Celebrujący autentyczne piękno „Album piękna” zachęca, by pokochać siebie

W świecie, gdzie często promowane są nierealistyczne ideały, przekaz Dove przypomina, że piękno tkwi w naszej różnorodności i naturalności – mówi Joanna Orzechowska, Head of Marketing & Media, Personal Care w Unilever. Projekt „Album piękna”, w którym Polki opowiadają o odkrywaniu siebie, inspiruje wszystkie kobiety.
Piękno pochodzi od wewnątrz, piękno bierze się z siły, piękno tkwi w różnorodności. – Piękno to czysta dusza. Relacja z moim ciałem to historia akceptacji – przyzwyczajenie się do niedoskonałości i inności – tłumaczy 68-letnia Lidia z Krakowa, jedna z bohaterek „Albumu piękna”. Projekt Dove i Rossmanna sprzeciwia się nierealistycznym standardom piękna narzucanym przez media społecznościowe. Celebruje kobiecość, moc, radość. – Już nie szukam akceptacji u innych. Piękno człowieka tkwi w głowie i sercu, a nie wyglądzie zewnętrznym – dodaje Patrycja (34 lat) z Chorzeli. Wiele z bohaterek akcji, które wyłoniono spośród 3 tys. zgłoszeń, przeszło długą drogę do samoakceptacji. – Gdybym mogła porozmawiać z piętnastoletnią sobą, powiedziałabym: „Nie zwracaj uwagi na to, co myślą o tobie inni – mówi dziś Anna (50 lat) z Grzebowilka. Kobiety z całej Polski – w różnym wieku, o różnym typie sylwetki, o różnych potrzebach – opowiedziały reportażystce Justynie Kopińskiej o swojej relacji z ciałem. Odsłoniły się także przed obiektywem fotografki Zuzy Krajewskiej, która z czułością sfotografowała je podczas codziennych rytuałów – bez filtrów i bez retuszu. Sto procent autentycznego piękna. Z piegami, rozstępami, zmarszczkami. Z hipnotyzującym spojrzeniem, uroczym uśmiechem, zadbaną skórą.

Wiele z bohaterek ulegało kiedyś presji. Dziś mówią „nie”, buntując się przeciwko dyktatowi doskonałości. Badanie „The Real State of Beauty: A global report” przeprowadzone przez firmę Edelman DXI na zlecenie Dove w 2023 roku ujawniło, że dwie na pięć kobiet na świecie byłoby gotowych oddać rok z życia za idealny wygląd lub sylwetkę, a jedna na trzy kobiety odczuwa presję, aby zmienić swój wygląd z powodu tego, co widzi w internecie, nawet jeśli wie, że jest to nieprawdziwe lub wygenerowane przy pomocy AI1. 76 proc. kobiet uważa, że powinny wyglądać zdrowo, 68 proc. – że powinny być szczupłe, a 64 proc. – mieć wąską talię. Przy tym wszystkim 57 proc. kobiet deklaruje, że ideałem jest posiadanie krągłości. Te często sprzeczne standardy są zwyczajnie niemożliwe do osiągnięcia w zdrowy sposób.

Z badań wynika, że Polki nie zawsze czują się dobrze w swojej skórze. Ich podejście do ciała zmieniło się na lepsze, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Z badania Kantar Polska, zleconego przez Dove, z czerwca 2024 roku wynika, że prawie co piąta kobieta (18 proc.) deklaruje, że stara się najlepiej jak może, żeby wyglądać jak modelki i/lub celebrytki pokazywane w mediach, a co trzecia odczuwa presję bycia piękną. Co trzecia kobieta w Polsce przyznaje, że nie poszła na plażę, na basen, do sauny czy spa, bo nie czuła się dobrze ze swoim wyglądem2.

Marka Dove od dawna wspiera nas na drodze do samoakceptacji, w kampaniach prezentując zdjęcia prawdziwych kobiet. – Dove przekazuje jedno fundamentalne przesłanie: piękno powinno być źródłem pewności siebie, a nie lęku. Dove od lat konsekwentnie sprzeciwia się nierzeczywistym standardom piękna, a w swoich reklamach pokazuje różnorodność i inkluzywność. Każda kobieta w świecie Dove jest piękna, bo piękno tkwi w jej niepowtarzalnych cechach, które widać na zewnątrz i tych wszystkich atrybutach, które ją definiują. Jako marka Dove monitorujemy poprzez prowadzone przez instytucje badawcze badania, z jakimi trudnościami i presją dotyczącą wyglądu mierzą się nastolatkowie i kobiety. Realizujemy również program edukacyjny „Dove Self-Esteem” skierowany do szkół podstawowych, gdzie młodzi ludzie uczą się krytycznego podejścia do mediów i budowania pozytywnej samooceny. Dodatkowo prowadzimy kampanie społeczne, które podkreślają znaczenie prawdziwego piękna i przeciwdziałają presji wyidealizowanego i nierealistycznego ideału piękna – mówi Orzechowska.

Dlatego marki Dove i Rossmann postanowiły wspomóc kobiety w celebracji autentycznego piękna. – „Album piękna” to coś więcej niż projekt – to manifest naszej wieloletniej misji wspierania kobiet w odkrywaniu ich autentycznego piękna. Od dwóch dekad marka Dove konsekwentnie promuje ideę, że piękno nie powinno być źródłem stresu czy presji, lecz siłą napędową do budowania pewności siebie i odkrywania swojej indywidualności – tłumaczy Joanna Orzechowska, Head of Marketing & Media, Personal Care w Unilever. – W świecie, gdzie często promowane są nierealistyczne ideały, przekaz Dove przypomina, że piękno tkwi w naszej różnorodności i naturalności – dodaje Orzechowska. Idee przyświecające kampanii rezonują z nią na osobistym poziomie. – Od 20 lat lat marka Dove konsekwentnie stoi na stanowisku, które osobiście jest mi bardzo bliskie – piękno nie powinno być źródłem stresu czy presji, ale raczej siłą napędową do budowania pewności siebie – tłumaczy Joanna Orzechowska.
Każda z historii bohaterek pozwala jej spojrzeć z czułością także na siebie. – Ukazują one drogę do samoakceptacji, dostrzegania piękna w sobie i otaczającym świecie, a także życia na własnych zasadach. Bohaterki tego projektu inspirują swoją siłą, odwagą i autentycznością, pokazując, że piękno tkwi w różnorodności oraz akceptacji siebie.
Historie, takie jak opowieść Małgorzaty, która po wypadku nauczyła się doceniać swoje ciało i pielęgnować je z czułością, czy relacja Patrycji, która chroni swoje córki przed presją mediów społecznościowych, są dowodem na to, że piękno zaczyna się od harmonii wewnętrznej. Z kolei Anna podkreśla, jak samoakceptacja pozwoliła jej żyć w zgodzie ze sobą i realizować pasje. Każda z tych kobiet pokazuje, że piękno to nie tylko wygląd zewnętrzny – to przede wszystkim energia, którą roztaczamy wokół siebie, sposób patrzenia na siebie i świat oraz odwaga bycia sobą – opowiada Orzechowska.

Na zdjęciach w „Albumie piękna” oglądamy świadome siebie kobiety, które pragną przekonać swoje córki, siostry, przyjaciółki, by też odważyły się pokochać siebie. To prawdziwy dowód łączącego nas siostrzeństwa. – To wspaniała opowieść o poczuciu własnej wartości wśród kobiet i o tym, jak postrzegają piękno – puentuje fotografka Zuza Krajewska.
Wirtualna galeria jest już dostępna na stronie albumpiekna.pl, gdzie również można pobrać wersję elektroniczną albumu. Przy Manufakturze w Łodzi można też do 31 marca oglądać plenerową wystawę „Album piękna”.
1 „The Real State of Beauty: A global report”, Edelman DXI. listopad-grudzień 2023 r.
2 „Real beauty among women and men. Quantitative study report”, Kantar Polska, czerwiec 2024 r.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.