Łódź Design Festival zwraca się ku festiwalowym korzeniom, skupiając się na edukacji, krytycznej dyskusji i poszukiwaniu inspiracji. W centrum zainteresowania stanie w tym roku relacja człowiek – technologia. W programie wystawy, wykłady i warsztaty z udziałem między innymi Filipa Springera.
Łódź Design Festival potrwa od 19 do 27 maja 2018. Hasłem przewodnim tegorocznej, 12. edycji są REFLEKSJE. Festiwal zachęci do zastanowienia się nad znaczeniem nowoczesnego rzemiosła i wartością jaką przypisujemy pracy ludzkich rąk. Poszuka odpowiedzi na pytanie o związki łączące nas ze współcześnie powstającymi przedmiotami.
Łódź Design Festival to wydarzenie, na którym inspiracji poszukiwać mogą projektanci, architekci, przedstawiciele zawodów kreatywnych i każdy zainteresowany kulturą i zmianami, jakie zachodzą w naszym otoczeniu.
Program wystaw, wykładów i warsztatów tegorocznej, 12. edycji pozwala nie tylko na zaprezentowanie dobrze zaprojektowanych przedmiotów, ale przede wszystkim na stawianie pytań i przybliżanie najważniejszych trendów i wyzwań wpływających na współczesne wzornictwo. Organizatorzy wydarzenia chcą pokazywać design jako proces, strategię, poszukiwać wartościowych działań i oceniać projektowanie pod kątem rozwiązywania problemów i zaspokajania potrzeb współczesnych społeczeństw.
REFLEKSJE – refleksje o technologii, rzemiośle i architekturze – to motyw przewodni tegorocznej edycji. Ma za zadanie prowokować do krytycznego spojrzenia na współczesny design. Pierwszym obszarem jest relacja człowieka z technologią. Czy technologia zawsze nam pomaga, czy może częściej wyklucza? Cyfryzacja usprawnia wiele dziedzin naszego życia, ale także wzbudza obawę przed odstawieniem na boczny tor, wypadnięciem z obiegu, utraceniem sprawczości i unikalności. Jak technologia wpływa na naszą tożsamość?
Kolejnym obszarem refleksji będzie człowiek jako twórca. Uczestnicy Festiwalu przyjrzą się celebracji pracy ręcznej i rzemieślniczej, a także wartościom, jakie za sobą niesie – poza korzyściami czysto użytkowymi. To refleksja nad miejscem człowieka i jego dzieła, powstałego z myśli i ręcznej pracy we współczesnej „przyspieszonej codzienności”. Do tego zagadnienia nawiązuje m.in. wystawa ceramiczna „Kółko Kropka Kreska”, kuratorowana przez Magdalenę Gazur, przygotowana we współpracy z Manufakturą w Bolesławcu, Porcelaną Kristoff i Hutą Szkła Kryształowego Julia.
Istotnymi tematami poruszanymi podczas 12. edycji Festiwalu, będą zagadnienia związane z architekturą i urbanistyką, głównie w kontekście rewitalizacji. Wykłady i prezentacje najlepszych pracowni architektonicznych, oraz dyskusje krytyczne z udziałem ekspertów, prowadzone przez Filipa Springera, to tylko niektóre z propozycji Archibloku skierowanego do profesjonalistów, ale też do wszystkich entuzjastów zmian w przestrzeni publicznej. Wystawa główna „Nothing but flowers”, przygotowana przez Łódź Design Festival (kurator Agata Połeć) poświęcona została relacji człowiek – technologia.
Nowości i evergreeny Festiwalu Nowością w programie tegorocznej edycji będzie forum, którego celem jest międzynarodowa promocja najlepszego polskiego wzornictwa. Skierowany do firm z całego kraju, zakłada stworzenie platformy umożliwiającej wymianę wiedzy i doświadczeń reprezentantom branży kreatywnej, którzy poszukują skutecznych sposobów na ekspansję na rynkach w Polsce i zagranicą.
Kolejnym stałym wydarzeniem Festiwalu jest Edukreacja, czyli program edukacyjno-rozwojowy dla dzieci. W tegorocznej edycji zaplanowano m.in. wystawę „Przytul Polskę”, kuratorowaną przez Mamy Projekt (Pola Amber, Joanna Studzińska i Małgorzata Żmijska) oraz propozycje kilkunastu warsztatów projektowych. Edukreacja to miejsce do wspólnej kreatywnej zabawy i nauki dla rodzin z dziećmi, na dobry początek przygody z designem.
Podczas tej edycji warto będzie odwiedzić m.in. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Miejskie Galerie Sztuki czy Muzeum Książki Artystycznej. Znaki rozpoznawcze: must have oraz make me! must have to najważniejszy w Polsce plebiscyt promujący polskie wzornictwo. To znak jakości, którym wyróżniane są wdrożenia polskich projektantów i producentów, prezentujące najnowsze trendy we wzornictwie. Natomiast make me! to międzynarodowy konkurs dla młodych projektantów i studentów kierunków wzorniczych (20–35 lat). Nagradzane są w nim projekty innowacyjne, eksperymentujące z materiałem, poszukujące nowych interpretacji dotychczasowych funkcji.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.