Według danych WHO z depresją zmaga się 280 milionów ludzi na całym świecie. W ramach ścieżki Mental Health & Wellbeing na kongresie Impact’24 temat dbałości o zdrowie psychiczne podejmą najlepsi psychiatrzy i psychoterapeuci. Wydarzenie odbędzie się w dniach 15–16 maja w Poznaniu.
Jak dbać o dobrostan? Jaką rolę w tym procesie odgrywają relacje z ludźmi? Czy należy pokładać nadzieję w sztucznej inteligencji? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w ramach ścieżki tematycznej Mental Health & Wellbeing na kongresie Impact’24 będą szukać wybitni psychoterapeuci i psychiatrzy. W Poznaniu w dniach 15–16 maja podczas najważniejszego w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenia technologiczno-gospodarczego wystąpią: Esther Perel, Bogdan de Barbaro, Natalia de Barbaro, Magdalena Namysłowska, Sławomir Murawiec, Andrzej Gryżewski oraz Michał Lew-Starowicz.
Esther Perel analizuje wpływ technologii na psychikę, a Natalia de Barbaro przypomina o znaczeniu „własnego pokoju”
Gościnią specjalną Impact’24 będzie Esther Perel. Światowej sławy terapeutka, autorka książek i podcastów, której wykłady TED osiągnęły ponad 40 milionów wyświetleń, wytłumaczy, jak technologia wpływa na nasze życie. Zdaniem Perel pozwalamy algorytmom decydować o tym, z kim powinniśmy chodzić na randki, jaką drogą jechać i czego słuchać. Zapominamy o wartości eksperymentów w kształtowaniu naszej tożsamości. Terapeutka par opowie też o szkodliwym micie miłości romantycznej. – Od jednej osoby oczekujemy tego, co kiedyś człowiekowi dawała cała wioska. Żeby była naszym wspólnikiem w interesach, partnerem do intelektualnych dyskusji, kompanem do kieliszka, kochankiem, kucharzem itd. –mówi Perel.
Człowiek jest istotą społeczną, a jakość jego relacji z innymi ma bezpośredni wpływ na jego samopoczucie. Ale nie można zapominać o tym, że każda z nas, kobiet, potrzebuje też własnej przestrzeni. O znaczeniu „własnego pokoju” opowie podczas swojego wystąpienia Natalia de Barbaro, psycholożka, autorka książek, m.in. bestsellerowej „Czułej przewodniczki”. – Potrzebujemy autonomicznej przestrzeni w naszych głowach i sercach, niezamieszkanej i niezdominowanej przez głosy innych ludzi. I potrzebujemy osobnej przestrzeni fizycznej w naszych domach, żeby ułatwić sobie głęboki i niepoddany presji kontakt z sobą samą – przekonuje Natalia de Barbaro. I podkreśla rolę duchowych przewodniczek. – W tych czasach potrzebujemy duchowych przewodniczek tak samo, jak zawsze potrzebowaliśmy. Tyle tylko, że teraz mamy większy do nich dostęp – tłumaczy psycholożka.
Bogdan de Barbaro rozmawia z Magdaleną Namysłowską o tym, czy depresja ma płeć, a Andrzej Gryżewski podkreśla znaczenie udanego życia seksualnego
W ostatnich latach depresja zbiera coraz większe żniwo – w Stanach Zjednoczonych mówi się nawet o epidemii tej choroby. Ale czy depresja ma płeć? Na to pytanie stara się odpowiedzieć prof. Bogdan de Barbaro, wybitny psychiatra i terapeuta. – Z mojej perspektywy kluczowa dla dbałości o dobrostan psychiczny jest uważność na swoje emocje i na to, co na co dzień przeżywamy. Próba odnalezienia równowagi pomiędzy zadaniami, które wyznacza np. życie zawodowe, a przeżywaniem swojego życia, próbą zatrzymania się i jakościowego przeżywania relacji w rodzinie, z bliskimi czy przyjaciółmi – przekonuje Magdalena Namysłowska. – Otwartość na rozmowę z psychoterapeutą czy wizyta u psychiatry może w znaczący sposób przyśpieszyć zidentyfikowanie i pomoc w pokonaniu problemów – dodaje naukowczyni.
Na dobrostan psychiczny składa się wiele czynników. Jak przekonuje dr Andrzej Gryżewski, psycholog kliniczny, seksuolog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, jednym z kluczowych elementów jest sfera seksualna. Tymczasem okazuje się, że wielu mężczyzn przenosi na nią swój lęk zadaniowy. – Jako seksuolog i psychoterapeuta bardzo często spotykam ten problem u moich pacjentów, którzy zadaniowo podchodzą do budowania relacji w swoim związku i przekłada się to również na seks, rozumiany przez nich jako festiwal akrobatyki seksualnej oraz fabrykę orgazmów. A tymczasem dla kobiet najważniejsza jest relacja. Kluczowa jest rzetelna komunikacja, ale mężczyźni niestety jej nie stosują. Nie ugłaśniają swoich lęków, nie pytają, czego kobieta potrzebuje. Z góry zakładają, że ma być dokładnie tak jak na filmie pornograficznym – tłumaczy seksuolog. Andrzej Gryżewski podkreśla też, że bez udanego życia w ogóle trudno o satysfakcjonujące życie seksualne. – Strefa seksualna jest kluczowa w dbałości o zdrowie psychiczne. Seksualność pokazuje nam, że jesteśmy tak naprawdę ludźmi. Jest dużym filarem naszego zdrowia psychicznego, ale też jego papierkiem lakmusowym. W seksuologii mamy taką żelazną zasadę – jakie życie, taki seks. Jeśli życie jest trudne, pełne zobowiązań, frustracji, złości, smutku, żalu, gniewu, to seksu albo w ogóle nie będzie, albo jeśli już będzie, a to się rzadko zdarza, to będzie po prostu mechaniczny. Tak że po dwóch, trzech takich zbliżeniach każdemu przejdzie na niego ochota – wyjaśnia dr Andrzej Gryżewski.
Impact’24 odbędzie się w dniach 15–16 maja w Poznaniu. Formularz zgłoszeniowy oraz więcej informacji można znaleźć na stronie kongresu: https://impactcee.com/.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.