W D.H. Vitkac otwarto pierwszy w Polsce butik Diora. Zaglądamy do eleganckiego wnętrza
Tradycyjne kody paryskiego domu mody Dior widać w projekcie pierwszego polskiego butiku marki w warszawskim D.H. Vitkac. Zaglądamy do wnętrza niezwykłego sklepu, w którym można teraz znaleźć kolekcje marki na sezon jesień-zima 2024.
Dom Handlowy Vitkac, jedno z najmodniejszych miejsc w Warszawie, zyskało nową przestrzeń. Już z zewnątrz widać, jak bryła budynku przekształciła się pod wpływem obecności butiku Diora. Fasadę zdobi bowiem grafika układająca się w charakterystyczny dla paryskiego domu mody wzór cannage. Geometryczna plecionka pokrywa okna butiku, nie ograniczając jednak dostępu światła dziennego. Czystość, jasność, świetliste barwy to bowiem także znaki rozpoznawcze Diora. Markę powołał do życia w 1946 roku Christian Dior. Rok później jeden z najgenialniejszych projektantów w historii stworzył kolekcję New Look, która zrewolucjonizowała modę. W rozkloszowanych sukienkach i spódnicach kobiety przypominały rozkwitające kwiaty. Moda Diora zawsze stała po stronie elegancji, kobiecości, szlachetności. Dziś tradycję Monsieur Diora kontynuuje dyrektorka kreatywna Maria Grazia Chiuri, która emancypacyjnym przesłaniem przyciągnęła do domu mody kolejne pokolenie wiernych klientek.
Splot dziedzictwa i nowoczesności, a nawet więcej – śmiałego spoglądania w przyszłością, widać w każdym detalu wnętrza warszawskiego butiku Diora. Drewniana podłoga ułożona w ponadczasową, francuską jodełkę nawiązuje do założeń architektonicznych pierwszego sklepu Diora, przy 30 Avenue Montaigne w Paryżu. Jako że projekty Diora najczęściej oscylowały wokół naturalnych odcieni bieli, caffe latte, ecru, elementy wystroju warszawskiego wnętrza także wykorzystują tę paletę kolorystyczną. Spójna tonacja pozwala na zabawę formą, fakturą, stylem. Fornirowane drewno półek, na których wyeksponowano ikoniczne torebki Lady Dior, współgra z niejednolitą teksturą ścian, liczne lustra odbijają światło, przytulne kanapy i fotele sprawiają, że każdy może poczuć się tu jak w atelier ulubionego projektanta. Ikoniczne, rzeźbiarskie, wyraziste projekty Christiana Astuguevieille’a, Tycjana Knuta i Étienne’a Moyata, które wynoszą design na poziom sztuki użytkowej, stanowią kontrapunkt dla neutralnych przestrzeni. Zgodnie z filozofią Diora, kolekcjonera, mecenasa i miłośnika sztuki, design butiku wieńczą prace artystów współczesnych. Na ścianach zawieszono natomiast oniryczne obrazy Tony’ego Jouanneau, założyciela Atelier Sumbiosis. Jego powstające w laboratorium prace pojawiły się w butikach Diora na całym świecie.
Podobnie jak aktualne kolekcje domu mody na sezon jesień-zima 2024, które można już kupić także w Warszawie. W butiku dostępna jest zarówno linia damska projektu Marii Grazii Chiuri, jak i męskie looki, za które odpowiedzialny był Kim Jones.
W kolekcji dla niej znajdziemy perfekcyjnie skrojone płaszcze, także z charakterystycznym nadrukiem „Miss Dior” przypominającym grafitti, garnitury w stylu nowego power dressingu, garsonki pokryte diorowskim logo. Maria Grazia Chiuri jak zwykle sięgnęła po inspirację silnymi kobietami. Tym razem na muzę wybrała Marlenę Dietrich oraz dwa miasta, które pokochała hollywoodzka gwiazda – Paryż i Nowy Jork. Do garderoby Francuzek należą nieśmiertelne białe koszule, dzianinowe swetry, pudełkowe żakiety. O amerykańskiej modzie przypominają jeansowe komplety, kardigany w stylu preppy czy garniturowe spodnie jak z Wall Street. Do najważniejszych akcesoriów należą oczywiście it-bags Diora takie, jak Lady Dior, Book Tote czy Toujours. Niezbędne w tym sezonie baleriny także znajdziemy w Vitkacu.
W kolekcji dla mężczyzn Kim Jones, której ambasadorem został Robert Pattinson, nawiązał do archiwalnych projektów samego Diora oraz jednego z jego następców, Yvesa Saint Laurenta. Precyzyjne krawiectwo nabrało lekkości dzięki nawiązaniom do stroju roboczego czy inspiracji militarnych, które przeobraziły klasyczny garnitur w uniform nowoczesnego mężczyzn. W kolekcji dominują stonowane, przygaszone, pastelowe barwy takie, jak gołębia szarość, błękit czy miętowa zieleń. W mistrzowski sposób połączono elegancję ze sportowymi akcentami, tworząc miejskie looki zdobione monogramem Diora, denimowe sety czy też zestawy będące alternatywą dla garnituru – kamizelki, polówki, eleganckie kurtki.
Wkrótce do butiku trafi także kolekcja Cruise 2025. Maria Grazia Chiuri zorganizowała pokaz w Drummond Castle, by upamiętnić słynną prezentację Diora z 1955 roku, która trakże odbyła się w Szkocji. W hołdzie dla tego niezwykłego regionu na wybiegu pokazano kratę typu tartan, nowoczesną odsłonę stylu jeździeckiego, suknie przypominające garderobę Martii I Stuart. Dworski styl Balmoral łączy się tu ze zbuntowanym punkiem, tweed z koronkami, aksamitem i skórą, suknie balowe księżniczek z kreacjami przypominającymi rycerskie kolczugi. Dior Cruise 2025 to doskonała propozycja na sezon imprez – obok tych kreacji nie da się przejść obojętnie.
Po paryskie inspiracje nie musimy już lecieć do Francji. Od dziś w ich poszukiwaniu zaglądamy do pierwszego butiku Diora w Warszawie.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.