Moda i design lubią wskrzeszać nieoczywistą estetykę i eksperymentować z konwencją. Vintage może oznaczać ciągłość tradycji rzemieślniczej, poszanowanie dla środowiska albo unikatowość przedmiotu. Jest trendem, który trwa mimo sezonowych zmian, otwiera na kreatywność, lubi zaskakiwać. Dlatego przedmioty w stylu retro tak dobrze nadają się na prezenty. Wybraliśmy takie, które sami chcielibyśmy znaleźć pod choinką.
Lampka Kopi Home: Kolorowe bańki
Każda lampa z serii Kopi Home jest jedyna w swoim rodzaju. To autorska kompozycja złożona ze szklanych kloszy, które zostały wykonane ręcznie przez Michała Korchowca. Miękkie formy nawiązujące do estetyki lat 60. i 70. dają nastrojowe, nasycone ciepłą barwą światło.
Czajnik Alessi: Szaleństwa postmodernizmu
Chrom, kolory i ostra forma stożka. Projekt Michaela Gravesa pochodzi z 1985 r. i doskonale uchwycił ducha przesilenia dekady, stając się flagowym produktem włoskiej marki Alessi. To praktyczny prezent dla amatorów szlachetnego wzornictwa.
Pierścionek Jagg vintage: Rodowa biżuteria
Złoty pierścionek z diamentem datowany jest na drugą połowę XX w. Oryginalna oprawa kamienia i obrączka z grawerowanymi prążkami wyróżniają go na tle współczesnej biżuterii. To osobisty prezent, którego styl przetrwa sezonowe trendy. Raz założony, prawdopodobnie nie będzie już zdejmowany z palca, dzięki czemu stanie się najbardziej osobistym z prezentów, niekoniecznie jako pierścionek zaręczynowy.
Koszula Le Petit Trou: W stylu Wesa Andersona
Koszula w szerokie żółte paski może służyć jako piżama retro (w zestawie ze spodniami do kompletu) albo modowa wariacja na jej temat . Przewiewna bluzka z mieszanki lnu i ekologicznej bawełny sprawdzi się w słoneczne letnie dni, nawet te upalne.
Broszka Lui Jewellery: Trzecie oko
Wykonana ręcznie w Czechach broszka z kryształów Swarovskiego nawiązuje do estetyki lat 80.
Jej urok w pełni ujawnia się dopiero w ruchu – mieniące się kamienie i poruszające się „rzęsy” niemal hipnotyzująco przyciągają wzrok, dzięki czemu będą doskonałym dopełnieniem stylizacji.
Grafika Jana Tarasina: Dla konesera
Wybitny polski artysta Jan Tarasin od lat 50. XX w. rozwijał w swojej twórczości nurt niefiguratywny. Jak mawiał, w kompozycjach przedstawiał „przedmioty”, które nawiązywały do pisma, znaków i symboli. Grafika „Pionowe i poziome” z 1981 r. jest świetnym przykładem jego charakterystycznego stylu.
Zabawka z Wooden Story: Ekologiczny minimalizm
Proste zabawki uczą kreatywności i rozwijają wyobraźnię. Dlatego tradycyjny bączek z wirującym rysunkiem pszczółki jest pomysłowym prezentem dla dziecka, choć z radością sięgną po niego również rodzice. Naturalne materiały – drewno zabezpieczone woskiem pszczelim i olejami roślinnymi – są bezpieczne, a bawełniany woreczek sprawi, że zabawka przetrwa niejedną wyprawę do przedszkola.
Torebka Chylak: Retro chic
Model czule nazwany przez projektantkę Pierożkiem kojarzy się ze stylem lat 50. Metalowe zapięcie, marszczenie skóry i jej rzadko spotykany, kawowy odcień sprawiają że torebka jest wyrafinowana i szykowna. Wprowadza modny, eklektyczny charakter do współczesnej stylizacji.
Prostownica marki Dyson: Stylowo i bezpiecznie
Proste włosy – trend końca lat 90. i wczesnych lat 2000. to mocna tendencja również dziś, z tą znaczącą różnicą, że wykonanie fryzury marzeń jest teraz zupełnie bezpieczne. Technologia elastycznych płytek, które równomiernie rozprowadzają ciepło wokół łuski włosa, to innowacyjne rozwiązanie, podobnie jak stała kontrola temperatury, dzięki czemu nie przekraczamy progu termicznego, po którym moglibyśmy zaszkodzić włosom. Takiej prostownicy można używać bez obaw nawet codziennie, wykonując dowolne fryzury w stylu retro. Prostownica ma funkcję działania bez kabla. Model Corrale Copper odznacza się też oryginalnym miedzianym kolorem obudowy.
Kilim z pracowni Tartaruga: Kolor + forma
Ręcznie robiony kilim można zawiesić tradycyjnie na ścianie, wtedy jego geometryczny wzór zadziała jak wielka grafika. Wykonywane współcześnie, ale dawnymi metodami tkaniny Tartarugi podbiły serca architektów wnętrz i miłośników stylu vintage. Nic dziwnego – są ekologiczne (pochodzą z przędzy z odzysku), dodają mieszkaniom przytulnego charakteru, a w niektórych osobach uruchamiają nostalgiczną nutę, przywołując np. wspomnienie domu babci.
Przybornik z selekcji Yestersen: Pod ręką
Malinowy odcień, geometryczna forma i mocny szlif zdradzają, że naczynie pochodzi z lat 30. i zostało wyprodukowane przez znaną wytwórnię szkła Moser. To przybornik, który również dziś będzie doskonale prezentował się na biurku albo komodzie, przechowując drobne przedmioty, jak klucze, ołówki czy spinacze.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.