Znaleziono 0 artykułów
10.03.2022

Gotowanie z Jankiem Paszkowskim: Polska kuchnia z twistem

10.03.2022
(Fot. Maja Soś)

Jego głos możecie znać z „Harry’ego Pottera” (dubbingował Vincenta Crabbe’a). Mistrzowską grę na gitarze z zespołów Szymanowski Big-Band lub Misericordia Gospel Group. Twarz – z pierwszej edycji „MasterChefa”, a znakomitą kuchnię z jednej z trzech warszawskich Restauracji J, których jest właścicielem. To tam Janek Paszkowski układa prawdziwe symfonie smaków. Tradycyjnym przepisom dodaje pikanterii, gotuje zgodnie z filozofią comfort foodu i nie stroni od prostoty. Ma być bez wyrzeczeń i pysznie. Trzymając się tych kilku zasad, opowiedział, jak przygotować kremową owsiankę z twarogiem, karmelizowanymi jabłkami i masłem orzechowym oraz chrupiący sznycel z kurczaka, marynowanego w mleku, z maślanym purée i grzybami shimeji.

Kremowa owsianka waniliowa z karmelizowanymi jabłkami, twarogiem ze Strzałkowa i masłem orzechowym

Składniki:

1 szklanka mleka (może być krowie, może być roślinne) 
⅔ szklanki błyskawicznych płatków owsianych 
1 łyżka nasion chia 
1 łyżka ekstraktu z wanilii 
250 g śmietankowego twarogu ze Strzałkowa
2 słodko-kwaskowe jabłka (np. antonówka)
2 łyżki miodu 
1 łyżeczka cynamonu 
sok z ½ pomarańczy 
masło orzechowe 

Przygotowanie:

Jabłka obierz i pokrój w ósemki. W małym rondelku rozgrzej miód, a następnie wrzuć do niego jabłka. Dodaj cynamon i na małym ogniu karmelizuj, aż jabłka zrobią się miękkie, a miód zgęstnieje. Na samym końcu dolej sok z ½pomarańczy.

Twaróg ze Strzałkowa dokładnie połącz z ½ łyżki ekstraktu waniliowego. Dla lepszej konsystencji możesz również dodać do niego 1 łyżkę gęstego jogurtu greckiego.

Mleko przelej do garnka, doprowadź do wrzenia i wsyp błyskawiczne płatki owsiane. Bardzo często mieszając, dodaj nasiona chia i ½ łyżki ekstraktu waniliowego. Zmniejsz płomień i gotuj około 5 minut, aż owsianka stanie się gęsta i kremowa. 

Gotową owsiankę przełóż do miski. Na wierzchu ułóż twarożek, masło orzechowe, karmelizowane jabłka, a całość polej syropem miodowo-cynamonowym, który stworzył się przy karmelizowaniu owoców.

Sznycel z zagrodowego kurczaka z maślanym purée, grzybami shimeji i świeżym chrzanem

Składniki:

1 pierś z kurczaka zagrodowego 
1 szklanka mleka 
2 szalotki 
1 główka czosnku 
sól 
bułka tarta do panierowania 
olej lub masło klarowane do smażenia 
4 spore ziemniaki 
¼ kostki masła 
½ opakowania grzybów shimeji 
mały kawałek świeżego imbiru 
3 łyżki jasnego sosu sojowego 
4 łyżki oleju 
1 jajko od kur z wolnego wybiegu 
kawałek świeżego chrzanu 
ser džiugas

Przygotowanie:

Pierś z kurczaka przekrój wzdłuż na pół i delikatnie rozbij. Posyp z dwóch stron solą i przełóż do miski. Dodaj przekrojoną na pół główkę czosnku, pokrojoną z grubsza 1 szalotkę i zalej mlekiem. Odstaw do zamarynowania na 2–3 godziny, a najlepiej na całą noc. Ziemniaki obierz i ugotuj w osolonej wodzie do miękkości. Następnie odcedź, osusz i utłucz z masłem na gładkie purée. 

Zamarynowane mięso obtocz w bułce tartej i smaż na złoto na oleju lub maśle klarowanym. Kiedy będzie już z każdej strony zarumienione, przełóż na 5–6 minut do piekarnika nagrzanego do 180°C. Dzięki temu sznycel będzie soczysty w środku. 

Na patelni rozgrzej 4 łyżki oleju i wrzuć na nią pokrojony w cienkie „zapałki” imbir i posiekaną w drobną kostkę 1 szalotkę. Smaż wszystko, często mieszając. Po 2–3 minutach dorzuć grzybki shimeji i polej sosem sojowym. Smaż na dużym ogniu, co chwilę mieszając. Na maśle usmaż jajko sadzone. 

Maślane purée przełóż na talerz i posyp świeżo tartym serem džiugas. Na purée połóż mięso, na mięso –jajko sadzone. Na górę przełóż grzybki shimeji i całość polej sosem spod smażenia grzybków. Całość posyp świeżo tartym chrzanem. 

Danie podawaj z miską zielonych sałat. 

(Fot. Maja Soś)
(Fot. Maja Soś)
(Fot. Maja Soś)
(Fot. Maja Soś)
Łukasz Jaśniak & Maja Soś
  1. Styl życia
  2. Video
  3. Gotowanie z Jankiem Paszkowskim: Polska kuchnia z twistem
Proszę czekać..
Zamknij