Znaleziono 0 artykułów
31.05.2023

Jubileuszowy pokaz Tomasza Ossolińskiego: Moda, moja miłość

31.05.2023
Projektant Tomasz Ossoliński świętuje 30-lecie pracy artystycznej jubileuszowym pokazem (Fot. Materiały prasowe)

W modzie męskiej nie ma sobie równych, a lansując garnitury dla kobiet, przełamał dominację wieczorowych sukni na polskich czerwonych dywanach. 20 maja 2023 roku Tomasz Ossoliński jubileuszowym pokazem w katowickim Spodku świętował 30-lecie pracy artystycznej, a towarzyszyli mu miłośnicy mody, osobowości ze świata kultury, sztuki i show-biznesu.

Legendarny katowicki Spodek Tomasz Ossoliński, jeden z najsłynniejszych polskich projektantów, wybrał na miejsce swojego jubileuszu nie bez powodu. Śląsk, z którego pochodzi, to region, który zawsze pozostanie bliski jego sercu. W końcu to właśnie tam stawiał pierwsze kroki w branży krawieckiej. A tą zainteresował się wcześnie, bo już jako nastolatek kochał projektować i szyć. Kreacja była i jest jego pasją.

Projektant Tomasz Ossoliński świętuje 30-lecie pracy artystycznej jubileuszowym pokazem (Fot. Materiały prasowe)

Ossoliński debiutował, mając ledwie 16 lat. To wtedy stworzył swoją pierwszą kolekcję dla kobiet. Jego znakiem rozpoznawczym był co prawda gorset, ale to garnitur projektant upodobał sobie najbardziej i w tym kroju osiągnął mistrzostwo.

Gdy tylko zdał maturę, otrzymał propozycję nie do odrzucenia – cenione Zakłady Odzieżowe Bytom zaproponowały mu stanowisko głównego projektanta. Na 19-letnim Ossoliński spoczęła olbrzymia odpowiedzialność. W Bytomiu pracowało wówczas przeszło trzy tysiące osób. Sama tylko wzorcownia liczyła stu krawców, z konstruktorami włącznie. Młody chłopak zdołał jednak umiejętnie pokierować tak wielkim zespołem, a marce przydać jeszcze unikatowego i luksusowego charakteru.

Tomasz Ossoliński (Fot. Materiały prasowe)

W tym samym czasie Tomasz Ossoliński tworzył, a później z sukcesem rozwijał swoją autorską markę. Zasłynął z oryginalnych minimalistycznych krojów, najwyższej jakości krawiectwa i tkanin oraz elitarnej klienteli. Szybko zaczęły się u niego ubierać największe gwiazdy – i pozostały wierne jego wizji do dziś (jego projekty na wielkie wyjścia wybiera regularnie m.in. aktorka filmowa i teatralna Maja Ostaszewska). Poza najlepszą jakością doceniają bowiem coś jeszcze – klasę, jaką zawsze mają w sobie kreacje Ossolińskiego. To dlatego jego projekty trafiają na tak prestiżowe wydarzenia jak festiwal filmowy w Cannes, Berlinale, festiwal w Wenecji czy ceremonia wręczenia Oscarów. Przypomnijmy, że w smokingu Ossolińskiego reżyser Paweł Pawlikowski odebrał w 2015 roku nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej za „Idę”.

Ogromnym zaszczytem dla Ossolińskiego było również ubranie polskiej pisarki Olgi Tokarczuk na bankiet królewski w Royal Palace w Szwecji, zorganizowany z okazji wręczenia Literackiej Nagrody Nobla. – To dla mnie wielka radość, że mogłem zaprojektować suknię, która poleciała z nią do Sztokholmu – powiedział „Gazecie Wyborczej”. Ossoliński stworzył także fraki dla męża i syna polskiej noblistki.

Nic więc dziwnego, że gwiazdy stawiły się tłumnie w katowickim Spodku, gdzie wieczorem 20 maja Tomasz Ossoliński zaprezentował swoją wyjątkową, jubileuszową kolekcję. Gratulację projektantowi składali m.in. Katarzyna Herman, Tomasz Ziętek, Joanna Horodyńska, Alicja Węgorzewska i Bogna Sworowska. Modowy show w sumie podziwiało ponad 600 gości z całej Polski, wśród nich klienci, partnerzy pokazu oraz przyjaciele i bliscy projektanta z Warszawy i Śląska. Gościem honorowym wydarzenia był Jerzy Antkowiak, legenda Mody Polskiej, z którym Tomasz Ossoliński wiąże początek swojej 30-letniej kariery.

Jerzy Antkowiak (Fot. Materiały prasowe)

Na wybiegu gościnnie wystąpił natomiast słynny polski artysta malarz Rafał Olbiński, prywatnie przyjaciel Ossolińskiego. Ze strony projektanta był to ukłon w stronę jego drugiej, obok mody, pasji – sztuki. Ossoliński stworzył m.in. kostiumy do opery „Traviata” w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Ubierał również aktorów do spektakli w reżyserii Jakuba Przebindowskiego (m.in. „Być jak Elizabeth Taylor”, „Antoine” i „Hiszpańska mucha”) oraz Marii Seweryn („Édith i Marlene”). Współpracował także przy filmach i serialach. Zaczął od uszycia garnituru do głośnego filmu „Pan T.” w reżyserii Marcina Krzyształowicza. Później współtworzył kostiumy m.in. Dla Andrzeja Seweryna, Isabelle Huppert czy Diane Kruger oraz do takich produkcji jak nominowany do Oscara film „IO” Jerzego Skolimowskiego i nagrodzone w Gdyni „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej.

Rafał Olbiński (Fot. Materiały prasowe)

Prezentacji jubileuszowej kolekcji Tomasza Ossolińskiego akompaniowała Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Zespół muzyczny liczący ponad 80 osób wykonał dwa utwory: „Bolero” Maurice’a Ravela oraz „Arię” Alexandra Bălănescu – za osobistą zgodą kompozytora.

Zaprezentowana przez Ossolińskiego kolekcja składa się z 40 sylwetek, w których odnajdziemy m.in. efektowne przenikanie kolorów i delikatne cieniowanie, misterne rękodzieło, niepowtarzalne hafty, a także wyjątkowe tkaniny, powstałe na specjalne zamówienie projektanta.

Projektant Tomasz Ossoliński świętuje 30-lecie pracy artystycznej jubileuszowym pokazem (Fot. Materiały prasowe)

Współorganizatorem wydarzenia został Urząd Miasta Katowice, a pokaz uświetnił swoją obecnością prezydent Katowic Marcin Krupa wraz z małżonką Joanną i córką Martyną.

Od lat pokazy Tomasza Ossolińskiego odbywają się przy udziale partnerów, którym projektant jest niezwykle wdzięczny. Partnerami prezentacji kolekcji z okazji 30-lecia pracy twórczej byli: Fundusz Górnośląski S.A., Electrolux, Perlage. Projektant pragnie też serdecznie podziękować markom: 4dent Dorota Stania, CCC, Chivas Regal, Dr Irena Eris, Fundacja In Corpore, L’Oréal, Hotel Mercure Katowice, YES, Neonail.

Natalia Hołownia
  1. Moda
  2. Premiery
  3. Jubileuszowy pokaz Tomasza Ossolińskiego: Moda, moja miłość
Proszę czekać..
Zamknij