Lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i aseksualne coraz częściej stają się bohaterami popularnych produkcji. Przy okazji premiery wyczekiwanego drugiego sezonu „Euforii” polecamy seriale, w których queerowa społeczność doczekała się godnej reprezentacji.
„Euforia”
Zaraz po premierze „Euforia” stała się kulturowym fenomenem. Serial śledzi losy Rue (Zendaya), uzależnionej od narkotyków nastolatki, której życie zmienia się, gdy poznaje transpłciową Jules (Hunter Schafer). „Euforia” przedstawia odarty ze złudzeń obraz życia nastolatków zmagających się z uzależnieniami, lękiem klimatycznym, niepokojami społecznymi i potęgą mediów społecznościowych. Drugi sezon serialu jest już dostępny na HBO GO.
„Porady różowej brygady”
Tej piątki nie trzeba nikomu przedstawiać. Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski i Jonathan Van Ness przemierzają świat w poszukiwaniu osób, które potrzebują ich pomocy. „Porady różowej brygady” to „Dom nie do poznania”, telewizyjne metamorfozy i reportaże Oprah Winfrey w jednym – spotkanie z Różową Brygadą odmienia życie każdego z bohaterów.
„Pose”
Choć voguing jest dziś kojarzony przede wszystkim z kultową już piosenką Madonny, niezwykły taniec stworzyła czarna społeczność LGBTQ, na czele z drag queens z Harlemu. W „Pose” przenosimy się do Nowego Jorku lat 80., gdzie ekstrawaganckie domy walczą o trofea podczas pełnych przepychu „balów”. Jak w każdym swoim serialu, Ryan Murphy nie tylko przekonująco odtwarza klimat minionych dekad, ale wyciąga z historycznych doświadczeń stale aktualne problemy – uprzedzenia, wykluczenie i znaczenie rodziny, szczególnie tej z wyboru. W rolach głównych fenomenalni Billy Porter, Mj Rodriguez i Indya Moore. Serial można oglądać na Netfliksie.
„Opowieści z San Francisco”
Kontynuacja kultowych opowiadań Armisteada Maupina „Tales of The City” i serialu z lat 90., które przez lata zmieniały życie ludzi, pozwalając im poznać, często po raz pierwszy, codzienne doświadczenia osób LGBT. W serialu poznajemy dalsze losy Mary Ann, która 20 lat wcześniej opuściła San Francisco, by poświęcić się karierze. Próbując uciec przed kryzysem wieku średniego, powraca do „najbardziej tęczowego miasta na świecie”, gdzie przy wsparciu córki, byłego męża i lokalnej społeczności jej życie znów nabiera barw.
„Hollywood”
Ryan Murphy powraca do Hollywood lat 40. XX w., żeby opowiedzieć o wciąż aktualnych problemach Fabryki Snów. Grupa młodych aktorów, reżyserów i filmowców za wszelką cenę próbuje się przebić, ale za sławę muszą zapłacić wysoką cenę. Twórca portretując złotą erę Hollywood, tak naprawdę opowiada o tym, że pomimo upływu lat seksizm, homofobia, rasizm i ageizm nadal mają się w branży filmowej dobrze.
„Will i Grace”
Kultowy już serial z przełomu mileniów był jedną z pierwszych produkcji, w której główny bohater był otwarcie homoseksualny. Losy nowojorskiej dwójki przyjaciół i współlokatorów – geja prawnika i heteroseksualnej dekoratorki wnętrz – pokochali widzowie na całym świecie, a seria z Erikiem McCormackiem, Debrą Messing, Seanem Hayesem i Megan Mullally w rolach głównych doczekała się aż 11 sezonów, a także kontynuacji w 2017 r.
„Sex Education”
Netfliksowy serial ma wszystko, czego oczekuje się od współczesnych seriali: autentycznych bohaterów, odpowiednią dozę humoru i odwagę podejmowania ważnych społecznie tematów. Przygody Otisa, jego pozytywnie zakręconej matki seksuolożki i przyjaciół to nie tylko dobra porcja rozrywki, lecz także merytorycznej wiedzy o ciele, zdrowiu i seksualności, także tej nieheteronormatywnej.
„Orange is the New Black”
Nagrodzony czterema statuetkami Emmy serial to adaptacja bestsellerowych wspomnień Piper Kerman, która pokazuje kulisy więziennego świata z perspektywy kobiet. To one królują w „Orange is the New Black” – zawierają sojusze, walczą o wpływy, kochają i nienawidzą. Oprócz lesbijskiej miłości i pożądania, serial podejmował również temat tranzycji płciowej, zdrowia psychicznego i uprzedzeń rasowych. „OITNB” jest dostępny na Netfliksie.
„Gentleman Jack”
Oparta na faktach historia charyzmatycznej właścicielki ziemskiej, pisarki i podróżniczki Anne Lister. Kobieta pozostawiła po sobie pokaźny zbiór pamiętników, w których dokumentowała swoje wyjazdy, walkę o równe traktowanie z mężczyznami i związki z kobietami. Niezważająca na konwenanse, ubrana w garnitur i otwarcie mówiąca o swojej orientacji Lister to bohaterka na miarę XXI w. Można oglądać na HBO GO.
„The Bisexual”
Osoby biseksualne wciąż czekają na swoją godną reprezentację na ekranie. Wśród seriali, które podejmują temat tej orientacji, oddając jej złożoność i paradoksy, jest „The Bisexual”. Po rozstaniu z wieloletnią partnerką Leila rozpoczyna życie miłosne na nowo. Ku własnemu zdziwieniu odkrywa, że kobiety interesują ją tak samo jak mężczyźni. Obowiązkowa pozycja dla tych, którzy rozumieją rozterki Leili.
„Betty”
Nowa seria HBO opowiada o paczce dziewczyn, których największą pasją jest zdominowany przez mężczyzn skateboarding. Uparta i zadziorna Janay (Dede Lovelace), będąca jej przeciwieństwem Honeybear (Moonbear), zbuntowana Kirt (Nina Moran) i rezolutna Indigo (Ajani Russell) są nierozłączne. O dołączeniu do paczki marzy nieśmiała Camille (Rachelle Vinberg). W tle różnorodny i tętniący życiem Nowy Jork. Reżyserka Crystal Moselle tworzy autentyczne i sympatyczne bohaterki, które pokazują, jak to jest być dziewczyną (również nieheteronormatywną) w męskim świecie.
„Kumple”
Brytyjski serial o grupie nastolatków borykających się z codziennymi problemami, trudnym okresem dojrzewania i odkrywaniem własnej tożsamości, doczekał się aż siedmiu sezonów. Nic dziwnego, skoro „Kumple” byli źródłem wiedzy na temat seksualności dla młodych ludzi w całej Europie. Na długo przed premierą „Euforii”, seria podejmowała temat różnych orientacji seksualnych, chorób przenoszonych drogą płciową, przemocy i uzależnień. Cały serial jest dostępny na Netfliksie.
„Obsesja Eve”
Historia dwóch, równie skomplikowanych kobiet i nieoczywistej relacji, która się między nimi zawiązuje. Eve (Sandra Oh) jest agentką brytyjskiego wywiadu, która otrzymuje zadanie śledzenia psychopatycznej zabójczyni Villanelle (Jodie Comer). W serialu opartym na powieściach sensacyjnych Luke'a Jenningsa absurd miesza się z makabrą, która szybko przechodzi w dowcip, i odwrotnie. A bohaterki udowadniają, że kobiety nie są, nie chcą, a nawet nie mogą być słodkie, niewinne i grzeczne. Serial Phoebe-Waller Bridge można oglądać na HBO GO.
„Słowo na L”
„Seks w wielkim mieście” w wersji LGBTQ. Serial opowiada o grupie młodych kobiet z Los Angeles – ich życiu, pracy i romantycznych związkach, zarówno homoseksualnych, jak i heteroseksualnych. Od swojej premiery w 2004 r. „Słowo na L” łamało kolejne tabu i stereotypy, pokazując pełne spektrum kobiecej seksualności. Rok temu pojawił się remake serialu, przełożony na realia drugiej dekady XXI w.
„Glee”
Uroki i mroki dojrzewania, intrygi i skandale (na ekranie i poza nim) oraz covery znanych piosenek, często w duetach z samymi artystami – perypetie śpiewających licealistów z Ohio były idealną mieszanką serialu dla nastolatków, telenoweli i musicalu. Jak w każdej produkcji Ryana Murphy’ego w „Glee” nie brakowało również queerowych wątków. Tym, którzy zatęsknili za członkami Glee Club, podpowiadamy, że serial jest dostępny na Netfliksie.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.