Według raportu opublikowanego przez ThredUp, internetowy rynek sprzedaży ubrań z drugiej ręki wzrośnie do 2021 roku o 69 proc. Kupujemy coraz więcej używanych ubrań dzięki platformom The RealReal, Vestiaire Collective, czy Depop. Biorąc pod uwagę, że co roku produkuje się około 100 mld nowych ubrań, kupowanie w second handach wydaje się koniecznością, a nie trendem.
– Handel ubraniami z drugiej ręki staje się coraz bardziej popularny, a pandemia przyspieszyła ten proces – mówi Sophie Hersan, współzałożycielka i dyrektorka mody Vestiaire Collective. – Kupując używane rzeczy, zmniejszamy produkcję odpadów oraz swój ślad węglowy i wodny. To korzystne dla naszej planety. O wskazówki, jak kupować rzeczy z drugiej ręki, prosimy trzy modowe insiderki – Hersan, stylistkę Bay Garnett, założycielkę Elia Vintage Amber Glaspie.
1. Wybieraj rzeczy ponadczasowe
– Warto zacząć od ponadczasowych ubrań, które nie tracą na wartości – mówi Hersan, po czym dodaje, że będzie to miało również pozytywny wpływ na środowisko. – Chodzi o to, by wydłużyć życie naszej garderoby – im wyższa jakość jej elementów, tym dłużej będzie nam służyć. Nieważne, czy szukasz klasycznej torebki Céline, czy modelu Medallion od Chanel à la Bella Hadid, nic nie może równać się z radością zdobycia perełki.
2. Zaufaj specjalistom
Podobne artykułyKup i sprzedaj w aplikacji Kamila Wojtkiewicz Zamiast spędzać wiele godzin na wyszukiwaniu ubrań, można zwrócić się o pomoc do wtajemniczonych osób. – To duże ułatwienie dla klientki – wyjaśnia Garnett, która zorganizowała niedawno cieszący się wielkim powodzeniem pop-up w londyńskim domu towarowym Selfridges, stanowiący część kampanii Second Hand September organizacji charytatywnej Oxfam. Z kolei platforma Dora Maar pozwala na przeglądanie ubrań należących wcześniej do takich trendsetterek, jak modelka Sahirah Abdur czy projektantka biżuterii Deborah Pagani, co oznacza, że bez żadnego wysiłku możesz zajrzeć do ich imponujących kolekcji.
3. Inspiruj się Instagramem
Zajrzyj na The Zoo Boutique, Retold oraz Elia Vintage, które ułatwiają wyszukiwanie używanych rzeczy. – Obserwuj marki, których estetyka odpowiada twojemu gustowi – mówi sprzedawczyni vintage Glaspie. – Nie chodzi tylko o kupno konkretnej rzeczy, lecz także o to, jak je ze sobą łączyć.
4. Znaj wymiary
Nie wszystkie ubrania z drugiej ręki mają metkę z rozmiarem, więc warto znać swoje wymiary. Niektórzy sprzedawcy ubrań vintage w ramach swoich usług oferują drobne poprawki.
5. Kupuj z otwartą głową
Nie zniechęcaj się tym, że ubranie z drugiej ręki może wymagać drobnej poprawki krawieckiej. – Wytęż wyobraźnię, by zobaczyć, jak po poprawkach będzie wyglądać ubranie – dodaje Garnett.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.