Gwiazdami tegorocznej edycji będą przede wszystkim cyrkulacja i zrównoważony rozwój – mówi Maria Porro, nowa dyrektorka Salone del Mobile w Mediolanie. Opowiada nam o rozpoczętej właśnie wystawie „Supersalone”, która stanowi punkt wyjścia dla przyszłorocznej, 60. edycji Salone del Mobile.
Kiedy w 1961 r. włoscy rzemieślnicy zorganizowali w Mediolanie pierwszą prezentację rodzimego meblarstwa, nie sądzili, że urośnie ona do rangi prestiżowego wydarzenia o międzynarodowym zasięgu. Salone del Mobile to dziś najważniejsze targi wnętrzarskie na świecie. Co roku do stolicy Lombardii ściągają projektanci, producenci i kupcy z całego świata, aby pochwalić się swoimi wyrobami oraz odkryć najnowsze technologie i trendy w dziedzinie designu. Przez lata targi odbywały się w kwietniu, w wyniku pandemicznych zawirowań w tym roku organizowane są we wrześniu – jako specjalna wystawa zatytułowana „Supersalone”.
Ekspozycja została rozplanowana przez prominentnego architekta Stefano Boeriego i jego współpracowników (m.in. Andrea Caputo, Anniina Koivu, Lukas Wegwerth). Obejmuje stoiska ponad 400 marek, 50 niezależnych projektantów i 48 szkół designu. Pokazom mebli i akcesoriów towarzyszyć będą spotkania z artystami, designerami i architektami (wśród gości pojawią się m.in. Bjarke Ingels, Carsten Höller, Philippe Malouin), a także specjalne wystawy tematyczne (np. pokaz studentów wzornictwa „The Lost Graduation Show”).
Po raz pierwszy w historii Salone del Mobile targami kieruje kobieta – Maria Porro, członkini zarządu fundacji Altagamma, była prezeska związku włoskich producentów mebli Assarredo i dyrektorka ds. marketingu i komunikacji w rodzinnej firmie Porro S.p.A. Rozmawiamy z nią o zrównoważonym wzornictwie oraz o wyzwaniach, jakie czekają ją na nowym stanowisku.
Design był obecny w twoim życiu od dzieciństwa. Wywodzisz się z rodziny projektantów.
Firma Porro została założona w 1925 r. w prowincji Brianza przez mojego pradziadka Giulio jako warsztat meblarski. Od chwili powstania było to bardzo innowacyjne przedsiębiorstwo, bacznie obserwujące, jak ewoluuje świat, ale też silnie zakorzenione w lokalnych tradycjach rzemieślniczych. Zawsze związane z wpływowymi projektantami – od Bruno Munari w latach 60. do Piero Lissoni, który piastuje stanowisko dyrektora artystycznego od 1989 r. Ja jestem czwartym pokoleniem działającym w rodzinnym interesie, co wydaje mi się naturalne, skoro dorastałam w otoczeniu designu.
Ukończyłam studia scenograficzne na Accademia di Belle Arti di Brera. Przez osiem lat byłam związana ze światem teatru i sztuki. Brałam też udział w wielkich wydarzeniach jako projektantka, koordynatorka i kuratorka. Nadzorowałam produkcję ceremonii otwarcia letnich i zimowych Igrzysk Olimpijskich w Londynie (2012) i w Soczi (2014). Jako kostiumografka i projektantka scenografii współpracowałam z czołowymi włoskimi i światowymi scenami.
Na Salone del Mobile debiutowali legendarni designerzy i producenci. Jakie są twoje osobiste wspomnienia związane z targami?
Odwiedzałam Salone del Mobile z moim dziadkiem. Właściwie odkąd się urodziłam, rokrocznie. Cała moja rodzina ciężko pracowała na ten najważniejszy moment w roku, szczególny czas. Przyprowadzała ze sobą dzieci, aby i one mogły obejrzeć targi. Na Salone del Mobile odnalazłam tę samą magię, która istnieje w świecie teatru.
W miesiącach poprzedzających targi, jak przed spektaklem, najlepsi projektanci konfrontują się z laboratoriami badawczymi firm, z inżynierami i rzemieślnikami. Producenci analizują nowe materiały oraz rozwiązania konstrukcyjne. Budowniczy stoisk, fotografowie i styliści dbają o każdy szczegół. Pomysły, formy i języki mieszają się, by stworzyć coś niezwykłego.
Zostałaś powołana na stanowisko dyrektorki Salone del Mobile w dość trudnym momencie. W 2020 r. targi nie odbyły się wskutek pandemii. Co będzie dla ciebie najtrudniejszym wyzwaniem?
Salone del Mobile musi kultywować długą i szanowaną historię, podtrzymując swoją pozycję lidera i międzynarodowego ośrodka, w którym spotykają się wytwórcy, architekci, projektanci i liczne grono odwiedzających. Musi pozostać stolicą designu i kultury projektowej. Od zawsze Salone del Mobile przyciągało innowacje i potrafiło wciąż unowocześniać własną formułę i treści. Przede wszystkim umiało komunikować się ze światem. Zrównoważony rozwój i inkluzywność są nowym wyzwaniem lub raczej – nowymi wartościami. Przyznam jednak, że targi i wzornictwo miały je zawsze, a teraz powinny odkryć je raz jeszcze. W świetle tego, daliśmy Salone nową tożsamość – platformę cyfrową. To interesujące zespolenie targów z ich odpowiednikiem online. We wrześniu będziemy eksperymentować, a pełną wersję ujawnimy w kwietniu 2022 r.
Myślisz, że design zmieni się po ustaniu pandemii?
Ubiegły rok zmusił nas do odkrycia na nowo domowej przestrzeni i jej znaczenia. Powinniśmy więc przemyśleć wartość i jakość miejsc, w których żyjemy na co dzień. Dom staje się coraz częściej ciepłym gniazdem, zaciszem, własnym kątem, a coraz rzadziej jest tylko budynkiem i czterema ścianami. Dom to przytulna przestrzeń, w której znajdujemy schronienie, czujemy się wygodnie pośród piękna przedmiotów i mebli. Pandemia wzmogła zapotrzebowanie na jakościowy design. Nie oznacza to jedynie materiałów wysokiej klasy, lecz także dobrą organizację przestrzeni i jej korzystny wpływ na życie.
Doświadczanie domu to uczucie uniwersalne, jednoczące wszystkich ludzi na świecie. Jednak każdy dom jest inny, tworzony przez jego mieszkańców. Wzornictwo pochodzące z Włoch zawsze odpowiada na różnorodne, indywidualne potrzeby, dzięki czemu nasze meble trafiają do najodleglejszych domów, wpisując się harmonijnie w odmienne kultury i style życia.
Zrównoważony rozwój, redukowanie śladu węglowego i ekologiczna świadomość to fundamentalne kwestie współczesnego wzornictwa. Czy wpłynęły one na twoją koncepcję targów?
Oczywiście. Troska o wpływ na środowisko – obok innowacji, kreatywności, wymiany kulturowej i doświadczeń cyfrowych – stanowi kluczowe hasło pokazu „Supersalone”. Stanie się ono symbolem nowego renesansu, ponieważ gwiazdami tej prezentacji będą przede wszystkim: cyrkulacja i zrównoważony rozwój. Wszystkie materiały i komponenty wykorzystane w instalacji targów, a także przestrzenie wspólne powstały z myślą o możliwości ich ponownego użycia po demontażu. Dzięki temu cała aranżacja zostanie poddana recyklingowi. Wszystkie płyty wiórowe, wykonane w 100 proc. z wtórnie przetworzonego drewna, trafią z powrotem do produkcyjnego obiegu. To samo dotyczy surowców wykorzystanych na potrzeby wystawy „The Lost Graduation Show”. Cegły, ławki i siedziska zostały zamontowane „na sucho”, a więc mogą być łatwo rozebrane i użyte raz jeszcze w innym czasie i kontekście.
Przez lata na Salone del Mobile prezentowane były wnętrzarskie projekty tworzone przez domy mody, m.in. Fendi, Trussardi, Missoni, Roberto Cavalli. Co sądzisz o obecności kreatorów mody na targach meblowych?
Uważam to za niezwykle stymulujące, gdy różne dyscypliny spotykają się ze sobą, wywierają na siebie wpływ, zmuszają do eksplorowania nowych terytoriów i podważają stereotypy. W ciągu ostatnich kilku lat wyraźnie wzrosły wymagania wobec świata designu. Ma on teraz prezentować całościowy styl życia, a nie tylko pojedyncze produkty. Marki modowe – z ich kolekcjami total looków i łączeniem różnorodnych źródeł inspiracji – oferują fascynujący i nieoczekiwany punkt widzenia, dopełniając spojrzenie Salone na dziedzinę wystroju wnętrz.
Gdybyś musiała wybrać tylko jedno wydarzenie w ramach tegorocznej edycji Salone del Mobile, to co by to było?
Tak naprawdę Salone del Mobile 2021 zostanie zastąpione w tym roku przez specjalne wydarzenie, czyli „Supersalone”, które stanowi punkt wyjścia dla 60. edycji Salone del Mobile w kwietniu 2022 r. „Supersalone” to wyjątkowo dynamiczna impreza i myślę, że nie sposób wybrać jedną gwiazdę spośród 423 wystawców i wydarzeń towarzyszących. Jest ich sporo. Dla przykładu: Forestami przed wschodnim wejściem, czyli „las” ok. 100 drzew, „The Lost Graduation Show” ukazujący 170 projektów wykonanych przez studentów z 48 szkół z pięciu kontynentów, „Take Your Seat” – wystawa prezentująca krzesła wyróżnione i nagrodzone statuetką Compasso d’Oro. Najlepiej do nas przyjechać i osobiście wybrać swoich faworytów.
Mediolańskie targi meblowe „Supersalone” Salone del Mobile Milano odbędą się w dniach 5-10 września 2021 r. we Fiera Milano w Rho. https://www.salonemilano.it/
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.