Fundacja Rodzinna sposobem na zabezpieczenie firmy i majątku na przyszłość
Dzięki ustawie o Fundacji Rodzinnej właściciele polskich firm rodzinnych mogą zabezpieczyć biznes i majątek na pokolenia. Osoby korzystające z nowego rozwiązania prawnego wspiera BNP Paribas Wealth Management.
Rodzinny biznes to często dzieło życia, które stojący na jego czele pragną przekazać przyszłym pokoleniom w jak najlepszej kondycji. O tym, że taka zmiana warty prędzej czy później nastąpi, wie każdy, ale nie wszyscy mają świadomość, że przekazanie majątku następcom prawnym może przesądzić o dalszym rozwoju lub nawet istnieniu firmy. Tymczasem do niedawna w polskim porządku prawnym brakowało tak kompleksowego mechanizmu pozwalającego na jednoczesne zapewnienie ciągłości działania rodzinnych przedsięwzięć oraz zabezpieczenie ich przed nieplanowaną sukcesją, rozdrobnieniem lub wpływem osób trzecich. Dlatego też część zamożnych przedsiębiorców przenosiła majątek za granicę, by móc skorzystać z możliwości, jakie w innych krajach oferowały im fundacje prywatne lub trusty. Jednak 22 maja 2023 r. sytuacja uległa zmianie – w życie weszła ustawa o Fundacji Rodzinnej. Tym samym, właściciele polskich firm rodzinnych mogą korzystać z rozwiązania, które daje możliwość zabezpieczenia ich biznesu oraz majątku na pokolenia.
Gromadzenie rodzinnego majątku w ramach jednego podmiotu
Założenie Fundacji Rodzinnej pozwala zapewnić firmie wielopokoleniową przyszłość. Podstawowym celem tej nowej formy prawnej jest gromadzenie rodzinnego majątku w ramach jednego podmiotu, co pozwala na zapewnienie przedsiębiorstwom ciągłości działania. To rozwiązanie umożliwia także zarządzanie majątkiem w interesie beneficjentów Fundacji oraz spełnianie świadczeń na ich rzecz, jak również pomnażanie zgromadzonego majątku. Wszystko to jest możliwe dzięki nowym przepisom. Fundacje Rodzinne mają prawo – w zakresie określonym ustawą – do wykonywania działalności gospodarczej. Mogą więc m.in. przystępować do spółek prawa handlowego oraz funduszy inwestycyjnych w kraju i za granicą oraz nabywać i zbywać papiery wartościowe. Ponadto Fundacja Rodzinna może dokonywać obrotu walutami (w celu dokonywania płatności związanych ze swoją działalnością), udzielać pożyczek spółkom kapitałowym, w których posiadają udziały lub akcje oraz wynajmować nieruchomości. Co niezwykle istotne, dochody pochodzące z wymienionych wyżej aktywności co do zasady są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym, jeśli są reinwestowane w ramach Fundacji Rodzinnej. Powyższe zalety Fundacji Rodzinnej to nie wszystko. Ta nowa forma prawna pozwala również na tworzenie struktur organizacyjnych w perspektywie dłuższej niż jedno pokolenie – można ją bowiem ustanowić na czas określony lub nieokreślony. Jest to możliwe bez konieczności osobistego zaangażowania następców prawnych.
Cele Fundacji Rodzinnej
Celem Fundacji jest więc zarówno finansowe zabezpieczenie członków rodziny przy jednoczesnym realizowaniu wizji fundatora, jak i dbanie o wartości przyświecające założonej przez niego firmie, mając na celu dalszy rozwój biznesu. Co ważne, przedsiębiorca – fundator – może się wycofać z aktywnego prowadzenia biznesu, jednocześnie nie tracąc prawa do zysków. Z chwilą wniesienia majątku do Fundacji Rodzinnej, fundator (fundatorzy) przestaje być jego właścicielem, gdyż własność przechodzi na Fundację Rodzinną. Niemniej jednak fundator ma dużą elastyczność w przygotowywaniu statutu, w którym może, m.in. określić zasady zarządzania Fundacją, sposób jej funkcjonowania czy cel, w jakim została powołana. Jednocześnie fundator może zabezpieczyć sobie pełną moc decyzyjną co do wypłaty świadczeń. Fundator wskazuje beneficjentów (np. najbliższych członków rodziny) uprawnionych do otrzymywania wypłat z Fundacji określonych w jej statucie bez zagrożenia dla majątku rodzinnego i płynności finansowej Fundacji Rodzinnej. Takie rozwiązanie pozwala także na rozdzielenie sfery rodzinnej od biznesowej. To niezwykle cenne w przypadku dziedziczenia biznesu i mogących z tego wyniknąć konfliktów związanych z podziałem majątku, które mogą trwać przez wiele lat i mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Założenie Fundacji Rodzinnej może stać się niezwykle korzystną decyzją dla wielopokoleniowego biznesu. Aby tak się stało, a po drodze nie pojawiły się żadne niespodzianki, warto skorzystać z usług profesjonalnego, wiarygodnego i doświadczonego partnera. Takiego jak BNP Paribas Wealth Management – bankowości prywatnej, będącej częścią międzynarodowej, stabilnej Grupy BNP Paribas z 200-letnią historią i doświadczeniem w pracy z Klientami w czasach hossy, bessy oraz kryzysów na wielu różnych rynkach. BNP Paribas Wealth Management korzysta z eksperckiej wiedzy, którą dzieli się w ramach Grupy, wymieniając się najlepszymi, międzynarodowymi praktykami w kwestiach związanych z obsługą zamożnych Klientów.
Rachunki dla Fundacji Rodzinnych w BNP Paribas Wealth Management
BNP Paribas Wealth Management dysponuje także jedną z najbogatszych ofert produktów i usług inwestycyjnych w Polsce dostępnych dla Fundacji Rodzinnych, co niewątpliwie wspomoże kompleksowe zarządzanie majątkiem Fundacji Rodzinnej. Co ważne, Fundacje powołane przez Klientów Wealth Management objęte są obsługą w ramach istniejącej współpracy z doradcą Wealth Management. BNP Paribas Wealth Management otwiera obecnie rachunki dla Fundacji Rodzinnych w organizacji, tj. jeszcze przed złożeniem wniosku o wpis do sądu rejestrowego. Fundatorzy mogą użyć takiego rachunku do wpłaty funduszu założycielskiego, a udokumentowanie pokrycia tego funduszu jest niezbędnym warunkiem procesu rejestracji Fundacji Rodzinnej.
Udogodnienia związane z prowadzeniem rachunku bankowego dla Fundacji Rodzinnej w BNP Paribas Wealth Management
Niezależnie od powyższego, do najważniejszych usług i udogodnień związanych z prowadzeniem rachunku bankowego dla Fundacji Rodzinnej w BNP Paribas Wealth Management należą, m.in.: bankowość codzienna i elektroniczna – prowadzenie rachunków złotowych i walutowych, obsługa kart płatniczych oraz lokat oraz negocjowane kursy walut. To także dostęp do Biura Maklerskiego Banku BNP Paribas, które umożliwia Fundacji Rodzinnej inwestowanie na giełdzie polskiej i giełdach zagranicznych w akcje, obligacje oraz fundusze ETF oraz korzystanie z usług doradztwa inwestycyjnego, a także zarządzania portfelowego (DPM) - asset management. Ogromną zaletą jest także możliwość kredytowania Fundacji oraz prowadzenie rachunków escrow i rachunków powierniczych, jak również bezpłatne konsultacje z Wealth Plannerem w zakresie planowania majątkowego. Bank BNP Paribas nieustanie wdraża nowe produkty i usługi – wszystko po to, aby umacniać zarówno współpracę, jak i relacje z klientami, również te przechodzące z pokolenia na pokolenie.
BNP Paribas Wealth Management jest marką, pod którą BNP Paribas Bank Polska S.A. świadczy usługi w zakresie bankowości prywatnej. Materiał ma charakter reklamowy produktów i usług oraz nie stanowi oferty w rozumieniu kc. Produkty inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym z możliwością utraty części lub całości zainwestowanego kapitału. Rekomendacje nie mają charakteru opinii podatkowych, prawnych, inwestycyjnych i nie powinny być tak traktowane. Nie świadczymy też usług zarządzania majątkiem. Rekomendacje powinny być przed wdrożeniem potwierdzone przez licencjonowanych doradców prawnych/podatkowych/ inwestycyjnych, uprawnionych do świadczenia tego typu usług.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.