Znaleziono 0 artykułów
17.04.2019

Wszystko, co trzeba wiedzieć o MET Gali 2019

17.04.2019
Andre Leon Talley i Anna Wintour podczas MET Gali 1999 (Fot. Rose Hartman, Getty Images)

– MET Gala to Super Bowl świata mody – powiedział kiedyś o tym wydarzeniu André Leon Talley. Madonna porównała je natomiast do filmów Felliniego, twierdząc, że spotyka się tam jednocześnie wszystko, co najlepsze i najgorsze. Ten osąd świetnie wpisuje się zresztą w temat tegorocznej odsłony imprezy. Jak goście MET Gali zinterpretują ideę kampu? Kto przejdzie po czerwonych schodach Metropolitan Museum of Art? Oto wszystko, co musicie wiedzieć o tegorocznej, 71. już edycji tej wyjątkowej imprezy.

Kiedy odbędzie się MET Gala 2019?

Gala MET tradycyjnie już odbędzie się w pierwszy poniedziałek maja (stąd tytuł kultowego już filmu dokumentalnego „The First Monday in May”). W tym roku przypada on 6 maja. Pierwsze gwiazdy powinny pojawić się na czerwonym dywanie około 19:00 lokalnego czasu (o 1:00 czasu polskiego). Właściwą imprezę poprzedzi godzinny koktajl. Po nim nastąpią uroczysta kolacja, występy (w zeszłym roku niespodzianką był minikoncert Madonny) oraz oprowadzanie gości po wystawie.

Rihanna podczas MET Gali 2015 (Fot. Mike Coppola, Getty Images)

Kto pojawi się na gali?

MET Gala to impreza, na której naprawdę warto się pokazać. Niestety, dane jest to nielicznym. Gości osobiście wybiera i usadza Anna Wintour. W zeszłym roku na jej ekskluzywnej liście znalazło się 600 nazwisk, których właściciele kupili bilety wstępu za, uwaga, 30 tysięcy dolarów. Mimo że grono tegorocznych gości utrzymane jest w ścisłej tajemnicy, wiadomo już, kto dostąpił zaszczytu bycia współgospodarzem gali, więc na pewno się na niej pojawi. To Alessandro Michele, dyrektor kreatywny marki Gucci, która jest również głównym sponsorem tegorocznej odsłony imprezy, a także Harry Styles, Lady Gaga i Serena Williams. Razem z Anną Wintour i Andrew Boltonem będą oni witać przybyłych gości.

MET Gala 2018 (Fot. Dimitrios Kambouris/MG18/, Getty Images)
Christy Turlington podczas MET Gali 1992( Fot. PL Gould/IMAGES/, Getty Images)

Jaki jest temat przewodni tegorocznej MET Gali?

Po wystawie „Heavenly Bodies”, której założeniem było prześledzenie związków między modą a katolicyzmem, Andrew Bolton – kurator Instytutu Kostiumów w MET – temat nowej ekspozycji postanowił obudować wokół eseju Susan Sontag „Notatki o kampie”, który opublikowano po raz pierwszy w 1964 roku. W rozmowie z Hamishem Bowlesem swoją decyzję Bolton uzasadniał tym, że zapiski Sontag mają niezwykle dużo wspólnego ze zjawiskami, które zachodzą obecnie w polityce i kulturze. Temat kampu miałby więc mocno kulturowy wydźwięk.

Susan Sontag w 1972 roku (Fot. Jean-Regis Rouston/Roger Viollet, Getty Images)

Po tegorocznej wystawie na pewno można się spodziewać, że będzie wielowymiarowa i nieoczywista. Bo powiedzenie, że kamp jest pojęciem złożonym, nie wystarcza. Sama Sontag podaje w swoim eseju aż 58 jego definicji, z których wiele można jednoznacznie i dosłownie odnieść do tego, co działo się w modzie w ostatnich kilku sezonach. Przykład? „Kamp widzi wszystko w cudzysłowach” – pisze Sontag. „Lampa jest w nim „lampą”. A kobieta – „kobietą”. Czy to właśnie nie tym tropem podąża Virgil Abloh w pracy nad marką Off-White? Torebki z napisem „Sculpture” czy kozaki, których cholewkę zdobi zdanie „Made for walking” są tego najlepszym dowodem. Kolejny cytat z „Notatek...” Sontag: „Znakiem probierczym kampu jest duch ekstrawagancji. Kampem jest kobieta spacerująca w sukni zrobionej z trzech milionów piórek”. Czy to nie Kaia Gerber dumnie przechadzająca się po wybiegu Valentino w pierzastej, liliowej sukni i pełnej objętości fryzurze? I po raz trzeci: „Trzeba albo być dziełem sztuki, albo ubierać się w dzieło sztuki” – pisze Sontag. Czytając to zdanie, nie sposób nie pomyśleć o pokazie Viktor&Rolf z 2015 roku, który zatytułowano „Wearable Art”.

Valentino jesień-zima 2018-2019 (Fot. Pascal Le Segretain, Getty Images)
Off-White jesień-zima 2017 (Fot. Richard Bord, Getty Images)

Jaki dress code będzie obowiązywał na MET Gali?

Zaproszenia, które otrzymają goście, nawołują do zainspirowania się ideą „wystudiowanej trywialności”. Frazę tę zaczerpnięto z wypowiedzi Oscara Wilde’a, który odnosił się w ten sposób do swojego dzieła „Bądźmy poważni na serio”. Opisując je w wywiadzie z 1885 roku, mówił, że zachęca w nim do tego, by „traktować wszystkie trywialne rzeczy poważnie, a poważne rzeczy ze szczerą i wystudiowaną trywialnością”. Kamp to zresztą bardzo wdzięczny do zinterpretowania temat. Duże pole do popisu będą mieć nawet ci, którzy w poprzednich latach do motywów przewodnich podchodzili w dość nonszalancki sposób. Spodziewajmy się zarówno kolorowych, eklektycznych kreacji autorstwa Alessandra Michele, pastiszowych stylizacji z metką Moschino by Jeremy Scott, jak i oryginalnych zestawień zaprojektowanych przez Demnę Gvasalię – zarówno dla Vetements, jak i Balenciagi.

Alessandro Michele, Lana del Rey i Jared Leto podczas MET Gali 2018 (Fot. Jamie McCarthy, Getty Images)

Kiedy wystawa zostanie otwarta dla zwiedzających?

Bicie rekordu swojej poprzedniczki tegoroczna wystawa będzie mogła zacząć już w czwartek 9 maja, kiedy to zostanie otwarta dla zwiedzających. Jej zamknięcie zaplanowano na 8 września. Twórcy zadbali o bardzo zróżnicowaną i nieoczywistą ekspozycję, której lwia część poświęcona będzie temu, jak główne elementy kampu (pastisz, parodia, teatralność i hiperbolizacja) są przekazywane za pośrednictwem języka mody. Pomieszczenia Metropolitan Museum of Art wypełni ponad 200 obiektów: kreacji, obrazów, rzeźb i rysunków, datowanych nawet na XVII wiek.

Konferencja prasowa tegorocznej gali MET (Fot. Jean-Regis Rouston/Roger Viollet, Getty Images)

 

Michalina Murawska
  1. Moda
  2. Zjawisko
  3. Wszystko, co trzeba wiedzieć o MET Gali 2019
Proszę czekać..
Zamknij