Znaleziono 0 artykułów
18.11.2024

Wielka Wystawa Pszczół łączy sztukę i edukację na rzecz proekologicznej misji

18.11.2024
Wielka Wystawa Pszczół w Rapperswil w Szwajcarii powstała dzięki współpracy Polsko-Szwajcarskiego Instytutu Kultury i Edukacji i Ambasady RP w Szwajcarii (Fot. Materiały prasowe)

W malowniczym szwajcarskim miasteczku Rapperswil zainaugurowano drugą edycję Wielkiej Wystawy Pszczół. Wydarzenie, które powstało dzięki współpracy Polsko-Szwajcarskiego Instytutu Kultury i Edukacji oraz Ambasady RP w Szwajcarii, zgromadziło artystów, aktywistów i marki zaangażowane w tworzenie projektów związanych z ekologią.

Projekt powstał dzięki Dianie Dybie, autorce ruchu Together for Bees, która podczas inauguracji wystawy wygłosiła wykład na temat wpływu dzikich pszczół na środowisko. Zwróciła uwagę na różnice między pszczołą miodną, której populacja jest chroniona przez pszczelarzy, a dzikimi gatunkami, zagrożonych wyginięciem.

Codziennie podejmujemy decyzje, które oddziałują na przyrodę – od ubrań, które nosimy, po jedzenie, które spożywamy. Marzę o tym, aby największe marki wspierały lokalnych twórców, rezygnując z masowej produkcji na rzecz jakości i szacunku dla przyrody oraz ludzkiej pracy – mówiła Diana Dyba podczas wydarzenia.

Diana Dyba, autorka ruchu Together for Bees (Fot. Materiały prasowe)

Edukacja ekologiczna dla najmłodszych

Wystawie towarzyszyły również warsztaty dla dzieci. Najmłodsi dowiedzieli się, że tylko w Polsce występuje aż 470 gatunków dzikich pszczół, a w skali światowej liczba ta sięga około 20 tysięcy. Zajęcia uświadamiały, jaką funkcję pełnią te owady i jak można je wspierać poprzez sadzenie odpowiednich roślin.

Najważniejsze dla mnie jest to, aby uświadamiać, że jest więcej rodzajów pszczół, nie tylko miodna, która znana jest każdemu i o któdbają pszczelarze. Ratując pszczoły, mam na myśli dzikie gatunki, wspierające równowagę w ekosystemie, i to one są zagrożon. – tłumaczyła Diana Dyba.

Razem w słusznym celu

Wielka Wystawa Pszczół to doskonały przykład tego, jak sztuka, edukacja i odpowiedzialna konsumpcja mogą wspólnie przyczyniać się do budowania świadomości ekologicznej. To nie tylko ekspozycja prac artystycznych, ale i projekt mający na celu ratowanie dzikiej przyrody. Dzięki współpracy Polsko-Szwajcarskiego Instytutu Kultury i Edukacji, Ambasady RP w Szwajcarii oraz zaangażowaniu licznych artystów i marek, wystawa jest krokiem w stronę ochrony dzikich pszczół.

Aleksandra Kupras
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Wielka Wystawa Pszczół łączy sztukę i edukację na rzecz proekologicznej misji
Proszę czekać..
Zamknij