Mija już rok, odkąd na rynku ukazał się pierwszy numer polskiej edycji magazynu „Vogue” i wystartowała strona Vogue.pl. Taki jubileusz wymaga odpowiedniej oprawy, która nie byłaby kompletna bez udziału naszych czytelniczek i czytelników. Z myślą o nich zorganizowaliśmy Vogue Festiwal, który już w połowie lutego odbędzie się w Warszawie. Biletem wstępu na wydarzenie jest urodzinowy numer pisma.
Jesienne deszczowe popołudnie. Czarna wołga, Pałac Kultury i Nauki oraz Anja Rubik i Małgosia Bela pozujące w czarnych stylizacjach przed obiektywem Juergena Tellera. Okładka historycznego, pierwszego wydania „Vogue Polska” wzbudziła wiele emocji. Trudno uwierzyć, że od jej powstania minął już prawie rok. Nasze pierwsze urodziny postanowiliśmy uczcić w odpowiedni sposób i w odpowiednim miejscu, związanym symbolicznie z naszym magazynem już od pierwszego numeru.
W sobotę i niedzielę 16 i 17 lutego wnętrza Kinoteki w Pałacu Kultury i Nauki zamienią się w przestrzeń „Vogue Polska”, w której zorganizujemy warsztaty, panele, wystawy, a także projekcje filmów dokumentalnych o modzie. Wszystko z udziałem wybitnych postaci ze świata mody i kultury, oczywiście z aktywnym udziałem członków redakcji. Gościem specjalnym naszego festiwalu będzie Ellen von Unwerth. Fotografka mody podczas spotkania z redaktorem naczelnym „Vogue Polska” Filipem Niedenthalem opowie o swoich słynnych sesjach zdjęciowych, niezapomnianych kampaniach reklamowych zrealizowanych dla czołowych marek oraz teledyskach swojego autorstwa.
Panel „Jak się robi pismo?” z Alexią Niedzielski i Filipem Niedenthalem zderzy kulisy powstawania dwóch tytułów: „Vogue Polska” i niezależnego pisma założonego przez Alexię – „System”. W dyskusji nie zabraknie także anegdot na temat produkcji sesji. Natomiast o tym, co zdecydowało o sukcesie Mody Polskiej, Aleksandra Boćkowska porozmawia z jej projektantami: Jerzym Antkowiakiem, Krystyną Wasylkowską oraz Katarzyną Raszyńską. W debacie udział weźmie również projektant mody i kurator wystawy o Modzie Polskiej, która nadal trwa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Tomasz Ossoliński.
Fabrizio Viti, dyrektor artystyczny obuwia u Louis Vuitton, projektantka kultowych torebek i dodatków Zofia Chylak oraz profesor Polimody Tonya Hawkes poruszą temat rzemiosła w modzie i przywracania do życia dawnych technik i materiałów. Z kolei na pytanie „Kim są współcześnie influencerzy i jak budują swój wizerunek?” spróbują znaleźć odpowiedź Jessica Mercedes, Gosia Boy, Alice Zielasko, Horkruks, Harel, Joanna Kuchta i szefowa stylistów „Vogue Polska” Karolina Gruszecka. Debatę z ich udziałem moderować będzie dyrektor działu Digital „Vogue Polska”, Hanna Rydlewska.
W ramach Vogue Festiwal nie zabraknie również tematów społecznych. Z kobietami, które swoim przykładem – pracą i życiowymi wyborami – umacniają inne kobiety w poczuciu własnej wartości, porozmawia dziennikarka Agata Michalak. W dyskusji o prawach kobiet w modzie wezmą udział: prawniczka Maria Ejchart-Dubois, projektantka mody Ania Kuczyńska, top modelka Anja Rubik, fotografka Zuza Krajewska i aktorka Magdalena Cielecka. Przyjrzymy się także z bliska zrównoważonej modzie i temu, jak branża coraz bardziej świadomie działa z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz praw człowieka. W roli ekspertów wystąpią m.in. Magda Buczek z Surplus, Anna Pięta oraz dziennikarz Michał Zaczyński. Panel „Oczyścić oceany”, który poprowadzi Anja Rubik, zaprezentuje z kolei projekt „Parley for the Oceans”. Założona przez Cyrilla Gutscha inicjatywa łączy twórców, myślicieli i ludzi z różnych branż w celu podnoszenia naszej świadomości, w jak dużym niebezpieczeństwie znajdują się największe zbiorniki wodne na świecie.
To tylko przedsmak tego, co przygotowaliśmy dla Was podczas Vogue Festiwal. Oprócz licznych paneli na czytelników czekają również warsztaty, które poprowadzą członkowie redakcji polskiej edycji magazynu. Goście festiwalu będą mogli posłuchać m.in. w jaki sposób redakcja „Vogue Polska” wybiera bohaterów danego numeru. Co więcej, w czasie warsztatów „Vogue Beauty” Joanna Czech, zaufana kosmetyczka takich gwiazd, jak Anna Wintour czy Uma Thurman, zdradzi Katarzynie Straszewicz, jak przygotowuje gwiazdy do oscarowej gali. Z kolei Szymon Machnikowski, Dyrektor PR i Marketingu „Vogue Polska”, opowie, jak wprowadza się na rynek i buduje „Vogue’a” jako markę z sektora premium, zaś Karolina Gruszecka przybliży kulisy powstawania sesji mody.
Wydarzeniom edukacyjnym będą towarzyszyć wystawy. Wspomniana już Ellen von Unwerth właśnie podczas Vogue Festiwal po raz pierwszy zaprezentuje swoje prace w Polsce. W zabytkowych wnętrzach Kinoteki powstanie także pop-up wystawy „Jerzy Antkowiak – Moda Polska”, który przygotowuje jej kurator, Tomasz Ossoliński. Goście festiwalu będą mogli również podziwiać najlepsze zdjęcia z pierwszego roku naszej działalności oraz obejrzeć album „Punkty zwrotne / Turning Points” pod redakcją Izy Bartosz. Pierwsza publikacja nowo powstałego wydawnictwa Osnova, przygotowana przy okazji urodzin „Vogue Polska”, opowiada o przełomowych momentach w biografiach czołowych twórców polskiej kultury. W specjalnej strefie – kawiarni literackiej zaaranżowanej w Kinotece na potrzeby Vogue Festiwal – czytelnicy będą mogli się spotkać z wybranymi bohaterami tego wyjątkowego albumu.
Biletem wstępu do Kinoteki jest jubileuszowy numer „Vogue Polska”, który będzie można kupić przy wejściu na imprezę. Posiadacze naszej prenumeraty znajdą się na osobnej liście – dla nich wstęp do Kinoteki jest wolny. Na panele, warsztaty i pokazy filmowe obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja.
Partnerem głównym Vogue Polska Festiwal jest Audi.
Dokładny plan „Vogue Festiwal”: TUTAJ
Rejestracja na wybrane wydarzenia: TUTAJ
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.