jednak mundur został i tak uszczuplony o niektóre oznaczenia, m.in. inicjały królowej. W dzień pogrzebu książę Harry pojawił się ubrany po cywilnemu. We frak wpiął swoje medale i ordery.
Pieśni
Podczas mszy, która odbywała się w kaplicy św. Jerzego, można było usłyszeć kilka utworów muzycznych z pogrzebu księcia Edynburga z kwietnia ubiegłego roku, np. „Schmücke dich, O liebe Seele” Jana Sebastiana Bacha na samym początku nabożeństwa. Nie zabrakło też pieśni „Rhosymedre” Vaughana Williamsa, należącego do jednych z ulubionych twórców rodziny królewskiej. Jego utwory można było usłyszeć na ślubie księżnej Diany i króla Karola III oraz na pogrzebie księcia Filipa. Przed samym pochówkiem rozbrzmiał natomiast „Nimrod” Sir Edwarda Elgara, który został wykonany podczas koronacji królowej w 1953 roku.
Angielscy projektanci
Zarówno księżna Kate, jak i Meghan Markle wybierając stroje na pogrzeb królowej Elżbiety, postawiły na rodzimych projektantów. Księżna Walii pojawiła się w czarnym płaszczu od Alexandra McQueena, który posiada również w białej wersji, oraz czarnym nakryciu głowy. Natomiast księżna Sussexu wybrała projekt od Stelli McCartney – sukienkę z rękawami w formie peleryny. Na głowie miała kapelusz zaprojektowany przez Stephena Jonesa.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.