Znaleziono 0 artykułów
01.05.2018

Siedem dni z literaturą

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury (Fot. Materiały prasowe)

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury już po raz trzeci przyciągnie nie tylko najważniejszych polskich twórców, ale także wybitnych autorów z różnych zakątków świata, którzy na specjalne zaproszenie organizatorów odwiedzą Polskę.

Przez siedem dni, w siedmiu polskich miastach w ramach festiwalu Apostrof odbędą się premiery długo oczekiwanych książek oraz dziesiątki spotkań i dyskusji poświęconych literaturze.

Orhan Pamuk (Fot. Hakan Ezilmez)

Gwiazdą trzeciej edycji festiwalu będzie laureat nagrody Nobla z 2006 roku, wybitny turecki pisarz Orhan Pamuk. Pamuk w swoich książkach bardzo często porusza drażliwe tematy społeczno-polityczne, skupiając się na napięciach między Wschodem i Zachodem. Jego powieści przetłumaczone zostały na sześćdziesiąt języków, a  do najbardziej znanych dzieł Pamuka należą: „Śnieg”, „Nazywam się Czerwień” czy „Nowe Życie”.

Kolejnym autorem światowej sławy, który pojawi się na festiwalu, jest Amerykanin, Nathan Hill. Autor opowiadań, okrzyknięty przez „The New York Times” "mistrzem i wielkim literackim talentem" podczas spotkania z czytelnikami opowie o swojej debiutanckiej powieści „Niksy”. Oprócz Hilla, do polskich miast zawitają także: Perter V. Brett, który premierowo zaprezentuje swoją powieść „Otchłań. Księga 2”, Graham Masterton, który w powieści „Wirus” przedstawia serię zagadkowych śmierci w jednej z londyńskich dzielnic, oraz Sofi Oksanen, która polskim czytelnikom zaprezentuje swoją najnowszą powieść pt. „Norma”.

Andrzej Franaszek (Fot. Tomasz Wiech)
Olga Tokarczuk (Fot. Łukasz Giza)

Apostrof to jednak przede wszystkim premiery książek wybitnych polskich twórców literatury. Katarzyna Bonda, jedna z najpopularniejszych autorek kryminałów, podczas festiwalu zaprezentuje premierowo książkę „Czerwony pająk”, finał uwielbianego przez czytelników cyklu „Cztery żywioły”. Magdalena Grzebałkowska, autorka biografii Beksińskich, przedstawi historię Krzysztofa Komedy w książce „Komeda. Osobiste życie jazzu”. Postać jednego z najwybitniejszych polskich poetów przybliży z kolei Andrzej Franaszek książką „Herbert”. Kolejnymi festiwalowymi premierami będą: „Pokochawszy. O miłości w języku” Jerzego Bralczyka i Lucyny Kirwil,  „Inni ludzie” Doroty Masłowskiej, „Dżozef” Jakuba Małeckiego, „Audyt” Jacka Hugo-Badera oraz „A ja żem jej powiedziała” Katarzyny Nosowskiej, która zadebiutuje jako pisarka.

Katarzyna Bonda (Fot. Gosia Turczyńska)
Peter V. Brett (Fot. John Karsten Moran)

Tegoroczna edycja festiwalu to nie tylko spotkania z wybitnymi autorami, ale również szereg dyskusji wokół tłumaczeń. Łukasz Orbitowski podczas festiwalu zapyta Ewę Winnicką, Cezarego Łazarewicza i Justynę Kopińską o to „Jak pisać o przelanej krwi”. „Tłumaczenia świata” dokona Włodzimierz Nowak w towarzystwie Olgi Stanisławskiej, Macieja Zaremby Bielawskiego i Magdaleny Grochowskiej. O „Tłumaczenie wspólnoty” pokusi się z kolei Monika Płatek w rozmowie z Joanną Tokarską-Bakir, Mikołajem Grynbergiem oraz Mirosławem Tryczykiem.

Jacek Hugo-Bader (Fot. Mateusz Skwarczek/Agencja Gazeta)

Literaturze towarzyszyć będzie kuchnia zero waste, w formie pop-up restauracji w Ogrodzie Powszechnym w Warszawie, która będzie oferować dania wpisujące się w ten trend. Tutaj odbędą się także rozmowy o naturze m.in. z Weroniką Muszkietą i Olą Sieńko, autorkami książki „Projekt Rośliny” oraz Anną Kamińską, autorką książki „Białowieża szeptem”. Goście festiwalu będą mogli  również podziwiać występy teatru improwizowanego Klancyk oraz posłuchać pięknych literackich brzmień, podczas koncertów takich muzyków jak Karolina Czarnecka ze swoim nowym projektem UV czy Bisz i Radex, którzy zagrają w towarzystwie Katarzyny Nosowskiej.

Kuratorem festiwalu jest wielokrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nike i wyróżniony Paszportem Polityki pisarz, Jacek Dehnel.

Festiwal organizowany przez Empik odbędzie się w dniach 14-20 maja i zawita do Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Katowic, Gdańska, Szczecina i Poznania.

Więcej informacji i program festiwalu: www.empik.com/kultura/apostrof/

Katarzyna Pietrewicz
  1. Kultura
  2. Książki
  3. Siedem dni z literaturą
Proszę czekać..
Zamknij