Po powolnym noworocznym rozbiegu, z energią wkraczamy w 2024 rok. Odkrywamy nowych powieściopisarzy, mroźne wieczory spędzamy w kinach, oglądając nominowane do najważniejszych nagród filmy i powoli kompletujemy garderobę na nowy sezon łudząc się, że może dzięki temu wiosna nadejdzie szybciej.
Film: „Poprzednie życie”
Film Celine Song był jednym z zaledwie kilku, na które wybrałam się do kina dwukrotnie. I nie żałuję – zwróciłam uwagę na inne niuanse, jeszcze bardziej dałam się wciągnąć w pozornie prostą, a w rzeczywistości bardzo złożoną i skomplikowaną relację bohaterów. Do związków – czy tych romantycznych, czy przyjacielskich – Song podchodzi jednocześnie z czułością, ale i wielką dozą realizmu. Nie słodzi i nie kokietuje, pokazuje, że brak klasycznie rozumianego szczęśliwego zakończenia potrafi zbudować osobisty happy end.
Moda: Spódnica Bare Stockholm
Po panowaniu „nagich sukienek” trend na „naked dressing” w nowym sezonie doczeka się kontynuacji, bo transparentne będą także spódnice. Najlepiej, by miały długość do połowy łydki lub do kolan, a do tego prosty fason, który będzie równoważył ich odważny charakter. Model z kolekcji szwedzkiej marki Bare Stockholm ma wbudowane majtki, które celowo wykonano w kontrastowym kolorze. Wiosną nie będziemy mieć nic do ukrycia.
Wydarzenie: Koncert charytatywny Joshuy Bella
Joshua Bell swoją wirtuozerią raczy słuchaczy już prawie 40 lat. Grę na skrzypcach zaczął jako czterolatek, w wieku lat 14 rozpoczął profesjonalną karierę. Zdobywca Grammy i jeden z najwybitniejszych skrzypków już 10 stycznia wystąpi w Flharmonii Narodowej w Warszawie. W Polsce Bell pojawi się w towarzystwie Międzynarodowej Orkiestry Symfonicznej „INSO-Lviv” pod batutą dyrygentki Dalii Stasevskiej. Dochód z koncertu przekazany zostanie na pomoc humanitarną w Ukrainie oraz na wsparcie młodych utalentowanych ukraińskich artystów.
Książka: „The list” Yomi Adegoke
Debiutancka powieść Adegoke już tydzień po premierze trafiła na listę bestsellerów „Sunday Timesa”, z kolei brytyjski „Vogue” okrzyknął ją „najważniejszą książką lata 2023”. Na czym polega jej fenomen? W tym, że pokazuje świat, którego jesteśmy częścią i doskonale punktuje pułapki, na które jesteśmy w nim narażeni. Głównymi bohaterami opowieści o mrocznej stronie mediów społecznościowych są Ola i Michael – młoda, atrakcyjna i niezwykle popularna na Instagramie para, kwintesencja „it-couple”. Na miesiąc przed ślubem ich idealne życie zakłóca tytułowa lista anonimowo opublikowana na Twitterze i zawierająca nazwiska związanych z brytyjskimi mediami przestępców seksualnych. Jak nietrudno się domyśleć, pojawia się na niej nazwisko Michaela.
Miejsce: Hotel Fariones na Lanzarote
Nic dziwnego, że Wyspy Kanaryjskie cieszą się w zimowym sezonie tak dużą popularnością wśród Polaków – zapewniają ciepłą, niemalże letnią pogodę i nie wymagają planowania dużej wyprawy (lot z Warszawy trwa nieco ponad pięć godzin). O ile Teneryfa uchodzi za mocno turystyczną lokalizację, o tyle Lanzarote i Fuerteventura to nadal miejsca nie do końca odkryte – pełne dzikiej przyrody, idealne do uprawiania sportów wodnych, a także błogiego relaksu. Do tego ostatniego dobrym miejscem będzie hotel Fariones na Lanzarote – największy i najbardziej znany kompleks wypoczynkowy na wyspie, ale z kameralną, rodzinną atmosferą.
Wydarzenie: Czytanie performatywne sztuki „Wiera”
Wierę Gran nazywano muzą warszawskiego getta. Urodziła się jako Dwojra Grynberg, sławę zdobyła jako utalentowana piosenkarka i aktorka filmowa oraz kabaretowa. Po wojnie oskarżono ją o kolaborację z Niemcami. Mimo wygranych procesów do końca życia musiała mierzyć się z ostracyzmem i hejtem.
W duchu przesłania #słowozabija, już 29 stycznia w Warszawie odbędzie się czytanie performatywne sztuki „Wiera” w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz, z Grażyną Barszczewską i Elizą Rycembel w obsadzie. Organizatorzy zdecydowali się przeznaczyć dwa podwójne zaproszenie na czytanie na aukcję w ramach 32. Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na licytacji będzie można też nabyć plakat z autografami twórców, a także zaproszenie na kolację w restauracji Wódka Gessler Na Widelcu z menu inspirowanym przedwojenną Warszawą z udziałem Grażyny Barszczewskiej, Elizy Rycembel, Magdaleny Łazarkiewicz i Agaty Tuszyńskiej.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.