Studenci i absolwenci uczelni artystycznych mogą do 10 kwietnia zgłaszać swoją kandydaturę. Jury w składzie: Krzysztof Stróżyna, Paweł Grobelny, Kasia Bukowska i Magda Dąbrowska, wybierze najlepsze prace, przyznając zwycięzcy całoroczne stypendium w wysokości 1000 złotych miesięcznie.
Tradycja i innowacja, dobry design wsparty ugruntowanym rzemiosłem, piękno bez rezygnacji z praktycznego wymiaru przedmiotu. YES, działające na rynku od ponad 35 lat, antycypuje potrzeby Polek, tworząc biżuterię zgodną z trendami, ale ponadczasową.
Pozostając w rękach rodziny, YES podejmuje współpracę z utalentowanymi projektantami. Ponad 20 lat temu do marki dołączyła Magda Dąbrowska, autorka przebojowych kolekcji Aura, Art Deco i Liberty, a w 2007 roku zespół powiększył się o Kasię Bukowską (autorka biżuterii z linii Studio Y oraz kolekcji: Queen of Hearts, Skarabeusz i Eclipse).
– Gdy pracuję, myślę o współczesnej kobiecie, dla której biżuteria jest jak osobisty dziennik przeżyć i emocji, a nawet trochę jak emanacja jej duszy czy tożsamości – opowiada Magda Dąbrowska. Czego taka kobieta szuka w kolekcji YES? – W tym mocno zautomatyzowanym świecie czuje się silniejszą potrzebę poszukiwania związku z naturą. Na przykład biżuteria z kamieniami naturalnymi i minerałami dzięki elementom pierwotnej siły może być odpowiedzią na tę potrzebę – mówi Dąbrowska. Przyszłość biżuterii upatruje też w romantyczności retro. – Pełnej przepięknych detali, nafaszerowanej znaczeniem, mocno spersonalizowanej, być może kolorowej i na pewno wykorzystującej naturalne materiały, np. kamienie naturalne, niepowtarzalne i mające każdy inne znaczenie – mówi Magda.
Kasia Bukowska uważa, że stworzenie jednego wzorca współczesnej kobiety jest trudne. – Każda z nas jest inna, a tym samym poszukuje czegoś dla siebie – dodaje Bukowska. – Chcę znaleźć coś, co ją wyraża, opisuje jej charakter, pasuje do jej stylu i estetyki. Biżuteria ma wyrażać również jej osobowość, co już wskazuje na ogromną gamę cech charakterystycznych biżuterii. Idąc tym tropem, założeniem YES jest zachowanie różnorodności. Wszystko po to, aby każda kobieta mogła mieć dowolność wyboru i odnaleźć coś, co sprawi, że poczuje się wyjątkowo. Kierujemy się tym, czego poszukuje klient. Jego potrzeby są impulsem. Stanowi więc zarówno pierwsze, jak i ostatnie ogniwo naszej pracy – mówi Kasia.
Projektantki razem z architektem Pawłem Grobelnym, specjalistą od minimalizmu, a także projektantem mody Krzysztofem Stróżyną zasiądą teraz w jury konkursu dla studentów i absolwentów uczelni artystycznych. YES już po raz trzeci realizuje program stypendialny dla młodych zdolnych.
W jaki sposób jury będzie wyłaniać zwycięzców? – Przedstawiona praca to punkt wyjścia do szerszej dyskusji o autorze. Analizujemy pomysł, czyli ścieżkę, jaką pokonał projektant, ale też realizację i pokazanie projektu. Oprócz wytypowanej pracy oceniamy całe portfolio projektanta. Zależy nam, by wybrać osoby nieprzypadkowe. Osoby, w których jest konsekwencja, tli się nietuzinkowy sposób patrzenia na różne sprawy – tłumaczy Magda Dąbrowska. Kasia Bukowska dodaje, że nie ma konkretnego przepisu na wywołanie zachwytu. – Każdy z jury może mieć inne poczucie estetyki i stylu. Osobiście poszukiwałabym czegoś wyjątkowego, zaskakującego, nieoczywistego... Rynek pełen jest osób, które w swoich pracach pokazują kawałek siebie – tłumaczy.
Studenci oraz absolwenci szkół artystycznych mogą zaprezentować swoje portfolio niezależnie od dziedziny sztuki, w której najlepiej się odnajdują. Projekty mogą obejmować sztukę użytkową, performance, a nawet architekturę czy ceramikę.
Zwycięzca otrzyma całoroczne stypendium w wysokości 1000 złotych miesięcznie (wartość nagrody: 12 tysięcy złotych). Laureaci drugiego i trzeciego miejsca również otrzymają nagrody pieniężne oraz wsparcie promocyjne, a wszyscy finaliści pierwszego etapu zaprezentują swoje prace podczas wystawy w ramach Poznań Design Festiwal w Starym Browarze. – Chcemy pomagać najzdolniejszym – oni będą współtworzyć przyszłość wzornictwa, być może także w YES – mówi Magda Dąbrowska. – A myśląc o zdolnym projektancie, widzę człowieka kreatywnego, otwartego i pracowitego. Takiego, który mówi sobie: „mogę pójść tam”, i tam idzie, „zrobię to i to”. I i to robi. Taki, co ma pogląd, ale może w rozmowie z kimś zacząć myśleć inaczej – dodaje projektantka. – Chodzi o to, żeby nawet najmniejszy projekt zawierał rys projektanta. Można mieć wrażenie, że wszystko już zostało zaprojektowane. My po prostu musimy odkrywać rzeczy istniejące na nowy sposób – puentuje Kasia Bukowska.
Przed nagrodzonymi projektantami otworzą się możliwości dalszego rozwoju. Program stypendialny gwarantuje kontakt młodych artystów z doświadczonym jury. – To możliwość oceny portfolio, naszego mentoringu i wsparcia merytorycznego. Wszyscy finaliści mogą też zaprezentować się szerokiej publiczności na wystawie w Starym Browarze. To duża szansa na dotarcie do potencjalnego odbiorcy i zwiększenie swojej rozpoznawalności – mówi Bukowska.
Zgłoszenia do programu można przesyłać do 10 kwietnia. Zwycięzców poznamy podczas wernisażu, który odbędzie się 10 maja 2019 roku w Poznaniu. Wystawa pokonkursowa potrwa do 18 maja.
Formularz aplikacyjny, regulamin oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie: YES.pl/program-stypendialny.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.