Sneha Revanur w tym roku była najmłodszą delegatką w Davos i najmłodszą osobą na liście najbardziej wpływowych w sferze AI opublikowanej przez magazyn „Time”. Dwudziestoletnia działaczka kształtuje naszą przyszłość.
Sneha Revanur w tym roku była najmłodszą delegatką w Davos i najmłodszą osobą na liście najbardziej wpływowych w sferze AI opublikowanej przez „Time”. O jej działalności informują CNN, „The Guardian”, „The Washington Post”, „Wired” i „Teen Vogue”. Nazywa się ją Gretą Thunberg sztucznej inteligencji.
Ale o ile szwedzka nastolatka Greta zainspirowała setki tysięcy aktywistów klimatycznych do akcji protestacyjnych, które, jak na razie, nie wpłynęły na zmianę globalnego kursu, o tyle Sneha zachęca, by od razu przejmować kontrolę nad narracją i decyzjami. W bitwie o klimat pokolenie Z wystartowało spóźnione, bo urodziło się w świecie już objętym kryzysem. W walce o sprawiedliwość online wchodzą do gry w samą porę.
Sneha Revanur: Wierzę, że AI może być naszym sojusznikiem, a nie wrogiem
Dla Revanur walka wykracza poza sferę technologii. Chodzi o ochronę praw człowieka, zaufanie społeczne i pokój. – Grozi nam załamanie rzeczywistości. Głęboki kryzys, w którym przestaniemy odróżniać to, co prawdziwe, od fałszywego. Sztuczna inteligencja staje się frontem walki o to, czy młodzi ludzie zastąpią przyjaciół i rodzinę chatbotami, a w efekcie skorodują nasze więzi osobiste i trwałe społeczności; o to, czy osoby wystawiane na coraz większą dezinformację w mediach społecznościowych, jeszcze kiedykolwiek uwierzą w to, co widzą i czytają w internecie – prorokuje.
O przyszłości myśli z mieszanką ekscytacji i niepokoju, ale generalnie uważa się za optymistkę, a jej najważniejszą inspiracją nie są ani dorośli, ani żadni mędrcy z przeszłości, tylko rówieśnicy. – Całe pokolenie jest podpalone tematem AI. Nowa generacja projektantów i programistów to już osoby z innym podejściem od tych, które je dotąd tworzyły. Nadchodzi sejsmiczna zmiana – mówi.
Marzy o rozwijaniu nowej cyfrowej alfabetyzacji i takim świecie, w którym sami będziemy rozporządzać swoimi prawami oraz danymi. – Wierzę, że AI może być naszym sojusznikiem, a nie wrogiem. Może uskrzydlać ludzkość – przyznaje.
Poza pracą w Encode Justice Sneha działa w grupie młodych dziennikarzy politycznych i pisze. Chce studiować prawo, a potem pracować w Waszyngtonie. Nie podpowiedział jej tego chat GPT, ale jak na razie algorytm nie przewiduje też żadnych przeszkód w realizacji tego planu.
Cały tekst przeczytasz w nowym wydaniu „Vogue Polska Leaders”. Numer możesz zamówić już teraz. Jest też dostępny w kioskach przez trzy miesiące.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.