Znaleziono 0 artykułów
17.04.2025
Artykuł partnerski

Przestrzeń, która intryguje i prowokuje do interakcji

17.04.2025
Fot. PION Studio

Apartament położony na skraju lasu w kompleksie mieszkaniowym SMOLNA w Sopocie to wnętrze, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Przemyślana przestrzeń, odważne decyzje projektowe i subtelne połączenie sztuki użytkowej ze współczesnym dizajnem i pracami lokalnych rzemieślników – wnętrze zrealizowane przez Invest Komfort łączy funkcjonalność z wyrazistą osobowością. Każdy element został w nim starannie dopracowany, tworząc przestrzeń pełną harmonii, a jednocześnie intrygującą, zmuszającą do refleksji nad istotą piękna.

Zlokalizowany w kompleksie mieszkaniowym SMOLNA w Sopocie apartament wzbudza emocje od pierwszego spojrzenia. To przestrzeń, która prowokuje do interakcji, zachęca do kontemplowania faktur oraz intrygujących połączeń materiałowych. Projektanci Edyta Krawczyk i Tomasz Tronina z Innovattio Architecture postawili na przemyślane kadry i kompozycje, które zatrzymują wzrok na dłużej. Każdy detal został zaprojektowany w taki sposób, aby angażować odbiorcę – od surowego betonu po głębię koloru marmuru Verde Guatemala. Niezwykle istotnym elementem w budowaniu atmosfery wnętrza są także dzieła sztuki, takie jak intensywny w barwie obraz Grzegorza Worpusa, który nadaje wnętrzu wyjątkowy charakter.

Fot. PION Studio

Zrealizowane przez Invest Komfort wnętrze śmiało eksperymentuje z kontrastami. Industrialna stal spotyka się tu z ciepłymi tkaninami bouclé, a pastelowa pistacja onyksu harmonizuje z rdzą prętów zbrojeniowych. Projektanci postawili na śmiałe zestawienia, które budują aranżacyjną spójność. Ich odważne decyzje projektowe przejawiają się też w wyborze materiałów – klasyczne włoskie terazzo zestawiono z plastikowymi elementami z recyklingu, co podkreśla ekologiczny charakter przestrzeni. Wszystko po to, by końcowy efekt był odważnym, ale jednocześnie wyważonym połączeniem surowości i ciepła, nowoczesności i ponadczasowej elegancji.

Fot. PION Studio

W apartamencie znajdującym się w kompleksie SMOLNA beton to prawdziwy beton, stal to autentyczna stal, a posadzka składa się z pokruszonego marmuru i łamanego kamienia. Słup wykończony jest polerowaną blachą, a stalowy regał po- wstał w technologii laserowego cięcia. Taka surowość, połączona z naturalnymi tynkami i organicznymi formami, nadaje wnętrzu unikalny charakter. Wybór materiałów jest tu nie tylko kwestią estetyki, ale także filozofii projektowania – autentyczność to kluczowe założenie koncepcji, która oddaje hołd naturalnym surowcom i ich niepowtarzalnej strukturze.

Fot. PION Studio

W realizacji Invest Komfort sztuka jest integralną częścią wnętrza. Nie jest to muzeum – to żywa kolekcja użytkowych form artystycznych. Każdy mebel, każda lampa i akcesorium to obiekt, który opowiada historię. Sofy Noti Daaz, fotel Nobonobo Fulu czy konsola Bruni VOCO poplar burl, to przykłady sztuki użytkowej, która prowokuje do interakcji.

Wnętrze dopełniają – obraz Grzegorza Worpusa w kolorze intensywnego indygo wiszący przy fotelu oraz umieszczona nad łóżkiem unikatowa płaskorzeźba Aleksandry Józefów inspirowana piaskiem układanym przez wiatr, łącząca w sobie geometryczne formy z organiczną strukturą. Apartament stanowi zatem galerię, w której sztuka przenika się z resztą wystroju, stając się jego integralnym elementem.

Fot. PION Studio

Najbardziej intrygujący jest jednak centralny stół – prawdziwa rzeźba wykonana na zamówienie. Jego żelbetowe, ręcznie rzeźbione nogi, stalowy blat trawiony kwasem oraz szkło wypalane z kilku tafli są wyrazem dbałości o detale i nieoczywistych inspiracji. Umiejscowiony wokół słupa, który pierwotnie stanowił architektoniczne ograniczenie, stał się dominantą całej przestrzeni dziennej. Stół pełni funkcję zarówno użytkową, jak i estetyczną. Jest miejscem spotkań, dyskusji i celebracji, a jednocześnie dziełem sztuki, które swoim wykonaniem nawiązuje do idei projektowania totalnego – od architektury po detal. To obiekt, który harmonizuje z całością wnętrza, stworzony na miarę potrzeb przestrzeni i jej użytkowników.

Fot. PION Studio

We wnętrzu projektu Edyty Krawczyk i Tomasza Troniny niemal 80% elementów zostało stworzonych specjalnie z myślą o tym miejscu. Kuchnia, zabudowy, system drzwi przesuwnych – wszystko wpisuje się w jednolity język form. Inspiracją były projekty mistrzów architektury, jak Le Corbusier, który traktował meble jako integralną część architektury.

Wyróżniającymi się obiektami made to measure są m.in. stalowy regał z plastikowym wypełnieniem z recyklingu, dywan, którego kształt inspirowany jest geometrią przedmiotów oszlifowanych i wyrzuconych przez morze czy konsola z półką z zielonego onyksu. Każdy detal ma swoją historię i jest wynikiem świadomego procesu projektowego. Każdy element tej przestrzeni został też dostosowany do jej unikalnego charakteru, a projektowanie totalne objęło nie tylko stałe elementy zabudowy, ale również sztukę użytkową i detale wykończeniowe.

Fot. PION Studio

Sopocki apartament to także manifest odpowiedzialnego dizajnu. Ściany pokryto w nim naturalnym tynkiem glinianym, a w posadzkach wykorzystano marmur z odzysku. W zabudowach pojawia się plastik z recyklingu, a stal i szkło można ponownie przetopić. Wnętrze to nie tylko estetyka, lecz także świadoma decyzja projektowa minimalizująca negatywny wpływ na środowisko. Zrównoważone podejście przejawia się także w przemyślanym wykorzystaniu materiałów o dużej trwałości i odporności na zużycie, co sprawia, że apartament będzie wyglądał równie imponująco za kilka dekad. To wnętrze zaprojektowane nie na chwilę, ale z myślą o przyszłości.

Apartament w kompleksie mieszkaniowym SMOLNA w Sopocie to projekt, który łamie konwencje i redefiniuje podejście do wnętrz mieszkalnych. Przestrzeń nie jest podporządkowana żadnym schematom, lecz buduje swoją własną narrację. Jest ponadczasowa, wolna od chwilowych trendów, a zarazem śmiała i nowoczesna. Patrząc na to wnętrze, trudno przypisać je do jednej lokalizacji. Mogłoby powstać w Berlinie, Amsterdamie czy Sydney, jednak jego dusza jest wyjątkowo sopocka. To manifest nowego podejścia do projektowania – odważnego, świadomego i pełnego emocji.

Urszula Zwiefka
  1. Kultura
  2. Design
  3. Przestrzeń, która intryguje i prowokuje do interakcji
Proszę czekać..
Zamknij