Znaleziono 0 artykułów
01.10.2023

„Nów w pełni”: Wyjątkowa wystawa nowego polskiego rzemiosła

01.10.2023
(Fot. Tomo Yarmush)

Rzemiosło, mimo jego ogromnej wartości dla kultury, przez lata było spychane na margines. Teraz jednak przeżywa renesans, czego najlepszym dowodem jest piąta już edycja wystawy „Nów w pełni”.

Praca rąk, połączona z autorską kreacją, szacunek dla wykorzystywanych materiałów, odwoływanie się do dawnych, zapomnianych już technik – każdy z tych faktów jest istotny w rzemiośle. Jego twórcy pochodzą z różnych regionów, mają różne doświadczenia zawodowe, ale zawsze czerpią z tradycji, choć nie trzymają się sztywno rzemieślniczych reguł. Zamiast nich wybierają wolność eksperymentowania – z formą, materiałem, procesem produkcyjnym. Wiedzę o współczesnym polskim rzemiośle szerzą zarówno w kraju, jak i za granicą. Zatem są nie tylko rzemieślnikami, lecz również promotorami ręcznego wytwórstwa. Osoby zrzeszone w Stowarzyszeniu Nów. Nowe Rzemiosło, organizacji współczesnych rzemieślniczek i rzemieślników, udowadniają, że nowe rzemiosło świetnie sobie dziś radzi. Ich prace już od 6 października 2023 r. będzie można oglądać na wystawie „Nów w pełni” w Cechu Rzemiosł Skórzanych im. J. Kilińskiego w Warszawie.

Czym jest nowe rzemiosło

(Fot. Tomo Yarmush)

Autorskie podejście do formy twórczyni bądź twórcy projektu, jego odpowiedzialne wykorzystanie materiału, praca z użyciem ręcznych technik wytwórczych, trwałość przedmiotu – to najbardziej znaczące wyznaczniki nowego polskiego rzemiosła. W świecie pełnym masowej konsumpcji i pogoni za coraz większym zyskiem, rzemiosło pojawia się w nowej, twórczej odsłonie. Nawiązaniem do takiego sposobu odradzania się jest nazwa organizacji, która od 2019 r. zrzesza twórców różnych profesji — Stowarzyszenie Nów. Nowe Rzemiosło.

Wiele nowego polskiego rzemiosła można oglądać podczas corocznej wystawy organizowanej przez Stowarzyszenie Nów. Nowe Rzemiosło. „Nów w pełni” od pięciu lat co roku prezentuje po raz pierwszy najnowsze prace lub kolekcje rzemieślniczek i rzemieślników zrzeszonych w Stowarzyszeniu Nów. Nowe Rzemiosło. Tegoroczna, piąta edycja wystawy odbywa się w Cechu Rzemiosł Skórzanych w Warszawie, miejscu wpisującym się w kontekst poszukiwania własnej tożsamości, a także korzeni „nowego rzemiosła”. Odwiedzający będą mogli zobaczyć przedmioty użytkowe i dekoracyjne, takie jak meble, lustra, lampy, dywany, makramy, kilimy oraz obiekty z drewna, ceramiki, szkła, papieru, metalu.

Czyje prace można oglądać na wystawie „Nów w pełni”

(Fot. Tomo Yarmush)

„Nów w pełni” to wyjątkowa okazja, aby przekonać się, że nowe polskie rzemiosło nie bez powodu cieszy się coraz większą popularnością. Brawurowo balansuje na granicy sztuki i designu, a jego twórczynie i twórcy coraz odważniej eksperymentują z formą, czego efektem są wyjątkowe prace. Najlepszym tego przykładem są ceramiczne przedmioty Moniki Skorupskiej / MOSKO czy noże z pracowni Kłosy.

Nowe rzemiosło często też lekceważy i łamie zasady – Aleksander Oniszh, korzystając z piły, kojarzonej raczej z pracami budowlanymi niż rzemieślniczą kreacją, tworzy drewniane meble z oryginalną fakturą. I choć rzemiosło zwykło się kojarzyć z tradycyjnymi metodami wytwarzania, dziś i o tej regule możemy zapomnieć. Bo przepiękne tkaniny Beaty Wietrzyńskiej / In Weave powstają przy użyciu oprogramowania komputerowego, a rzeźbiarskie meble Cyryla Zakrzewskiego są współtworzone przez sterowane komputerowo maszyny CNC. Jest też rzemiosło będące wynikiem współpracy z programistą – jak ruchome obiekty Olgi Milczyńskiej.

Podczas wystawy w Warszawie zobaczymy również prace rzemieślników i rzemieślniczek, takich jak Agata Marchlewicz / Cięta Córa, Jakub Przyborowski, Jakub Święcicki, Katarzyna Harasym, Marcin Skalski / Kuźnia Skały, Monika Dąbrowska-Picewicz, Paweł Jasiewicz, P55 Mirrors, REST studio, Square Drop, Studio Tafla oraz Tartaruga.

„Nów w pełni” jest także wystawą, która ukazuje proces przemian zachodzących w dziedzinie współczesnego rzemiosła, a jednocześnie zwraca uwagę na aktualne międzynarodowe trendy.

(Fot. Tomo Yarmush)
„Nów w pełni”, Cech Rzemiosł Skórzanych im. J. Kilińskiego w Warszawie, wystawa czynna od 6 do 22 października 2023 r.; partnerem głównym wydarzenia jest ERGO Hestia, Artystyczna Podróż Hestii.
Natalia Jeziorek
  1. Kultura
  2. Design
  3. „Nów w pełni”: Wyjątkowa wystawa nowego polskiego rzemiosła
Proszę czekać..
Zamknij