„#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o miłości i seksie”, czyli podręcznik edukacji seksualnej przygotowany przez Anję ze sztabem ekspertów trafi do sprzedaży 19 września. Książka budzi gorące emocje. Ilość zamówień już teraz pozycjonuje ją na liście bestsellerów. Czekając z niecierpliwością na dzień premiery, w Vogue.pl publikujemy fragment książki. Oto słowo wstępu autorki.
Kilka słów na początek
Wiecie, co to absurd? Coś, co jest pozbawio- ne sensu i nielogiczne. To dobrze, że w szkole uczymy się twierdzenia Pitagorasa. Na pewno rozwija nasz mózg. Ale czy tę wiedzę o trój- kątach prostokątnych wykorzystamy w życiu? Większość z nas raczej nie. Za to wiedza, jak prawidłowo założyć prezerwatywę, będzie potrzebna prawie każ- demu i może nawet uratować nam życie. Ale w polskiej szkole jej nie znajdziemy.
Moje pierwsze doświadczenia w seksie, mimo że miały miejsce dość późno, w wie- ku 18 lat, zamiast być piękne, stały się stresujące. Nie wiedziałam, jak go poprosić o założenie prezerwatywy. Jeszcze bardziej przerażała mnie myśl, że on może mnie o to poprosić, zresztą nawet jej przy sobie nie miałam. Nie miałam również pojęcia o STI ani czego mogę się spodziewać...
Podobne artykuły Anja Rubik i Vogue Polska ogłaszają konkurs dla młodych fotografówBasia CzyżewskaW tym ważnym momencie życia brak edukacji seksualnej pokazał całą niepraktyczność szkolnej wiedzy.
Dorastałam w Polsce, tak jak teraz wy. W kraju, w którym seks był i jest tematem tabu, a edukacja seksualna nie istnieje. Większość nastolatków w szkole słyszy jedynie nieprawdziwe informacje. Takie, że na przykład: masturbacja jest grzechem i wyrazem niedojrzałości, że istnieje tylko jedna orientacja seksualna, że kalendarzyk jest metodą antykoncepcyjną... Czyż to właśnie nie jest absurdalne? Cały świat mówi o konieczności i potędze edukacji. Ale rzadko rozmawiamy o edukacji seksualnej.
A przecież seks to coś, co dotyczy każdego z nas. To integralna część naszego życia.
Seksu nie da się tłumić albo połykać, szybko... jak niedobrą tabletkę. Seks ma wielkie znaczenie dla naszego samopoczucia, naszej kondycji, zdrowia i psychiki. Stan wiedzy o seksie jest tragiczny, a statystyki związane z HIV i infekcjami przekazywanymi drogą płciową są przerażające, dlatego pomyślałam sobie, że nie mogę tego tak zostawić.
Mam głos i mogę coś z tym zrobić.
W 2017 roku stworzyłam kampanię edukacyjną pod nazwą #sexedpl. Składała się z czternastu 60-sekundowych filmów dotyczących głównych tematów edukacji seksualnej, publikowanych na platformach internetowych i mediach społecznościo- wych. Hasło kampanii brzmiało: „Cała Polska zacznie mówić o seksie”. Oddźwięk i siła tej akcji przeszły moje wyobrażenia. To było ponad 10 000 000 kliknięć w internecie. Dostałam też setki listów. Były bar- dzo osobiste i opisywały, w jaki sposób #SEXEDPL wpłynęło na życie ich auto- rów. Usłyszałam historie nastolatków, którzy wreszcie poczuli, że mogą powie- dzieć rodzicom, że są gejami, kobiet, które zdobyły się na odwagę, aby opuścić agresywnego partnera, i rodzin, które zaczęły rozmawiać na temat seksu. Dzień po wyemitowaniu filmu zachęcającego do zrobienia testu na wirusa HIV, laboratoria pełne były ludzi.
Właśnie w tym momencie zdałam sobie sprawę, że #sexedpl musi mieć kontynuację.
Zrobiłam kolejny krok – postanowiłam stworzyć coś dla was. Podręcznik, który po- prowadzi przez najtrudniejsze, ale też i naj- ważniejsze momenty dorastania. Pokaże wam, jak być bezpiecznymi, nauczy otwar- tości, da praktyczną wiedzę i siłę. To taka książka, którą chce się czytać od deski do deski.
Do jej stworzenia zaprosiłam najlepszych profesjonalistów w Polsce – edukatorów, tera-peutów, lekarzy, aktywistów.
Kobiety i mężczyzn, którzy są głosem dynamicznej, rozwijającej się, mądrej Pol- ski. Rozmawialiśmy o seksualności, dojrzewaniu, dorastaniu, bezpiecznym seksie i prawach nastolatków.Ta książka jest projektem non-profit. Każdy z nas po- stanowił poświęcić swój czas na #sexedpl, po to, żeby uczynić podręcznik prawdziwym i ciekawym. A także graficznie pięknym. Chciałbym serdecznie podzięko- wać wszystkim za ich odwagę, niezależność i za wspieranie tej kampanii. Właśnie taką książkę chciałabym przeczytać 20 lat temu, ale gdy ja dorastałam, takiego podręcznika nie było. Wy za to macie szansę. Skorzy- stajcie z niej, trzymajcie tę książkę pod po- duszką i nie pomińcie żadnego rozdziału. :)
Rozpocznijcie swoje życie seksualne z #sexedpl.
Anja Rubik
SEXED.PL pod patronatem Vogue.pl ogłasza konkurs fotograficzny dla młodych twórców, który trwa jeszcze tylko do 31 sierpnia. Więcej szczegółów można znaleźć pod linkiem.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.