Pij więcej wody, używaj kremu z retinolem, nie zapomnij o demakijażu – eksperci radzą, jak zminimalizować negatywne skutki imprezowych szaleństw.
Czekoladki z likierem, drogie trunki pod choinką, radosne toasty – w święta i sylwestra spożywamy więcej alkoholu. Po upojnej nocy budzimy się skacowani, zdołowani i zmęczeni, a nasza skóra potrzebuje natychmiastowego ratunku.
Sygnałami ostrzegawczymi mogą być stany zapalne, odwodnienie i szarzenie skóry, wypryski, worki pod oczami, przebarwienia, pękające widoczne naczynka, pojawianie się nowych zmarszczek i pogłębianie się tych już istniejących. Według specjalistki od pielęgnacji skóry Diane Ackers są to skutki toksycznego produktu ubocznego powstającego w trakcie metabolizowania alkoholu przez wątrobę, który jest uwalniany do organizmu, w tym do skóry, powodując odwodnienie tkanki. – Po alkoholu zaburzony jest też sen. Wtedy poza odwodnieniem i kacem pojawiają się podkrążone oczy, a czasem również obrzmiała skóra i drażliwość – mówi Ackers.
Specjalistów od pielęgnacji skóry poprosiliśmy o wskazówki, jak uchronić się przed negatywnym wpływem alkoholu.
Georgia Louise, kosmetyczka gwiazd
1. Nie przesadzaj z makijażem
Przygotowując się do świąt (nawet jeśli spędzimy je w domu), postaraj się nie używać zatykającego pory podkładu. Postaw na czystą skórę, promienne oczy i mocne usta. Następnego poranka twoja cera będzie ci wdzięczna.
2. Tej nocy nie pomijaj pielęgnacji skóry
Przygotuj się do tego, by tej samej nocy nie pominąć pielęgnacji skóry – pomoże to walczyć z negatywnymi efektami spożycia alkoholu. Nie rezygnuj z żadnego z elementów wieczornej rutyny i nie używaj chusteczek do zmywania makijażu (nieważne, jak byłyby wyszukane – to jak wycieranie sobie twarzy brudną ścierką).
3. Pobudzaj produkcję kolagenu światłem LED
Następnego dnia skóra będzie mocno zszarzała, więc sięgnij po maskę ze światłem LED, np. GLOLite LED Mask, by pobudzić komórki kolagenu. Dostarczy to skórze tlenu i przywróci jej blask.
Faye Purcell, chemiczka w Q+A Skincare
1. Mądrze wybieraj trunek
Napoje zawierające dużo cukru, takie jak koktajle czy piwo, pozostawią skórę opuchniętą i zaognioną. Choć najlepszym rozwiązaniem jest unikanie alkoholu, niektóre napoje alkoholowe są bardziej przyjazne dla skóry niż inne, np. czyste mocne alkohole.
2. Pij wodę
Alkohol jest toksyną i diuretykiem (zwiększa wydalanie wody z organizmu). Odwodnioną skórę należy leczyć od wewnątrz, a więc przed pójściem do łóżka wypij ok. 0,5 litra wody, a następnego dnia nawadniaj się jak najbardziej. Spróbuj dodać do wody ogórka, cytrusy lub miętę, aby wzmocnić jej działanie antyoksydacyjne.
3. Używaj serum nawadniającego
Wybierając serum łagodzące i nawadniające, szukaj takiego, które zawiera składniki zwane humektantami. Wyłapują one wilgoć z powietrza i dostarczają ją do skóry, aby uzupełnić poziom wody w komórkach. Najlepiej działają nałożone na zwilżoną twarz. Dobre są też produkty z kwasem hialuronowym, gliceryną i pantenolem (witaminą B5).
4. Nawilżaj
Nałóż na twarz kosmetyk okluzyjny (to substancja, która zatrzymuje w skórze wodę i nie dopuszcza do jej nadmiernej utraty), po tym jak zastosowałaś już produkty nawilżające. Sięgnij po olejki do twarzy i kremy nawilżające pochodzenia roślinnego, by uzupełnić naturalny system obronny skóry (oraz by trochę się rozpieścić).
Diane Ackers, ekspertka od pielęgnacji skóry
1. Pij z umiarem
Jeżeli to możliwe, wypij napój bezalkoholowy, by dać wątrobie szansę na strawienie wcześniej spożytego alkoholu.
2. Wypij filiżankę herbaty
Po zakończonej zabawie wypij trochę ziołowej herbaty – mięta, imbir i cytryna lub kurkuma świetnie wspomogą wątrobę w wypłukiwaniu toksyn.
3. Zmyj makijaż
Nie kładź się do łóżka w makijażu. Pomyśl, ile bakterii zebrało się na skórze w ciągu całego dnia – nie pozwalaj im rozmnażać się w nocy i pozostawać na pościeli. Umyj twarz, potem nałóż intensywne serum nawadniające, np. z kwasem hialuronowym, oraz kosmetyk nawilżający, np. kolagen morski, by rozświetlić cerę przed kolejnym dniem.
4. Oddychaj
Przed pójściem spać wykonaj kilka głębokich oddechów, aby nabrać do płuc dobroczynnego tlenu i wyciszyć umysł. Trzymaj szklankę wody na stoliku nocnym. Jeśli się obudzisz, napij się, a potem spróbuj ponownie zasnąć.
5. Zrób peeling
Po imprezie zapewnij skórze odpowiednią pielęgnację: zrób peeling, potem nałóż łagodzącą maseczkę. Stosuj antyoksydanty, czy to miejscowo, czy w diecie (dużo świeżych warzyw i owoców pozwoli na nowo odżywić ciało i skórę).
Dr Paul Nassif, dermatolog i założyciel Nassif Medspa
1. Unikaj słodkich napojów
Napoje alkoholowe najczęściej mają wysoką zawartość cukru, a prym wiodą w tym białe wino i koktajle. Cukier z alkoholu przedostaje się do układu krążenia, co powoduje stany zapalne. To prowadzi do produkcji enzymów niszczących kolagen i elastynę. Rezultatem jest obwisła skóra i zmarszczki. Im częściej zdarza się to w naszym organizmie, tym szybciej starzeje się skóra. Cukier może również powodować pogorszenie stanu w przypadku trądziku, trądziku różowatego, egzemy i łuszczycy.
2. Zacznij stosować retinol
Alkohol zmniejsza też poziom witaminy A, będącej silnym antyoksydantem i ważnym czynnikiem w produkcji kolagenu. Gdy się starzejemy, tracimy kolagen i elastynę, co powoduje, że owal twarzy opada. Dlatego picie alkoholu przyspiesza starzenie się skóry.
3. Detoks
Staraj się pić co najmniej dwa litry wody z cytryną dziennie, by rozpocząć proces detoksykacji wątroby. Aby się zregenerować, potrzebuje ona około 28 dni. Proces ten przebiega różnie u różnych osób i zależy od wieku, więc by zobaczyć poprawę stanu skóry, musiałabyś nie pić alkoholu przez co najmniej miesiąc. Po tym czasie skóra powinna wydawać się bardziej nawodniona i jędrna – możliwe też, że nabierze blasku, a cera będzie wyglądała na zdrowszą.
Pamiętajcie, by zawsze pić odpowiedzialnie.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.