Cała prawda o retinolu
Dermatolodzy sugerują, że do zachowania młodszego wyglądu skóry na dłużej potrzebujemy tylko trzech rzeczy: nawilżenia, ochrony przeciwsłonecznej i kosmetyków z zawartością retinolu.
W latach 80. XX w. retinoidami zajął się amerykański dermatolog Albert Kligman. Zbadał wtedy retinol - rodzaj retinoidu, pochodną witaminy A, który przenika przez naskórek, by działać na głębsze warstwy skóry. Od tamtego czasu, retinol został poddany niezliczonej ilości badań klinicznych, które udowodniły jego wielokierunkową skuteczność. Składnik ten używany w produktach kosmetycznych przechodzi w skórze wielostopniową transformację. Zaledwie niewielki jego procent zamienia się w lecznicze retinoidy, które pomagają w odnowie komórkowej w naskórku, zaś w skórze właściwej stymulują produkcję kolagenu oraz elastyny. Warto podkreślić, że tylko ustabilizowany retinol jest naprawdę skuteczny. Dlatego tak ważne jest wybieranie sprawdzonych marek, które oferują produkty o przebadanych formułach. Takim kosmetykiem jest Revitalift Laser Pure Retinol Serum na Noc od L’Oréal Paris, którego skuteczność działania została potwierdzona aż do ostatniej kropli produktu. Retinol to silny składnik aktywny, niemniej jednak wymaga cierpliwości. Pierwsze rezultaty jego działania zwykle widać dopiero po kilku miesiącach używania. W przypadku serum na noc Revitalift Laser Pure Retinol po 1 miesiącu stosowania produktu powierzchnia skóry wygląda młodziej i jest rozświetlona, a po 4 miesiącach aplikacji, zmarszczki są zredukowane o 36%*, nawet te głębokie.
*Badanie kliniczne na 22 osobach: ocena kliniczna zmarszczek na czole.
Wszystkie zalety retinolu
Szerokie zastosowanie retinolu w pielęgnacji wynika z jego licznych właściwości odpowiadających na różnorodne potrzeby skóry. Dzięki temu, że działa w jej głębokich warstwach, zmniejsza widoczność zmarszczek i porów, a przy regularnym stosowaniu produktów z jego zawartością poprawia grubość skóry, sprawiając, że odzyskuje ona utraconą jędrność i sprężystość. Retinol wpływa także na ujednolicenie jej kolorytu, rozjaśniając przebarwienia. Jest również polecany przy problemach z trądzikiem i przetłuszczaniem się cery, ponieważ wspomaga regulację pracy gruczołów łojowych i oczyszcza skórę. Ogranicza też pojawianie się kolejnych stanów zapalnych.
– Retinol przyspiesza odnowę komórkową w naskórku (działa złuszczająco), w skórze właściwej stymuluje produkcję kolagenu i elastyny (działanie zagęszczające, przeciwzmarszczkowe), hamuje aktywność melanocytów (zmniejsza przebarwienia), normalizuje pracę gruczołów łojowych (pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej, leczenie trądziku), bierze udział w tworzeniu się nowych drobnych naczyń krwionośnych (lepsze dotlenienie skóry, inne odbijanie światła przez skórę, glow). Krótko mówiąc – wymarzony składnik aktywny. – wyjaśnia dermatolożka Ivana Stanković, właścicielka Kliniki Dermea.
Odpowiednie stężenie i ochrona przed słońcem
Świadoma pielęgnacja to skuteczna pielęgnacja. Stosując kosmetyki z retinolem, należy szczególnie uważać na szkodliwe promieniowanie UV, które bezpośrednio przyczynia się do starzenia się naszej skóry. Retinoidy sprawiają bowiem, że skóra jest bardziej wrażliwa na działanie słońca. Z czego to wynika?. – Retinol przyspiesza odnowę komórkową i może spowodować dyskretne złuszczanie oraz większą wrażliwość skóry, a skóra podrażniona po wystawieniu na promieniowanie słoneczne może zareagować przebarwieniami – wyjaśnia specjalistka.
Dlatego też, niezbędne jest wprowadzenie do rutyny pielęgnacyjnej produktów z odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną, takich jak krem na dzień Revitalift Filler SPF 50.
Wielu z nas wybierając kosmetyk z retinolem, zadaje sobie pytanie: jakie stężenia retinolu są najbardziej odpowiednie? Czy powinniśmy zacząć od wyższych, żeby osiągnąć wymarzony efekt? Wręcz przeciwnie. Niższe stężenie pozwoli uniknąć mocnych podrażnień i przyzwyczai skórę do działania tego składnika. Najbardziej wskazana koncentracja to 0,1 lub 0,2 proc. retinolu w formule. Jeżeli używamy retinolu po raz pierwszy, skóra może być w efekcie bardziej sucha albo delikatnie się złuszczać. Dlatego na początku aplikujemy taki produkt jedynie dwa razy w tygodniu na noc i stopniowo zwiększamy częstotliwość stosowania. Rekomenduje się nałożenie na niego warstwy kremu nawilżającego (najlepiej z kwasem hialuronowym lub ceramidami). Trzeba też pamiętać, aby unikać nakładania preparatu z retinolem zbyt blisko oczu i ust, ponieważ są to rejony szczególnie wrażliwe na podrażnienie. Następnego dnia rano używamy delikatnego produktu do oczyszczania skóry i kremu z filtrem przeciwsłonecznym, minimum SPF 20. Podczas kuracji retinolem nie używamy produktów ściągających, kwasów owocowych czy wysokich stężeń witaminy C. Obserwujmy, jak skóra reaguje na retinol – jeśli jest przesuszona lub zaczerwieniona, odstawmy kosmetyk na kilka dni. Niezwykle ważne jest, aby dostosować częstotliwość aplikacji produktu do indywidualnych potrzeb swojej skóry.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.