Znaleziono 0 artykułów
24.05.2023

Czerwcowy numer „Vogue Polska”: Lekcje wartości

24.05.2023
Fot. Melanie Rodriguez

Walczą o prawdę, próbują oddać głos osobom uciszanym oraz inspirują innych do podążania za marzeniami i walki o lepsze jutro. W czerwcowym numerze magazynu z dwiema okładkami do wyboru zapraszamy na spotkanie z niezwykłymi bohaterami. Sprawdźcie, co dla was przygotowaliśmy.

 Niektórzy z moich ulubionych filozofów pisali i dla akademickiego, i dla zwyczajnego czytelnika, to prawda, ja jednak najszczęśliwiej czuję się w bibliotece. Nigdy nie chciałam stawać się, jak się to nazywa, publiczną osobistością – mówi w rozmowie z Wojciechem Engelkingiem Amia Srinivasan. W Polsce właśnie ukazała się jej książka „Prawo do seksu”. Kierowniczka katedry filozofii na Oksfordzie na łamach „Vogue Polska” opowiada, jak ciężko wyrwać się ze schematów, w które próbowały wpisać ją media – były konta w mediach społecznościowych, profesjonalne sesje zdjęciowe, a nawet wywiad przeprowadzony z Emily Ratajkowski. Po roku od premiery książki urodzona w 1984 r. Brytyjka nie chce być osobą publiczną, ale chce zabierać głos w sprawach publicznych, jednak w tych, które są publiczne nie dlatego, że sama je takimi uczyniła. 

Amia Srinivasan (Fot. Tom Pilston)

Tuż przed Miesiącem Dumy Basia Czyżewska rozmawia z Bartem Staszewskim o jego nowym projekcie, serialu o tęczowych rodzinach: – Od lat jestem w związku, nie mogę go zalegalizować, ale mogę powiedzieć, że jest głęboki i prawdziwy. To moja rodzina – mówi aktywista i filmowiec. Zaczęło się od ogłoszenia w sieci, w którym napisał, że szuka bohaterów, którzy opowiedzą przed kamerą o tym, kogo uznają za swoją rodzinę i jak wygląda ich codzienność. Wśród setek zgłoszeń znalazło się także kilka historii tęczowych rodzin, w tym Pauliny i Patrycji ze śląskiej wsi, wychowujących razem dwójkę dzieci i spodziewających się kolejnego. – Myślałem dużo o ryzyku, które podejmują moje bohaterki. Tyle się przecież czyta o społecznym linczu, o tym, że ofiarami mogą być najsłabsi, czyli dzieci tęczowych rodzin. Nie chciałem nikogo narażać, miałem zobaczyć, jak wygląda sytuacja. Tymczasem na miejscu zobaczyłem prawdziwe ciepło, akceptację i wsparcie – podkreśla Staszewski.

(Fot. Gosia Turczyńska)

„Vogue Polska” czerwiec 2023: Siostrzeństwo, wspólnota, rewolucja w modzie

Paulą Szewczyk, autorką książki „Ciała obce. Opowieści o transpłciowości”, rozmawiamy o tym, jak bohaterowie jej tekstów mierzą się ze stereotypami, jak układają się ich relacje z bliskimi oraz o procesie tranzycji. – Chciałabym, żeby wszyscy rodzice bohaterów, bohaterek i osób bohaterskich, którzy przeczytali tę książkę, poznali własne dziecko, żeby je zrozumieli, żeby go wysłuchali, być może po raz pierwszy w życiu – mówi reporterka w rozmowie z Agnieszką Zygmunt i podkreśla, że pisząc książkę, nie myślała o jej charakterze edukacyjnym.

(Fot. Jonathan Arundel)
Fot. Melanie Rodriguez

 Słyszymy wciąż: „Jesteś nie taka, jesteś niewystarczająca”. Zrozumiałam, że zawsze będę „zbyt jakaś”. I że to mnie nie definiuje – mówi z kolei aktorka Maria Dębska o nowo odnalezionej pewności siebie. Ambasadorka kampanii „Lekcje wartości” marki LOreal Paris w rozmowie z Anną Konieczyńską wyjaśnia, że czuje się w obowiązku mówić o zmieniających się kanonach, o wyzwaniach dorosłości, o zdrowiu psychicznym. Podobnie jak wokalistka Ewa Farna, która również została bohaterką kampanii francuskiej marki. Mama dwójki małych dzieci wspomina, że kiedyś raniły ją komentarze na temat jej wagi, dziś walczy ze stereotypami. – Chciałabym, żeby moje dzieci dorastały w innym świecie. Gdy byłam nastolatką, widziałam na scenie prawie wyłącznie bardzo szczupłe kobiety. Wmawiano mi, że nie jestem wystarczająca – mówi Farna.

Maria Dębska (Fot. Gosia Turczyńska)

O siostrzanej relacji opowiadają Justyna Kosmala oraz Basia i Marysia Kłosińskie. Wszystkie trzy zamiłowanie do dobrej kuchni, piękna i kultury francuskiej wyniosły z domu. Zawsze były sobie bliskie. Justyna pieszczotliwie nazywa siostry „dziewczynkami”, dla których – jak podkreśla Marysia – ona z kolei była mentorką i wzorem. – Chciałam spędzać z siostrami czas, zarażać́ je pasjami – mówi Justyna.

U podnóża Sudetów odwiedzamy Macieja Musiałowskiego w kupionym przez niego zamku. – Czasem myślę, że to nie ja posiadam ten zamek, tylko on posiada mnie – mówi aktor. Chce połączyć dwa marzenia: o pięknym domu i o miejscu, które będzie służyć artystom. – Wiesz, ja chcę żyć w zamku, który potrzebuje artystów. W miejscu, gdzie znajomy skrzypek będzie mógł zagrać koncert, a my usiądziemy z przyjaciółmi w sali balowej, będziemy go słuchać i wspólnie delektować się życiem – tłumaczy w rozmowie z Aleksandrem Hudzikiem.

(Fot. Zuza Krajewska)

W czerwcowym wydaniu „Vogue Polska” rozmawiamy także z Marcinem Kuberną, twórcą marki Grôpk, który zajmując się ceramiką, znajduje ukojenie, realizuje swój pomysł na zrównoważone życie. 

Fot. Paolo Zerbini

Nie zapominamy także o modzie. O powrocie prawdziwego ready-to-wear, czyli o ładnych, nieonieśmielających ubraniach, które znowu podziwiamy na wybiegach pisze Michalina Murawska. Piotr Zachara przygląda się spektakularnej rewolucji w modzie, która miała miejsce w 1997 r., a Aleksandra Boćkowska podsumowuje trzydziestolecie pracy brawurowego projektanta Tomasza Ossolińskiego

Pracownia Marcina Kuberny (Fot. Mateusz Grzelak)

W dziale kultury Anda Rottenberg wspomina wybitnego pisarza i reportażystę Pawła Smoleńskiego, który zmarł po ciężkiej chorobie. Kara Becker pisze o Bren Cukier, reżyserce obnażającej brutalność polskiego prawa aborcyjnego. Anna Sańczuk – o spektaklu „Przemiana” według Franza Kafki w reżyserii Grzegorza Jaremki, Anna Konieczyńska poleca album „Sztuka podróży” Kasi Ciejki /Travelicious

Na koniec przeglądamy nowości kosmetyczne, w tym wysokokaloryczne zapachy, serum do zadań specjalnych, olejki i balsamy do ust oraz samoopalacze, a także wyjaśniamy, dlaczego koniecznie trzeba korzystać z filtrów UV i SPF, oraz analizujemy, dlaczego dołączyły do pielęgnacyjnej elity.


Czerwcowe wydania „Vogue Polska” w sprzedaży od 25 maja. Już dziś zamów numer z dostawą do domu i jedną z dwóch okładek do wyboru.

Fot. Melanie Rodriguez
Redakcja Vogue.pl
  1. Moda
  2. Premiery
  3. Czerwcowy numer „Vogue Polska”: Lekcje wartości
Proszę czekać..
Zamknij