Jak co tydzień polecamy najlepsze wystawy, nowości wydawnicze, dobry design, kosmetyki, czy modne miejsca. Oto kilka podpowiedzi, na co zwrócić uwagę w nadchodzącym tygodniu.
Wystawa: „Anka Ptaszkowska. Przypadkiem”
Krytyczka, galerzystka, organizatorka wystaw, choć tworzyła niezwykłe i twórcze sytuacje i angażowała się w pracę bliskich sobie twórców, nie życzyła sobie by nazywano ją artystką, a muzeum uważała za cmentarzysko sztuki. Jej niezwykła biografia, którą jak się może wydawać napędzały spotkania i przygoda, daje wgląd w twórczość m.in. Edwarda Krasińskiego, Eustachego Kossakowskiego, Tadeusza Kantora czy Koji Kamoji, ale także w instytucję kultury, jaką stała się współtworzoną przez Ptaszkowską Galeria Foksal. Wystawa w MSN składa się z dwóch części – prezentuje prace wybranych przez Ptaszkowską twórców, z którymi współpracowała na swojej drodze oraz film zrealizowany przez Annę Molską.
Design: Torba IKEA we współpracy z Marimekko
Na marzec 2023 IKEA zapowiada kolejną ciekawą współpracę, tym razem ze znaną fińską marką specjalizującą się w kolorowych, graficznych wzorach – Marimekko. Ich wspólna linia Bastua, inspirowana fińską sauną, to 26 praktycznych przedmiotów „do czerpania przyjemności z rytuałów pielęgnacyjnych”. Od zasłonki prysznicowej z nadrukiem w liście botwiny, przez wygodny szlafrok i designerskie szkło po bestsellerową torbę IKEI w nowej kolorowej odsłonie. Świetne wzornictwo w przystępnej cenie, to w tym wypadku uprawnione hasło.
Książka: „Lady Sapiens. Prawdziwa prehistoria kobiet” T. Cirotteau, J. Kerner, E. Pincas
Badania nad prehistorią ruszyły w połowie XIX wieku, w momencie kiedy w kulturze trudno było mówić o partnerstwie w relacjach damsko-męskich. W modelu sprzed 150 lat temu, kobiety przechodziły z opieki ojca pod skrzydła męża. Rozwody były rzadkością, a na autonomie wyrywały się dopiero jako wdowy. Nic więc dziwnego, że ówcześni badacze oparli swoje przekonania na stosunkach rzekomo panujących w społecznościach tysiące lat temu. Obraz wojowniczych mężczyzn polujących na dzikiego zwierza i lękliwych kobiet obwieszonych dziećmi, czekających biernie na pożywienie, jak się okazuje nie był poparty twardymi badaniami, a przekazywany z pokolenia na pokolenie. Dopiero współcześnie zaczyna być poddawany wnikliwym i obiektywnym analizom. „Lady Sapiens. Prawdziwa prehistoria kobiet” w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez najważniejsze badania, przytacza ciekawe hipotezy i pozwala na samodzielne wyciąganie wniosków. Na podstawie książki powstał też film o tym samym tytule do obejrzenia na CANAL+.
Sztuka: „Bruno Schulz. Żelazny kapitał ducha”
Obok pisania, które Bruno Schulz uprawiał myśląc o szerokim odbiorcy, chętnie też rysował. Prace wykonane ołówkiem i tuszem, często w seriach, powielające ulubione sceny i motywy były przeznaczone dla oczu wąskiej publiczności – Schulza i jego bliskich. W obrazach pozwalał więc sobie na to, co w słowach dusiła obyczajowość. Z 250 prac prezentowanych na wystawie wyziera wizja dominującej, rozerotyzowanej kobiety, międzywojennej femme fatale uzbrojonej w fetysze – buty na obcasach i bacik. Wątek rozwijają prace współczesnych artystów i artystek, m.in. Aleksandry Waliszewskiej, Zuzanny Bartoszek czy Katarzyny Kozyry.
Pielęgnacja: Antyoksydacyjne serum z witaminą C Clochee
Szara, przesuszona skóra twarzy zimą potrzebuje odrobiny dodatkowej troski – witamina C połączona z β-karotenem przynoszą natychmiastowe efekty – już po pierwszym użyciu rozświetlają cerę i przywracają jej zdrowy blask. Po kilku tygodniach efektywnie rozjaśniają nawet starsze przebarwienia. Inne składniki, takie jak olej z pestek śliwki, zmiękczają i odżywiają skórę, przy czym oleiste serum szybko wchłania się i jest bezproblemowe w codziennej, kilkustopniowej aplikacji.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.