Znaleziono 0 artykułów
04.04.2018

Sztuka kontra mainstream. W Kalifornii otwarto muzeum selfie

04.04.2018
Muzeum selfie w Glendale, w Kalifornii (Fot. Mario Tama, Getty Images)

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że selfie jest jednym ze zjawisk najbardziej definiujących kulturę popularną XX wieku. Przez wielu zawężane wyłącznie do próżnej aktywności w mediach społecznościowych, posiada jednak historię sięgającą nawet 40 tysięcy lat wstecz. Jej dzieje, a także powiązania fotograficznych autoportretów ze światem sztuki i technologii, prześledzi muzeum selfie, które właśnie otwarto w Kalifornii.

Kim Kardashian nie była pierwsza. Co więcej - nie była ani druga, ani nawet trzecia. Faktem jest jednak, że budując swoją popularność w mediach społecznościowych, z selfie uczyniła znak rozpoznawczy, jeden z elementów tożsamości jej marki, a nawet… temat książki, którą wydała w 2015 roku w wydawnictwie Rizzoli. Fotograficzne autoportrety, postrzegane niekiedy jako symbol zepsucia i próżności młodego pokolenia, to jednak zjawisko znacznie szersze. Selfie ma korzenie sięgające nawet 40 tysięcy lat wstecz, a analizować można je nie tylko w nawiązaniu do zagadnień kultury popularnej, ale także technologii i sztuki.

Selfie z początku XX wieku (Fot. Kirn Vintage Stock/Corbis, Getty Images)
Tommy Honton i Tair Mamedov - założyciele muzeum selfie (Fot. Tiffany Rose, Getty Images)

To ostatnie za cel postawili sobie założyciele muzeum selfie (które właśnie otwarto w Kalifornii) – Tommy Honton i Tair Mamedov. Amerykanie, którzy wcześniej zajmowali się tworzeniem gier z gatunku escape room, podczas wizyty w Luwrze zaobserwowali, że coraz więcej osób chętniej robi sobie zdjęcia na tle Mony Lisy, niż fotografuje samo dzieło sztuki.  Idąc tym tropem, zaczęli analizować, jak różne formy autoportretów (od rysunków w jaskiniach, przez renesansowe portrety nagich kobiet patrzących w lustro) oddziaływały na odbiorcę i co oznaczały dla samego autora.

Muzeum selfie w Glendale, w Kalifornii (Fot. Mario Tama, Getty Images)
Muzeum selfie w Glendale, w Kalifornii (Fot. Mario Tama, Getty Images)

Efektem rozważań Hontona i Mamedova jest interaktywna wystawa, podczas której zwiedzający nie tylko odbędą przyspieszoną lekcję historii, ale będą mieli możliwość wykonania wyjątkowych selfie w 15 specjalnie zaprojektowanych do tego przestrzeniach. Wśród tych ostatnich znalazły się zarówno pokoje imitujące salę gimnastyczną i restaurację (czyli miejsca, w których najczęściej robimy sobie zdjęcia), ale także sale wypełnione reprodukcjami najsłynniejszych obrazów i rzeźb, których bohaterowie trzymają w ręce smartfona. Muzeum selfie to projekt tymczasowy. Czynne będzie przez dwa miesiące, do końca maja tego roku.

Muzeum selfie w Glendale, w Kalifornii (Fot. Mario Tama, Getty Images)

The Museum Of Selfies, 211 N Brand Blvd, Glendale, Kalifornia

 

Michalina Murawska
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Sztuka kontra mainstream. W Kalifornii otwarto muzeum selfie
Proszę czekać..
Zamknij