Od dziś pytania o antykoncepcję, aborcję i zdrowie zadajemy także czatbotce

Czatbotka Maja posiada specjalistyczną wiedzę ginekolożek i osób działających w Fundacji Federa. Odpowie na Twoje pytania o zdrowia reprodukcyjnego o każdej porze dnia i nocy, w dodatku w trzech językach.
Zapobieganie niechcianej ciąży – dostęp do antykoncepcji, w tym antykoncepcji awaryjnej, wizyta u ginekologa czy pytania z zakresu edukacji seksualnej. Zweryfikowanej wiedzy z tego zakresu szukają osoby zwracające się o poradę do Fundacji Federa w mailach, telefonach i wiadomościach na komunikatorach. Teraz, żeby zadać pytanie, nie trzeba czekać. Fundacja uruchamia czatbotkę Maję, która jet dostępna przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. Komunikuje się w trzech językach: po polsku, ukraińsku i angielsku.
– Mamy świadomość, że oczekiwanie na odpowiedź na tak ważne pytania dotyczące zdrowia intymnego może być dla kobiet stresujące. Z tego względu postanowiłyśmy wyjść naprzeciw potrzebom, sięgając po nowoczesne technologie – mówi koordynatorka projektu Aleksandra Magryta. Nowa cyfrowa członkini Federy wykorzystuje wiedzę doświadczonych lekarek ginekolożek oraz aktywistów. aktywistek fundacji, która zadbała o standard merytoryczny i zgodność z aktualnym stanem prawnym w Polsce.
Czatbotka będzie źródłem praktycznych i aktualnych informacji na temat zdrowia reprodukcyjnego
Co to oznacza w praktyce? M.in. rzetelne informacje o legalnych możliwościach przerwania ciąży w Polsce i za granicą. Dokładny opis różnych metod antykoncepcji z uwzględnieniem ich skuteczności. Wreszcie status praw pacjenckich i aktualnych regulacji prawnych dotyczących zdrowia reprodukcyjnego. A na końcu wiedzę z zakresu edukacji seksualnej, w tym profilaktyki zdrowia seksualnego, której tak brakuje. Magryta podkreśla, że czatbot ośmiela, bo „daje wsparcie, bez oceniania i w bezpiecznej atmosferze”.
Jak podkreśla Federa, integracja czatbota z aplikacją Signal zapewnia pełną anonimowość i bezpieczeństwo rozmów, co jest szczególnie istotne w kontekście ochrony prywatności osób poszukujących informacji.
Zresztą sięganie po technologię w poradnictwie to rozwiazanie, które zaczyna być szeroko wdrażane przez organizacje pozarządowe. – W Polsce dobrym przykładem jest Czatbotka Viktoria, która wspiera kobiety doświadczające przemocy – projekt prowadzi Feminoteka. Czatbotka Virginia udziela informacje o przyjaznych ginekolożkach i ginekologach w Gdańsku. Została stworzona m.in. przez Trójmiejską Akcję Kobiecą – mówi Magryta.
– Dostęp do wiedzy o zdrowiu i prawach reprodukcyjnych powinien być powszechny, szybki i wolny od dezinformacji. Maja jest odpowiedzią na realne potrzeby osób, które szukają rzetelnych informacji, ale często napotykają na bariery prawne i społeczne. To kolejny krok w kierunku demokratyzacji dostępu do wiedzy i wsparcia – podsumowuje Krystyna Kacpura, prezeska Federy.
Jak skontaktować się z czatbotką Mają?
Maja dostępna jest na stronie www.federa.org.pl i na Signalu po wyszukaniu nazwy czatbotkamaja.91. Wystarczy się do niej odezwać, aby mogła wesprzeć nas w kwestiach dotyczących zdrowia reprodukcyjnego.
Sprawdź też:
- Styl życia
- Społeczeństwo
- Od dziś pytania o antykoncepcję, aborcję i zdrowie zadajemy także czatbotce
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.