Znaleziono 0 artykułów
24.12.2020

20 filmów i seriali Netfliksa z 2020 roku, które trzeba zobaczyć

24.12.2020
(Fot. Netfix)

Od „Cheer” i „Króla tygrysów” do „Emily w Paryżu” i „Gambitu królowej”. Przypominamy najlepsze produkcje tego roku. Zdążycie nadrobić zaległości.

Czy produkcje Netfliksa mogą nakreślić, jak wyglądał twój rok? W 2020 r., kiedy dni, tygodnie i miesiące wydawały się zlewać w jedno, często jedynym, co je odróżniało, był serial, który akurat nas pochłonął. W marcu był to wstrząsający dokument „Król tygrysów”, w sierpniu reality „Selling Sunset”, w październiku świetna komedia „Emily w Paryżu”, a ostatnio, w listopadzie gorąco wyczekiwana czwarta część królewskiego dramatu „The Crown”. 

Na koniec roku spoglądamy wstecz na 20 produkcji, dzięki którym śmialiśmy się, płakaliśmy i kłóciliśmy się. 

1. „Cheer” 

 

Dzięki swoim zabójczym wyczynom, przejmującym osobistym historiom i pełnym napięcia momencie kulminacyjnym, serial dokumentalny Grega Whiteleya o podróży akademickiej drużyny cheerleaderek na mistrzostwa kraju, jest produkcją nie do przegapienia. Ukazanie tej dyscypliny w nowym świetle przynosi jej w końcu szacunek, na jaki zasługuje. 

2. „Sex Education”

 

Drugi sezon budzącego sprzeczne opinie serialu Laurie Nunn jest pełen komiksowych scen i błyskotliwych występów gwiazd, takich jak Gillian Anderson, Ncuti Gatwa i Emma Mackey. Porusza wiele trudnych tematów – od menopauzy do strachu przed intymnością i gwałtem. 

3. „Miłość jest ślepa” 

 

Niezależnie od tego, czy kochasz, czy też nienawidzisz absurdalnego reality show Chrisa Coelena, śledzącego pary, które zaręczają się przed spotkaniem twarzą w twarz, nie zaprzeczysz, że wciąga. Ponieważ randki w ciemno ustępują miejsca tropikalnym wakacjom, obiadom z rodzicami i przygotowaniom weselnym, oczekuj dużo dramatu. 

4. „Król tygrysów”

 

Tajemniczy pożar, mało prawdopodobna kampania prezydencka i uporczywe plotki o człowieku, którym zostały nakarmione tygrysy – wszystko to dzieje się w serialu dokumentalnym Rebekki Chaikin i Erika Goode’a, który sprawi, że opadną wam szczęki. Osadzony w świecie miłośników wielkich kotów, śledzi życie ekscentrycznego właściciela zoo.

5, „Unorthodox”

 

Shira Haas urzeka w roli nieszczęśliwej chasydzkiej kobiety, która ucieka z Brooklynu do Berlina w poszukiwaniu matki i nowego życia. W opowieści o dojrzewaniu w reżyserii Anny Winger zachwyca dbałość o szczegóły, zwłaszcza w scenach pokazujących życie ortodoksyjnych Żydów na Brooklynie. 

6. „Ostatni taniec”

 

Michael Jordan, Scottie Pippen i Dennis Rodman, czyli trio, które uczyniło Chicago Bulls światowym symbolem sportowej doskonałości – są głównymi bohaterami w wybuchowym filmie dokumentalnym Jasona Hehira, dokumentującym lata świetności zespołu. Nawet sceny wsadów przyprawią o dreszcze.

7. „Jeszcze nigdy…”

 

W rozgrzewającej serce szkolnej komedii Mindy Kaling i Lang Fisher, pełen energii Maitreyi Ramakrishnan gra hindusko-amerykańskiego nastolatka próbującego odnaleźć się w przyjaźniach i rodzinnych kłopotach. Są tu sceny głośnych imprez, taneczne układy z TikToka, nie brakuje też mocnych tematów. 

8. „Więcej niż myślisz” 

 

Leah Lewis upewnia nas w twierdzeniu, że wcielając się w rolę queerowej azjatyckiej uczennicy, świetnie odnajduje się w delikatnym romansie Alice Wu. Bohaterka zostaje wynajęta przez podrywacza (Daniel Diemer) do pisania listów miłosnych adresowanych do jego obiektu zauroczenia (Alexis Lemire). Problem zaczyna się, kiedy dziewczyna zakochuje się w adresatce. 

9. „Selling Sunset” 

 

Miks stworzony z posiadłości wartych miliony dolarów, podstępnych agentów i stylówek gwiazdy Christine Quinn to reality show Adama DiVello opowiadające o pracownikach agencji nieruchomości w Los Angeles. Dzięki tej produkcji agenci nieruchomości zmienili się w gwiazdy popkultury. Nie możesz przegapić.

10. „Pięciu braci” 

 

Czterech doświadczonych weteranów wojny w Wietnamie wraca do dżungli kilkadziesiąt lat później, aby odzyskać szczątki dowódcy oddziału. Porywająca opowieść Spike’a Lee o lojalności i wściekłości jest świeżym spojrzeniem na historię rasizmu i wyzysku. Gwarantowana wciągająca akcja. 

11. „The Old Guard”

 

Charlize Theron i KiKi Layne wcielają się w rolę nieśmiertelnych wojowniczek w odkrywczym blockbusterze Giny Prince-Bythewood. Jeżdżą dookoła świata, chroniąc tych, którzy są w potrzebie, ale są też ścigane przez bezwzględnego szefa, który chce pobrać ich DNA. Dostajemy porywający obraz.

12. „Indian Matchmaking”

 

Przez niektórych zlekceważony jako upraszczający, przez innych doceniony jako rzucający nowe światło na temat, o którym opowiada. Błyskotliwy serial dokumentalny Smriti Mundhra był bez wątpienia jedną z najbardziej popularnych produkcji tego roku. Bohaterem jest konsultant ds. małżeństwa, którego zadaniem jest znalezienie klientów w Stanach Zjednoczonych i Indiach. Wyniki są zaskakujące. 

13. „Away” 

 

W poruszającym serialu SF Andre Hinderakera Hilary Swank dowodzi zróżnicowaną załogą astronautów podczas misji na Marsa. Walczą z chorobami, tęsknotą za domem, wreszcie – usterką techniczną, która grozi, że nie wrócą na Ziemię. Wyścig z czasem trzyma w napięciu do ostatnich scen.

14. „Ratched”

 

Idealne kostiumy z epoki i oszałamiająca scenografia są tłem dla ponurych morderstw. Thriller Evana Romansky’ego o pielęgniarce, którą pamiętamy z „Lotu nad kukułczym gniazdem”, przyprawia o dreszcze. W roli Ratched – Sarah Paulson, obiekt jej uczuć gra Cynthia Nixon.

15. „Enola Holmes”

 

Dowcipna i zacięta, feministyczna i tajemnicza opowieść Harry’ego Breadbeera koncentruje się na postaci, która okazuje się być młodszą siostrą Sherlocka Holmesa. Millie Bobby Brown jest zachwycająca w roli głównej bohaterki, która podróżuje do Londynu w nadziei na odnalezienie swojej zaginionej matki. W tej roli Helena Bonham Carter.

16. „Emily w Paryżu”

 

Komedia romantyczna Darrena Stara stała się sensacją w 2020 r. Lily Collins – ambitna amerykańska menedżerka marketingu, która przenosi się do Paryża – przejmuje inicjatywę w agencji zajmującej się dobrami luksusowymi. Znakomicie odnajduje się w niepowtarzalnym klimacie stolicy Francji.

17. „Proces Siódemki z Chicago”

 

Rozgrywający się na sali sądowej dramat Aarona Sorkina ma gwiazdorską obsadę, występują tu m.in. Eddie Redmayne i Sacha Baron Cohen. Film charakteryzuje swobodne podejście do tematu: przedstawia historię grupy antywojennych demonstrantów, którzy zostali oskarżeni o prowokowanie zamieszek. To idealna produkcja do obejrzenia po tak burzliwym roku.

18. „Gambit królowej”

 

Zachwycająca kreacja Anyi Taylor-Swift sprawia, że serial Scotta Franka i Allana Scotta łapie za serce. To opowieść o dziewczynie, która w sierocińcu, pod okiem woźnego, nauczyła się grać w szachy i wyrosła na mistrzynię światowego formatu. Ceną za sukces są kłopoty z miłością i uzależnieniami. Największy wyznacznik popularności tego serialu? Wszyscy mamy ochotę kupić szachy. 

19. „Dash i Lily”

 

Słodka przyjemność od Joe Tracza pozwala cieszyć się świętami już od jakiegoś czasu. To historia miłosna z Midori Francis i Austinem Abramsem w rolach licealistów, którzy w czasie przerwy zimowej zaczynają czuć coś do siebie. Świąteczne piosenki i dużo jemioły gwarantują poprawę nastroju. 

20. „The Crown”

 

Emma Corrin jako wspaniała Diana Spencer i Gillian Anderson jako lodowata Margaret Thatcher wstrząsają zasadami monarchii. Czwarty sezon królewskiej opowieści Petera Morgana to dzika jazda, pełna politycznych zawirowań, pałacowych intryg i wielu wzruszających scen.

Radhika Seth
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. 20 filmów i seriali Netfliksa z 2020 roku, które trzeba zobaczyć
Proszę czekać..
Zamknij