Renoma: Gdzie przeszłość spotyka się z przyszłością
Wyjątkowe miejsce w ścisłym centrum Wrocławia. Połączenie historii i współczesności miasta. Luksusowe światowe marki dostępne pod dachem ikony europejskiego modernizmu. Renoma – architektoniczna perła Wrocławia – powraca w nowej odsłonie.
2 kwietnia 1930 roku we Wrocławiu otworzono obiekt, jakiego w mieście jeszcze nie było. Budynek – już od pierwszej chwili przyciągający wzrok swoją wyjątkową elewacją, którą ozdabiały oryginalne złocenia, a także niezwykłe rzeźby portretowe przedstawiające twarze ludzi pochodzących z różnych kontynentów – stanowił obietnicę tego, co na klientów czekało w środku. Obietnicę spełnioną, bo dewizą Renomy od samego początku była nie tylko bogata oferta towarów z całego świata, ale przede wszystkim otwartość na drugiego człowieka – poszanowanie jego osoby oraz wyznawanych poglądów.
Dziś, niemal po stu latach, Renoma ciągle zachwyca, a nowi właściciele godnie kontynuują dzieło i wartości braci Wertheimów – fundatorów obiektu. Doskonała lokalizacja, świetnie zaprojektowane przestrzenie, dostępność wszelkich usług oraz unikalny miks luksusowych marek i konceptów gastronomicznych sprawiają, że Renoma to miejsce, które po prostu trzeba znać.
Renoma: 90 lat historii
Polska architektura okresu modernizmu należy do jednej z najbardziej cenionych na świecie. I choć wiele budynków z tego okresu uległo zniszczeniu podczas II wojny światowej, dziś pieczołowicie odrestaurowane powracają w nowym blasku. Jedną z takich architektonicznych perełek jest właśnie wrocławska Renoma. Otwarte w 1930 roku centrum handlowo-usługowe już od pierwszej chwili miało zwracać uwagę klientów na swój ekskluzywny, międzynarodowy charakter.
Ciekawa szkieletowa konstrukcja Renomy waży aż 3800 ton i została wykonana w wałbrzyskiej hucie Carlshütte specjalizującej się w stalowych formach o dużej rozpiętości. Na uznanie zasługuje nie tylko rozmiar przedsięwzięcia, lecz także czas, w jakim je zrealizowano. Główną konstrukcję, na którą składają się stalowe słupy i rygle oraz ceramiczne płyty stropowe, postawiono w ciągu kilku miesięcy. A cały obiekt był oddany do użytku po zaledwie ośmiu miesiącach budowy.
Dzisiejsza Renoma powstała jako Warenhaus Wertheim – najnowocześniejszy dom towarowy w ówczesnych Niemczech. Budynek zaprojektował berliński architekt Hermann Dernburg. Wnętrze budziło zachwyt za sprawą czterech gigantycznych żyrandoli o stalaktytowej formie zamocowanych do kratownicy szklanego dachu dziedzińców. Po zakupach goście mogli się posilić w restauracji usytuowanej na piętrach V i VI, która mieściła aż 400 osób. Jej sale otwierały się na tarasy z widokiem na całe miasto i zapierającą dech w piersiach panoramę Karkonoszy. Jedna część restauracji pełniła funkcję sali jadalnej, zaś w drugiej na gości czekał też parkiet taneczny. Specjalne przejście prowadziło na dach, gdzie urządzono taras spacerowy oświetlony miniaturowymi latarniami.
Niestety – podobnie jak wiele innych budynków – Renoma podczas wojny uległa zniszczeniu. 12 marca 1945 roku w trakcie natarcia na Festung Breslau [twierdzę Wrocław] dom towarowy został zbombardowany i płonął przez kilka dni. Udało się go jednak uratować i ponownego otwarcia doczekał się już w roku 1948 z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych jako pierwszy i największy w Polsce Powszechny Dom Towarowy (w skrócie: pedet). Miejsce wymagało też nowej nazwy. Dlaczego akurat Renoma? Była to zwycięska propozycja w konkursie zorganizowanym przez dziennik „Słowo Polskie”.
Wczoraj i dziś
Renoma to od lat symbol miasta oraz architektoniczny i kulturowy element krajobrazu Wrocławia. W 1977 roku budynek wpisano do rejestru zabytków jako sztandarowe dzieło europejskiego modernizmu. Dziś Renoma jest największym zabytkowym obiektem tego typu w Polsce oraz jedynym zachowanym domem towarowym przedwojennego Wertheima. Tak wyjątkowy obiekt wymagał jednak kilku zmian, by przywrócić mu dawny blask. Dlatego nowy właściciel – Globalworth, największy inwestor nieruchomości biurowych w Europie Środkowo-Wschodniej – od 2019 roku pracował nad metamorfozą zabytku.
Nowa Renoma odzyskała oryginalny układ bliźniaczych dziedzińców. Oba atria zdobią biało-szare marmury z Portugalii i Turcji, złocone rzeźby słynnych głów wzorowane na tych z fasady oraz ogromne żyrandole, które kształtem nawiązują do przedwojennych oryginałów w stylu art déco. Nad przebudową czuwał uznany wrocławski architekt Zbigniew Maćków. Nie może zabraknąć też części restauracyjnej. W ramach metamorfozy powstaje Pedet - nowoczesna strefa gastronomiczna inspirowana ideą food hali.
A co z zakupami? Portfolio marek obecnych w Renomie wciąż się powiększa, ale już teraz znajdziemy tu modowe perełki od topowych brandów, takich jak: Elisabetta Franchi, Luisa Spagnoli, Twinset, Patrizia Pepe, Marella, Weekend Max Mara, Deni Cler, Pinko, Liu Jo, Emanuel Berg czy Marc Cain. Nie zabrakło też salonów multibrandowych, jak m.in. S'portofino, My Fangle czy Viva Fashion. To jednak nie wszystko, bo Renoma zaoferuje też prawie 35 tys. mkw. komfortowej powierzchni biurowej.
Co ważne, obiekt jest przyjazny środowisku – posiada certyfikat BREEAM na poziomie Excellent, zasilanie w 100 proc. zieloną energią oraz rating WELL Health & Safety 2022.
Nowa Renoma, dzięki unikatowej ofercie handlowej oraz wyjątkowej propozycji gastronomicznej, będzie także doskonałym wyborem do spędzania wolnego czasu, m.in. poprzez wydarzenia artystyczne i akcje edukacyjne angażujące mieszkańców miasta.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.