Znaleziono 0 artykułów
03.11.2019

„The Crown”: Siedem miejsc, które możesz zobaczyć

03.11.2019
(Fot. materiały prasowe)

W rolę królowej Elżbiety II wciela się Olivia Colman. A w rolę pałacu Buckingham? W oczekiwaniu na trzeci sezon „The Crown” zdradzamy, gdzie kręcono serial. Uwaga! Wszystkie miejsca można, przynajmniej czasem, zwiedzać.

Odtworzenie na ekranie pałacu Buckingham czy zamku w Windsorze nie jest łatwym zadaniem. Ale możliwym. Przynajmniej w Wielkiej Brytanii, gdzie znajduje się mnóstwo reprezentacyjnych rezydencji w dworskim stylu. Twórcy „The Crown” mieli w czym wybierać. – Dokładne odtworzenie miejsca na planie filmowym wymaga wielu poszukiwań – mówi Pat Karam, kierownik lokalizacji serialu Netfliksa. –Zdecydowaliśmy się akurat na te ze względu na ich monarszy przepych
Wiele z tych miejsc jest otwartych dla publiczności, co oznacza, że fani nagradzanego serialu mogą zajrzeć za kulisy planu filmowego. Premiera trzeciego sezonu serialu z Olivią Colman w roli królowej Elżbiety II 17 listopada na platformie Netflix, a my już dziś przedstawiamy miejsca, które zagrały w „The Crown” (i można je zwiedzać). 

1. Wilton House, Wiltshire  

Zadaniem Wilton House, domu hrabiostwa Pembroke, było odtworzenie wystawnych wnętrz pałacu Buckingham w pierwszym, drugim i trzecim sezonie „The Crown”. Zarówno jego XVII-wieczne salony, jak również imponująca kolekcja sztuki, w tym obrazy Rembrandta i van Dycka, sprawiają, że utrzymana w palladiańskim stylu rezydencja warta jest odwiedzin. 

2. Hylands House, Essex 

Co prawda prawdziwy Biały Dom leży w odległości niemal 6 tysięcy kilometrów, ale majestatyczny Hylands House dał radę. W trzecim sezonie „The Crown” to tu księżna Małgorzata (Helena Bonham Carter) i jej mąż, Lord Snowdon (Ben Daniels), spotkają się z prezydentem Lyndonem B. Johnsonem. 
W tym neoklasycystycznym budynku znajdują się odrestaurowane pomieszczenia z epoki georgiańskiej i wiktoriańskiej. Można je zwiedzać w wybrane dni. 

3. Belvoir Castle, Leicestershire  

Wnętrza zamku Belvoir zagrały w drugim i trzecim sezonie „The Crown” zamek w Windsorze. Pochodzi z XI wieku, od XVI był rodową siedzibą hrabiostwa Rutland. Doświadczenie filmowe zdobywał w kilkunastu produkcjach, pojawił się m.in. w „Kodzie Leonarda da Vinci” (2006). 

4. Winchester Cathedral, Hampshire  

Pogrzeb Winstona Churchilla (John Lithgow) w 1965 roku odbył się w londyńskiej katedrze św. Pawła. Jednak o wiele bardziej praktyczną lokalizacją dla odtworzenia tego historycznego wydarzenia w trzecim sezonie „The Crown” okazała się katedra w Winchester.  

Ta gotycka katedra, jedna z największych w Europie, nieraz zapisała się w historii, również rodziny królewskiej. Tutaj w 1403 roku odbył się ślub Henryka IV z Joanną z Nawarry, a w 1554 roku królowej Marii i księcia Filipa Hiszpańskiego. Współcześnie katedra kojarzona jest przede wszystkim z pisarką Jane Austen, która została tu pochowana w 1817 roku. 

5. Caernarfon Castle, Gwynedd 

Zdarza się, że rzeczywista lokalizacja może również być planem filmowym. Tak się stało w przypadku zamku Caernarfon w północno-zachodniej Walii. W 1969 roku książę Karol otrzymał tu insygnia zgodne ze swoim tytułem księcia Walii. W trzecim sezonie „The Crown” ten moment został odtworzony w tej samej lokalizacji, ukazując następcę tronu (Josha O’Connora) biorącego udział w ceremonii z matką, królową Elżbietą II (Olivia Colman).
XI-wieczny zamek Caernarfon jako jeden z najwspanialszych budynków średniowiecza jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO. 

6. Ardverikie Estate, Inverness-shire  

Położony w szkockim regionie Highlands Ardverikie Estate odgrywał w pierwszym i drugim sezonie „The Crown” zamek Balmoral – szkocką rezydencję królowej. Balmoral należy do rodziny królewskiej od 1852 roku, kiedy kupił go książę Albert, mąż królowej Wiktorii. Do dziś jest własnością prywatną nienależącą do korony. 
XIX-wieczna rezydencja stała się  sławna dzięki serialowi BBC „Monarch of the Glen”. 

7. Audley End House, Essex 

Tutaj w trzecim sezonie kręcono sceny z wnętrza zamku Balmoral. Audley End House to XVII-wieczna posiadłość znana jako „pałac w każdym znaczeniu, poza nazwą”. Z dawnego rozmachu pozostała jedynie jedna trzecia zabudowań, ale wciąż robi wrażenie. 
Jest tu ogromna kolekcja sztuki, w tym obrazy Canaletta i Giovanniego Battisty Ciprianiego. Wielki hol i biblioteka były wcześniej wykorzystywane do kręcenia scen z zamku w Windsorze oraz w Eton w pierwszym i drugim sezonie „The Crown”, a ogrody służyły za scenografię do brytyjskiego programu telewizyjnego „Antiques Roadshow”. 
Obiekt zarządzany przez English Heritage jest otwarty dla publiczności i ma szczególny urok w grudniu, gdy jego teren jest podświetlony.   

Emily Chan
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. „The Crown”: Siedem miejsc, które możesz zobaczyć
Proszę czekać..
Zamknij