Znaleziono 0 artykułów
27.05.2020

W stylu Lady Di

27.05.2020
Księżna Diana na Majorce, 1987 rok (Fot. Georges De Keerle, Getty Images)

Bananowy żółty, który można wypatrzeć zarówno na archiwalnych fotografiach Lady Di, jak i na wybiegach od Nowego Jorku po Kopenhagę. Oversize’owe marynarki i dżinsy wpuszczone w kozaki. Wzór w tenisowy prążek, który księżna nosiła w eleganckim wydaniu, a dziś jest przejawem neutralnej płciowo mody. Styl tragicznie zmarłej matki Williama i Harry’ego przetrwał próbę czasu, stając się inspiracją także dla współczesnego młodego pokolenia.

Gdy we wrześniu 2017 roku Virgil Abloh pokazał w Paryżu swoją najnowszą kolekcję dla Off-White, było oczywiste, kto jest jego największą inspiracją. Topy z bufiastymi rękawami i charakterystycznym wzorem w plamki, błękitne i pełne objętości sukienki na jedno ramię, kolarki łączone z żakietem, jasne dżinsy z wysoką talią i nogawkami wpuszczonymi w białe botki czy denimowe total looki – wszystkie sylwetki przywoływały stylizacje, w jakich na przełomie lat 80. i 90. fotografowano księżną Dianę. Miały na zawsze zapewnić jej status nieśmiertelnej ikony stylu. Kiedy niecałe dwa lata później na łamach francuskiego „Vogue’a” Hailey Bieber wystąpiła w sesji stylizowanej na Lady Di, zdjęcia z numeru obiegły cały świat. Nie tylko dlatego, że było w nich coś nostalgicznego. Równie mocno co przeszłość przywoływały bowiem aktualne trendy. Archiwalne zdjęcia Diany także i w tym sezonie mogą być kopalnią inspiracji – od klasycznego wzoru w tenisowy prążek po bananowy żółty, który stał się nowym ulubionym kolorem minimalistek, przedstawiamy elementy stylu tragicznie zmarłej księżnej Walii, z których można korzystać tej wiosny.

Żółty total look, 1987 rok

Księżna Diana na Majorce, 1987 rok (Fot. Terry Fincher/Princess Diana Archive, Getty Images)

Niektórzy nazywają go „maślanym”, inni wolą używać określenia „bananowy”. Blady odcień żółtego zaczął podbijać serca minimalistek, jeszcze gdy Phoebe Philo sprawowała kreatywne rządy w Celine. Od kilku sezonów, za sprawą innych wyspecjalizowanych w nowej prostocie projektantów i marek (Bottega Veneta, Joseph, Lemaire), na dobre utorował sobie drogę do szaf najbardziej stylowych dziewczyn.

Cecilie Bahnsen wiosna-lato 2020 (fot. IMax Tree)

Blady żółty szczególnie dobrze prezentuje się w total lookach – na długich, gładkich sukienkach, kombinezonach albo szerokich spodniach i włożonej w nie koszuli. Zupełnie tak jak w 1987 roku nosiła się księżna Diana. W tej stylizacji została sfotografowana podczas wakacji na Majorce w 1987 roku.

„Sukienka zemsty”, 1994 rok

Revenge dress z 1994 roku (Fot. Jayne Fincher, Getty Images)

Obcisła, krótka, z głębokim dekoltem i odkrytymi ramionami – sukienka, w jakiej Diana pojawiła się na imprezie Serpentine Gallery, była z pewnością godna nowoczesnej księżnej, ale niekoniecznie wypadało się w niej pokazać członkini rodziny królewskiej. Dianie wolno było jednak więcej. A sama kreacja, którą zaprojektowała Christina Stambolian, szybko zyskała miano revenge dress. Dzień wcześniej premierę miał bowiem film dokumentalny z udziałem księcia Karola. Choć celem produkcji było ocieplenie wizerunku syna królowej Elżbiety II, w rzeczywistości stał się oficjalnym potwierdzeniem krążących od dawna plotek o jego romansie z Camillą Parker-Bowles.

Dziś sukienka, którą wylicytowano na aukcji w 2003 roku, wygląda jak żywcem wyjęta z najnowszych lookbooków Attico, Alessandry Rich czy Magdy Butrym.

Oversize’owa marynarka i kowbojki, 1989 rok

Diana w 1989 roku (Fot. Daily Mirror/Mirrorpix, Getty Images)

Marynarka z szafy taty albo zakupiona w sklepie z modą vintage, klasyczny T-shirt, dżinsy z prostą nogawką wpuszczone w cholewki butów… Mimo że dziś czapkę Diany zamieniłybyśmy pewnie na model New Era albo od Sporty & Rich, a kowbojki na kozaki z szeroką cholewką (np. od Totême), nie sposób patrzeć na tę stylizacje jak na look z przeszłości. Wystarczy przejrzeć galerie mody ulicznej albo spędzić kilka minut na Instagramie, by dostrzec, jak bardzo nawiązują do niej zestawy najbardziej stylowych influencerek. Księżna Walii została sfotografowana w tej stylizacji w kwietniu 1989 roku, gdy odprowadzała synów do szkoły w Wetherby. 32 lata później my też chcemy tak wyglądać.

Mistrzyni athleisure, 1995 rok

Diana w Londynie, 1995 rok (Fot. Anwar Hussein/WireImage, Getty Images)

Choć rozwód z Karolem Diana sfinalizowała dopiero dwa lata później, w 1995 roku ich małżeństwo należało już do przeszłości (separację ogłosili w 1992 roku). Media nadal darzyły jednak księżną ogromnym zainteresowaniem, zdając relację nie tylko z jej oficjalnych wyjść, ale też z życia prywatnego. Dziś archiwa te są świetną dokumentacją jej codziennego stylu. Kiedyś sportowy, dziś rozpatrywać go można w kontekście tak modnego od kilku sezonów athleisure. Oversize’owa bluza, kolarki i grube, wysokie skarpety to przecież ulubiona codzienna stylizacja mieszkanek Nowego Jorku – tak ubrane wyprowadzają na spacer psa, biegną po kawę do ulubionej kawiarni albo przechadzają się po Central Parku.

Kostium w tenisowy prążek, 1996 rok

Księżna Diana w Londynie, 1996 rok (Fot. Tim Graham Photo Library, Getty Images)

Białe, szare, czarne lub w klasycznym odcieniu granatu – księżna Diana uwielbiała garnitury i garsonki w tenisowy prążek, które najczęściej projektowała dla niej jej ulubienica, Catherine Walker. Były jej interpretacją power suit i często lubiła zestawiać je z bardziej kobiecymi dodatkami – kapeluszami, naszyjnikami z pereł lub swoją ulubioną torebką Lady Dior.

Sacai wiosna-lato 2020 (fot. Imax Tree)

Trudno mówić o powrocie tak klasycznego i nieśmiertelnego wzoru, bo nigdy nie wyszedł z mody. W tym sezonie z pewnością przeżywa jednak swoją drugą młodość. Tym razem nie występuje jednak na idealnie skrojonych marynarkach i kompletach, a zdobi zdekonstruowane i oversize’owe garnitury (Sacai), obcisłe spodnie z przydługą nogawką (Acne Studios) albo asymetryczne spódnice (A.W.A.K.E. Mode), stając się wyróżnikiem minimalistycznej i neutralnej płciowo mody.

Michalina Murawska
  1. Moda
  2. Zjawisko
  3. W stylu Lady Di
Proszę czekać..
Zamknij