Znaleziono 0 artykułów
20.01.2024

Usta na mrozie. Jak poradzić sobie ze spierzchniętymi wargami zimą?

20.01.2024
Roland Mouret jesień-zima 2017-2018 (Fot. Spotlight. Launchmetrics)

Delikatna skóra ust nie lubi chłodnych pór roku. Na gwałtowne zmiany warunków reaguje suchością, odwodnieniem i bolesnym spękaniem. Co zrobić, aby skutecznie przywrócić wargom komfort i nawilżenie? Razem z ekspertką podpowiadamy, po jakie składniki w pielęgnacji ust sięgać, a z jakich lepiej zrezygnować.

Jedną z pasji mojego dzieciństwa było gromadzenie błyszczyków, pachnących pomadek i balsamów do ust. Zbierałam je, sprowadzałam z zagranicy, wygrywałam licytacje. Można by właściwie uznać, że była to minikolekcja, a jak wiadomo taką używa się oszczędnie. Dziesiątki specyfików do ust o różnych smakach, zapachach, konsystencjach i opakowaniach ostatecznie wylądowały w koszu. Ale może to i lepiej?  – W dzisiejszym świecie, pełnym rozmaitych kosmetyków do pielęgnacji, warto zastanowić się, czy wszystko, co pięknie smakuje i pachnie, jest także dobre dla zdrowia naszych ust – mówi dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska z Instytutu Regeneracji Viva-Derm. – Należy zdać sobie sprawę z tego, że większość kosmetyków do ust zawiera sztuczne dodatki zapachowe i smakowe. Producentom zależy na nadaniu produktom atrakcyjnego aromatu a nawet smaku, jednak by osiągnąć pożądany efekt, często sięgają po syntetyczne związki chemiczne. Naturalne wyciągi i olejki eteryczne używane są rzadko, przede wszystkim z powodu swojej ceny. Dlatego też wybierając kosmetyki do ust, dobrze jest dokładnie sprawdzić ich skład i wybierać te, które nie zawierają sztucznych aromatów – wyjaśnia ekspertka.

Jak nawilżyć spierzchnięte usta?

Niektóre powszechnie stosowane składniki kosmetyków do ust mogą mieć wręcz działanie wysuszające. – Mentol i kwas salicylowy, choć popularne, mają potencjał przesuszający delikatną skórę czerwieni wargowej. Warto zatem unikać kosmetyków, które zawierają te składniki. Szczególnie jeżeli mamy skłonność do suchych albo podrażnionych ust – mówi ekspertka. Aby zadbać o zdrowie i kondycję czerwieni wargowej, lepiej wybierać kosmetyki do ust bogate w składniki nawilżające i ochronne, najlepiej naturalnego pochodzenia. Takimi składnikami będą, m.in. wazelina, naturalne masła (masło kakaowe, masło shea), olejki (rycynowy, z awokado, słonecznika, kokosa), witamina E (tokoferol), miód, wosk pszczeli czy aloes. Tego typu substancje wspomagają nawilżenie, regenerację i ochronę skóry, przyczyniając się do utrzymania zdrowej kondycji ust.

Jonathan Simkhai wiosna-lato 2016 (Fot. Spotlight. Launchmetrics)

Oblizywanie ust. Ile „kosztuje” ten z pozoru niewinny nawyk?

Może się wydawać, że to byłoby na tyle. Nic bardziej mylnego. Doraźne metody nie zawsze wystarczą. Często okazuje się bowiem, że podrażnienia warg wracają jak bumerang. Jednym z największych winowajców bywa z pozoru błahe oblizywanie ust. Choć daje namiastkę nawilżenia, robi więcej złego niż dobrego. Jeśli dodamy do tego jeszcze wiatr, mamy gotowy przepis nie tylko na podrażnienie czerwieni wargowej, lecz także skóry dookoła ust. Przyczyn spierzchniętych ust jest jednak jeszcze więcej: niektóre leki, alergeny (wiele pomadek ochronnych zawiera np. miód, który jest alergenem), odwodnienie, przygryzanie warg. Miejmy na uwadze, że odrywanie płatków łuszczącego się naskórka z ust może spowolnić gojenie.

Skuteczna pielęgnacja spierzchniętych ust

Jak zatem pielęgnować permanentnie spierzchnięte, wysuszone, pękające usta? Czego unikać, a na co postawić? – Szukając odpowiedzi na te pytania, trzeba zadać sobie inne: o czym mogą świadczyć tego typu dolegliwości? Nawilżenie i napięcie czerwieni wargowej jest wykładnikiem nawilżenia całego naszego organizmu, a suche i spierzchnięte usta mogą być istotnym symptomem nieodpowiedniego poziomu nawodnienia. W sezonie zimowym pijemy więcej ciepłych napojów; kawa, herbata czy gorąca czekolada wspaniale umilą nam wieczór, ale nie zapominajmy, że nie nawodnią one naszych komórek. Obniżona w sezonie grzewczym wilgotność powietrza również nie sprzyja utrzymaniu odpowiedniego poziomu wody w naszym ciele, dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu – uczula dr Walkiewicz-Cyrańska.

Najlepsze produkty pielęgnujące spierzchnięte usta

Wiemy, jakich składników w preparatach do ust szukać, a na jakie konkretnie kosmetyki warto zwrócić uwagę? Rozwiązań jest wiele, a każde usta znajdą coś dla siebie. Fanki naturalnego dbania o siebie mogą sięgnąć po miodowy balsam-maskę z Ministerstwa Dobrego Mydła albo po Rescue Balm od Rituals z masłem shea i witaminą E. Świetną opcją są maski do ust na noc, np. Sleeping Lip Mask Laneige, które są dostępne w kilku wersjach, a także kultowy Sisley Nutritive Lip Balm wypełniony po brzegi olejkami i roślinnymi masłami. Szukając natychmiastowego efektu ukojenia i nawilżenia, wiele kobiet posiłkuje się hydrożelowymi maskami do ust, aplikuje się je na 10-20 minut, a następnie dla lepszego efektu wklepuje pomadkę lub balsam. Warto sięgnąć również po produkty z aptecznych półek: CeraVe Healing Ointment, Aquaphor Lip Repair Ointment, La Roche-Posay Cicaplast Baume B5, Avene Cold Cream. Są bezzapachowe i zawierają pantenol, glicerynę, masło shea, oleje czy lanolinę. 

Spierzchnięte usta mogą prowadzić do różnych dolegliwości, takich jak ból, pieczenie czy nawet infekcje, dlatego dbanie o ich kondycję to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia.­ – Rozwiązaniem dającym spektakularny efekt nawilżenia ust jest podanie metodą iniekcyjną preparatów, które nie zmienią kształtu ust i nie spowodują zmiany w ich objętości, ale gruntownie nawilżą je i odżywią. Na takie zabiegi warto skierować się do gabinetu, zwłaszcza zimą – zachęca ekspertka.

Agata Herbut
  1. Uroda
  2. Pielęgnacja
  3. Usta na mrozie. Jak poradzić sobie ze spierzchniętymi wargami zimą?
Proszę czekać..
Zamknij