Wciągająca powieść, zbiór rozmów, tytuły odnoszące się do historii miast, wegetarianizmu, wyjaśniające społeczne oraz psychologiczne mechanizmy – polecamy nowości książkowe. Do tych pozycji chce się wracać, czytać je wielokrotnie, na wyrywki albo trzymać na podręcznym stoliku przez całą jesień.
Intan Paramadithy, „Wędrówka”
Pierwsza połowa roku upłynęła mi pod znakiem comfort readingu. Dlatego tej jesieni chciałabym sięgnąć po coś zupełnie innego. Również pod względem stylu. Wszystko to obiecuje powieść indonezyjskiej pisarki Intan Paramadithy, która niebawem ukaże się nakładem wydawnictwa Tajfuny. „Wędrówka” to fascynująca opowieść typu choose-your-adventure, pozwalająca czytelnikowi decydować, jak potoczą się losy bohaterki. Książka łączy feministyczną myśl z elementami indonezyjskiego folkloru i fantastyką. To powieść, do której się wraca, choćby po to, by odkryć alternatywne biegi historii.
„Wędrówka”, Intan Paramadithy, tłumaczenie Marianna Lis, Tajfuny
Julia Właszczuk
Agnieszka Jucewicz „Czasem czuję mocniej. Rozmowy o wychodzeniu z kryzysu psychicznego”
To będzie wyjątkowo trudna jesień. Ale może pierwsza, w której będziemy mieli odwagę w sposób otwarty kryzysy nazywać kryzysami zamiast sezonowymi chandrami. Depresja, zaburzenia lękowe, napady paniki, uzależnienia – o tych i wielu innych kryzysach psychicznych opowiadają bohaterowie książki Agnieszki Jucewicz. Autorka każdemu z nich pozwoliła opowiedzieć o jego świecie, bez oceniania tej perspektywy. Ta książka być może wyrwie z poczucia osamotnienia tych, którzy jeszcze nie sięgnęli po pomoc, nakieruje na nową drogę tych, którzy toczą bezsensowną walkę, wzmocni walkę ze społeczną stygmatyzacją i pozwoli na lepsze zrozumienie drugiego człowieka w potrzebie. Czekam bardzo.
„Czasem czuję mocniej. Rozmowy o wychodzeniu z kryzysu psychicznego”, Agnieszka Jucewicz, Znak Literanova
Agnieszka Zygmunt
Natalia Mętrak-Ruda, „Warzywa zjedz, mięso zostaw”
Natalia zrezygnowała z mięsa jeszcze w liceum. Do diety wegetariańskiej stopniowo przekonywała coraz szersze grono znajomych, także za sprawą bezmięsnych imprez oraz kolacji, które z wdziękiem wyprawiała. Teraz antropolożka kultury i znawczyni kulinariów opowie w swojej książce historię wegetarianizmu – w Polsce i na świecie. Co ma wspólnego antyczna Grecja z protestantami? Dlaczego do propagowania zielonego jedzenia przyczynili się hipochondrycy? Kto miał największy wpływ na zmiany przyzwyczajeń Polaków? Wywiad z autorką już wkrótce na Vogue.pl.
„Warzywa zjedz, mięsko zostaw”, Natalia Mętrak-Ruda, Wydawnictwo Poznańskie
Anna Konieczyńska
Michał Strzałkowski i Łukasz Majewski, „Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata”
To kolejna książka Wydawnictwa Dwie Siostry, która tłumaczy świat, zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Już połowa ludzkości żyje w miastach – zauważa autor i analizuje fenomen urbanizacji. Od starożytnego miasta pod wulkanem – Pompei, przez miasto-plażę, czyli Rio de Janeiro, aż po miasto na kołach, nieznane szerzej Slab City. Michał Strzałkowski razem z ilustratorem Łukaszem Majewskim przywołują 40 przykładów rozmaitych metropolii, miast, miasteczek, analizują sposób ich funkcjonowania. Przywołują historię, sypią anegdotami i ciekawostkami. Ta lektura uczy wnikliwej obserwacji świata.
„Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata”, Michał Strzałkowski (tekst) i Łukasz Majewski (ilustracje), Wydawnictwo Dwie Siostry; kategoria wiekowa: 8+
Basia Czyżewska
Marek Migalski i Maciej Bożek, „100 najsłynniejszych eksperymentów psychologicznych świata”
Już pierwsze zdania wstępu zdradzają, że daliśmy się nabrać – książka nie opisuje aż 100 eksperymentów, ale ponieważ świat lubi przesadę, autorzy wybrali tytuł, który robi wrażenie.
W kontekście manipulacji ten żart jest trafiony, a zawartość książki okazuje się bardzo ciekawa. Polityk i publicysta oraz psycholog i socjolog sięgają do naukowych eksperymentów ostatnich dekad, w których badano procesy społeczne i wybory polityczne. Z lekkością opisują ich przebieg i nasuwające się wnioski. Powstało kompendium, które obnaża mechanizmy marketingowej i PR-owej manipulacji, uczy krytycznego myślenia. Można czytać chronologicznie, po kolei, albo na wyrywki. Doskonała lektura w roli tej dodatkowej, czytanej obok innych książek.
„100 najsłynniejszych eksperymentów psychologicznych świata”, Marek Migalski i Maciej Bożek, Wydawnictwo Liberté!
Basia Czyżewska
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.