Znaleziono 0 artykułów
08.01.2025

Jemy ekologicznie, roślinnie i zdrowo. Oto najważniejsze trendy kulinarne 2025 roku

08.01.2025
Fot. Arthur Elgort/Conde Nast via Getty Images

Kulinaria rządzą się trendami, sezonowymi modami i chwilowymi fascynacjami. To, co pojawia się na talerzu, jest odbiciem szerszych zjawisk i zmian społecznych. Wybieramy najważniejsze tendencje 2025 roku. Czego jemy mniej, a czego więcej? Jakich smaków próbujemy? Jakie restauracje pokochamy?

Jedzenie dobre dla jelit

Fot. Westend61, Getty Images

Coraz lepiej rozumiemy, jak kondycja naszego układu pokarmowego wiąże się np. z naszą odpornością, a nawet nastrojem. Dlatego zwracamy uwagę nie tylko na smak jedzenia, lecz również na to, czy jest ono dobre dla naszych jelit i mikrobiomu układu pokarmowego.

Wśród trendów kulinarnych na przyszły rok opisywanych przez agencję Innova Market Insights jednym z najważniejszych wydaje się właśnie „jedzenie dobre dla jelit”. Oprócz suplementów na półkach zobaczymy więcej produktów wzbogaconych o pre- i probiotyki lub takich, których receptura (np. wzbogacenie o błonnik czy witaminę D) została opracowana, by wspierać działanie układu pokarmowego.

… i dla głowy

Pojawi się także więcej produktów opartych na składnikach oddziałujących na nastrój. Jak przewiduje Institute of Food Technologists, młodsi konsumenci będą poszukiwać produktów, które mogą wpływać na ich nastrój, np. uspokajać lub przeciwnie – pobudzać, dzięki naturalnym składnikom, takim jak określone przyprawy, zioła, jadalne grzyby czy witaminy z grupy B. Co powiecie na napój, który ukoi przed snem, lub czekoladę z ziaren z etycznych upraw, która pomoże lepiej się skoncentrować przed egzaminem?

Herbata zamiast kawy

Fot. owngarden, Getty Images

Trzecia fala kawowej mody rozlała się po świecie – teraz pora na herbatę. Podobnie jak w przypadku kawy, będziemy chętnie szukać ulubionych rodzajów herbaty, zwracać uwagę na jej pochodzenie i sposób zbiorów, uczyć się niuansów smaku oraz wybierać ulubione metody parzenia. Jak przewidują eksperci sieci handlowej Whole Foods w swoim corocznym raporcie trendowym, herbaty – kiedyś funkcjonujące w świecie restauracji głównie jako ziołowy napój podawany na lepsze trawienie po zakończonym posiłku – coraz częściej zaczynają odgrywać rolę w trakcie jedzenia. Serwuje się je jako alternatywę dla wyselekcjonowanych przez sommeliera win czy innych napojów alkoholowych.

Restauracje, które oferują holistyczne doświadczenie

Pokolenie milenialsów bardziej niż materialne przedmioty ceni sobie doświadczenia, a unikalność przedkłada ponad stereotypowy luksus. Dlatego w trendzie będą restauracje, które oferują nie tylko ekskluzywne posiłki, lecz także holistyczne przeżycie. Może to być restauracja w odludnej części Himalajów (jak np. indyjska Naar, którą magazyn „Time” umieścił na liście najwspanialszych miejsc na świecie), taka, do której trzeba dopłynąć łodzią (Ocya w Rio de Janeiro), lub ulokowana na środku fiordu, jak np. norweska restauracja Iris. Fine dining, obudowany elementem podróży oraz wyjątkowej lokalizacji, może być połączony z noclegiem i zakończony śniadaniem z nieziemskim widokiem.

Konieczny zwrot ku ekologii

Zwracamy uwagę na codzienne czynności, które mogą zmniejszać wpływ człowieka na środowisko naturalne. To już nie moda, ale konieczność. Choć trend less waste czy no waste (niemarnowanie produktów) nie jest niczym nowym, to możliwości na tym polu się nie kończą. Ceramika zrobiona z recyklingowanych materiałów, ograniczenie plastiku w kuchni, wina pakowane w puszki zamiast w butelki (lżejsze, a przez to z mniejszym śladem węglowym) – każda mała rzecz się liczy. A my, jako goście, będziemy to doceniać i inspirować się tym, co można zrobić w domu.

Kuchnia naprawdę roślinna

Fot. Anna Denisova, Getty Images

Trendy z natury mają długofalowy charakter. Jednym z nich jest „uroślinnienie” naszej diety. W 2025 roku coraz częściej będziemy sięgać po naturalne, nieprzetworzone produkty roślinne, które zapewniają pożądaną dawkę białka i innych substancji odżywczych. Myślmy o strączkach, takich jak soczewica czy różne odmiany fasoli, i mniej oczywistych składnikach, jak np. wodorosty, które są bogate nie tylko w białko, lecz także cenny jod. Chętniej spojrzymy na jedzenie po prostu roślinne, nieprzetworzone i wykorzystujące całe produkty w ich naturalnej postaci – tak piękne, jak stworzyła je przyroda.

Spożywamy mniej cukru i alkoholu

Według firmy badawczej Mintel już 40 proc. konsumentów jest skłonnych wybierać wersje produktów o obniżonej zawartości cukru. Trend ten dotrze nie tylko do sklepów, lecz także restauracji, w których szefowie kuchni będą poszukiwać alternatywnych źródeł słodyczy – z naturalnej słodyczy owoców czy warzyw. W pełni rozkwitnie też trend na napoje no i low alc – pozbawione lub zawierające minimalną ilość alkoholu. Są one coraz łatwiej dostępne zarówno w sklepach (w tym specjalistycznych), jak i lokalach. Ich asortyment jest coraz lepszej jakości, bardziej różnorodny (tak tak, nie jesteśmy już skazani wyłącznie na kombuchę) i zwyczajnie smaczny.

Łączenie smaków

Każdy rok przynosi inny gorący kierunek kulinarny. Według ekspertów 2025 rok ma być rokiem zabawy w łączenie smaków z różnych kulinarnych tradycji.
Według firmy badawczej NEXT Flavor Report w modzie będą dania z kuchni, które są naturalnym połączeniem różnych kulinarnych tradycji, np. kuchnia Nikkei (połączenie kuchni Peru i Japonii), ale też nowo kreowane połączenia. Oliwy do trendowego ognia dolewać będą media społecznościowe pozwalające nowym, nieoczywistym połączeniom uzyskiwać status wirali.

Małgorzata Minta
  1. Styl życia
  2. Kulinaria
  3. Jemy ekologicznie, roślinnie i zdrowo. Oto najważniejsze trendy kulinarne 2025 roku
Proszę czekać..
Zamknij