Rzemiosło, mimo jego ogromnej wartości dla kultury, przez lata było spychane na margines. Teraz jednak przeżywa renesans, czego najlepszym dowodem jest piąta już edycja wystawy „Nów w pełni”.
Praca rąk, połączona z autorską kreacją, szacunek dla wykorzystywanych materiałów, odwoływanie się do dawnych, zapomnianych już technik – każdy z tych faktów jest istotny w rzemiośle. Jego twórcy pochodzą z różnych regionów, mają różne doświadczenia zawodowe, ale zawsze czerpią z tradycji, choć nie trzymają się sztywno rzemieślniczych reguł. Zamiast nich wybierają wolność eksperymentowania – z formą, materiałem, procesem produkcyjnym. Wiedzę o współczesnym polskim rzemiośle szerzą zarówno w kraju, jak i za granicą. Zatem są nie tylko rzemieślnikami, lecz również promotorami ręcznego wytwórstwa. Osoby zrzeszone w Stowarzyszeniu Nów. Nowe Rzemiosło, organizacji współczesnych rzemieślniczek i rzemieślników, udowadniają, że nowe rzemiosło świetnie sobie dziś radzi. Ich prace już od 6 października 2023 r. będzie można oglądać na wystawie „Nów w pełni” w Cechu Rzemiosł Skórzanych im. J. Kilińskiego w Warszawie.
Czym jest nowe rzemiosło
Autorskie podejście do formy twórczyni bądź twórcy projektu, jego odpowiedzialne wykorzystanie materiału, praca z użyciem ręcznych technik wytwórczych, trwałość przedmiotu – to najbardziej znaczące wyznaczniki nowego polskiego rzemiosła. W świecie pełnym masowej konsumpcji i pogoni za coraz większym zyskiem, rzemiosło pojawia się w nowej, twórczej odsłonie. Nawiązaniem do takiego sposobu odradzania się jest nazwa organizacji, która od 2019 r. zrzesza twórców różnych profesji — Stowarzyszenie Nów. Nowe Rzemiosło.
Wiele nowego polskiego rzemiosła można oglądać podczas corocznej wystawy organizowanej przez Stowarzyszenie Nów. Nowe Rzemiosło. „Nów w pełni” od pięciu lat co roku prezentuje po raz pierwszy najnowsze prace lub kolekcje rzemieślniczek i rzemieślników zrzeszonych w Stowarzyszeniu Nów. Nowe Rzemiosło. Tegoroczna, piąta edycja wystawy odbywa się w Cechu Rzemiosł Skórzanych w Warszawie, miejscu wpisującym się w kontekst poszukiwania własnej tożsamości, a także korzeni „nowego rzemiosła”. Odwiedzający będą mogli zobaczyć przedmioty użytkowe i dekoracyjne, takie jak meble, lustra, lampy, dywany, makramy, kilimy oraz obiekty z drewna, ceramiki, szkła, papieru, metalu.
Czyje prace można oglądać na wystawie „Nów w pełni”
„Nów w pełni” to wyjątkowa okazja, aby przekonać się, że nowe polskie rzemiosło nie bez powodu cieszy się coraz większą popularnością. Brawurowo balansuje na granicy sztuki i designu, a jego twórczynie i twórcy coraz odważniej eksperymentują z formą, czego efektem są wyjątkowe prace. Najlepszym tego przykładem są ceramiczne przedmioty Moniki Skorupskiej / MOSKO czy noże z pracowni Kłosy.
Nowe rzemiosło często też lekceważy i łamie zasady – Aleksander Oniszh, korzystając z piły, kojarzonej raczej z pracami budowlanymi niż rzemieślniczą kreacją, tworzy drewniane meble z oryginalną fakturą. I choć rzemiosło zwykło się kojarzyć z tradycyjnymi metodami wytwarzania, dziś i o tej regule możemy zapomnieć. Bo przepiękne tkaniny Beaty Wietrzyńskiej / In Weave powstają przy użyciu oprogramowania komputerowego, a rzeźbiarskie meble Cyryla Zakrzewskiego są współtworzone przez sterowane komputerowo maszyny CNC. Jest też rzemiosło będące wynikiem współpracy z programistą – jak ruchome obiekty Olgi Milczyńskiej.
Podczas wystawy w Warszawie zobaczymy również prace rzemieślników i rzemieślniczek, takich jak Agata Marchlewicz / Cięta Córa, Jakub Przyborowski, Jakub Święcicki, Katarzyna Harasym, Marcin Skalski / Kuźnia Skały, Monika Dąbrowska-Picewicz, Paweł Jasiewicz, P55 Mirrors, REST studio, Square Drop, Studio Tafla oraz Tartaruga.
„Nów w pełni” jest także wystawą, która ukazuje proces przemian zachodzących w dziedzinie współczesnego rzemiosła, a jednocześnie zwraca uwagę na aktualne międzynarodowe trendy.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.