Znaleziono 0 artykułów
18.03.2022

The Warsaw House: Pomoc dla osób LGBTQ+ w kryzysie bezdomności

Fot. Getty Images

Według najnowszych badań, od 25 do 40 procent młodych ludzi w kryzysie bezdomności to osoby LGBTQ+, a liczby te z roku na rok rosną. Na szczęście przybywa również inicjatyw, które oferują kompleksową pomoc dla tych w potrzebie. Jedną z nich jest Fundacja The Warsaw House, stworzoną we współpracy z nowojorską The Ali Forney Center, która zajmuje się tematem bezdomności wśród osób LGBTQ+ od ponad 20 lat. O tym, jak uzyskać pomoc rozmawiamy z prezeską fundacji Zuzą Głowacką.

Z ostatnich badań Europejskiej Federacji Krajowych Organizacji Pracujących z ludźmi bezdomnymi (FEANTSA) i Międzynarodowego Stowarzyszenia broniące praw człowieka osób LGBTQ+ (ILGA) wynika, że od 25 do 40 procent młodych osób w kryzysie bezdomności w Europie to osoby LGBTQ+. A to zaledwie wstępne szacunki, gdyż dopiero od niedawna zaczęto prowadzić tego typu statystyki. Z danych zgromadzonych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie to zjawisko badane jest od lat 90., wynika, że młoda osoba LGBTQ+ ma o 120 procent większe ryzyko doświadczenia bezdomności niż osoba heteronormatywna i cisgenderowa. Większość z nich trafia na ulice, ponieważ są wyrzucani z domu przez własne rodziny, inni uciekają sami w obawie przed przemocą i odrzuceniem. W Polsce brakuje danych na ten temat, można jednak podejrzewać, że to równie poważny problem. O czym mogą świadczyć kolejne inicjatywy, których celem jest zapewnienie takich osobom odpowiedniego wsparcia.

 

Jedną z nich jest Fundacja The Warsaw House, której celem jest zapewnienie młodym osobom LGBTQ+ w kryzysie bezdomności kompleksowego wsparcia i przygotowania do niezależnego życia. Fundatorami inicjatywy są Zuza Głowacka, działaczka społeczna i pisarka oraz Grzegorz Okrent, jeden z założycieli oraz przewodniczący pierwszego stowarzyszenia grup Lambda w Polsce. Trzecim fundatorem The Warsaw House jest The Ali Forney Center (AFC). Organizacja, założona w 2002 roku przez Carla Siciliano, zaczynała jako przytułek z sześcioma łózkami w piwnicy jednego z nowojorskich kościołów. Dziś jest największą na świecie organizacją oferującą pomoc osobom LGBTQ+ w kryzysie bezdomności. W ciągu roku przyjmuje ponad 2000 podopiecznych.

Młodzi ludzie LGBTQ+, którzy znaleźli się w kryzysie bezdomności są szczególnie narażeni na brutalne ataki i akty przemocy. Aby się utrzymać, często decydują się na pracę seksualną, zdarza się również, że trafiają do świata przestępczego. Wiąże się to oczywiście z ryzykiem zarażenia się wirusem HIV oraz uzależnieniami od alkoholu i narkotyków. Choć wciąż brakuje dokładnych danych na ten temat, wiemy, że w wielu przypadkach doświadczenie to odbija się na zdrowiu psychicznym takich osób, a nierzadko może kończyć się samobójstwem – mówi Głowacka, która zaangażowała się w działalności AFC w Nowym Jorku. Po przyjeździe do Warszawy postanowiła przyjrzeć się sytuacji polskich nastolatków LGBTQ+. – Zaczęłam badać temat i rozmawiać z ludźmi, którzy zetknęli się z tym problemem, pośrednio i osobiście. Kiedy zdałam sobie sprawę ze skali problemu w Polsce, postanowiłam działać.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by ILGA-Europe (@ilgaeurope)

Tak narodziło się The Warsaw House. O pomoc fundacji będą mogły ubiegać się osoby LGBTQ+ w wieku od 18 do 29 lat. – The Warsaw House będzie oferować nie tylko bezpieczny dach nad głową i doraźne wsparcie, ale także pomoc medyczną, prawną i psychologiczną. W tym celu nawiązaliśmy współpracę, m.in. ze Smart Life Clinic, która specjalizuje się w leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową, chorób cywilizacyjnych, metabolicznych i problemów ze zdrowiem psychicznym, z Agnieszką Siekierą, twórczynią fundacji Zamieszkani, pomagającej pokonać kryzys bezdomności oraz Carlem Siciliano, założycielem AFC i członkiem rady fundacji The Warsaw House – tłumaczy Głowacka. Osoby objęte programem The Warsaw House będą mogły również liczyć na lekcje języka angielskiego, doradztwo zawodowe i wsparcie prawne. Hostel, którego otwarcie planowana jest na lato tego roku, będzie mógł początkowo przyjąć jednocześnie ok. 10 osób.

By zrealizować ten plan fundacja rozpoczęła już zbiórkę potrzebnych funduszy i materiałów. –Będziemy potrzebowali mebli, ubrań, produktów higienicznych – tak naprawdę wszystkiego.  Dlatego każda pomoc zbliża nas do naszego celu i otwarcia naszego centrum – mówi Głowacka. Wkrótce zostanie również uruchomiony wolontariat, dla wszystkich którzy chcieliby zaangażować się w działanie fundacji.

O tym, jak pomóc oraz jak uzyskać pomoc można przeczytać na Instagramie The Warsaw House.

Julia Właszczuk
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. The Warsaw House: Pomoc dla osób LGBTQ+ w kryzysie bezdomności
Proszę czekać..
Zamknij