Jaki był rok 2021 w dizajnie? Pełen nostalgii. Wybraliśmy dla was meble i dodatki, które go zdefiniowały. Co je łączy? Zanurzenie w przeszłości, odkrywanie starych wzorów, interpretowanie ich na nowo, recykling projektów kojarzonych z konkretnym czasem.
Fotel Ekstrem: Awangardowy pająk
Siedzenie 360 stopni? Fotel Ekstrem, nazywany pieszczotliwie pająkiem, to jeden z pierwszych postmodernistycznych norweskich projektów, który skradł serca wielbicieli awangardy, eksperymentów, wnętrzarskiej „dzikości serca”. Jego niezwykła geometria pozwala siedzieć przodem ze stopami na ziemi, bokiem z nogami opartymi na podłokietnikach lub całkowicie tyłem, z brzuchem przytulonym do oparcia krzesła.
Sofa Camaleonda: Wielka kumulacja trendów
Porównywana do torebek Birkin – sofa Camaleonda to bez dwóch zdań obiekt pożądania 2021 i jackpot, jeśli chodzi o tegoroczne trendy, czyli modę na lata 70., obłe, puszyste, nisko osadzone materacowe sylwetki. Takie sofy definiują przestrzeń, wokół nich koncentruje się życie. Projekt Belliniego reedytowany przez B&B Italia pokochały wyrocznie stylu takie jak Pernille Teisbaek czy Aimee Song. Pewnie gdyby nie cena, fanek i fanów byłoby znacznie więcej.
Lampa Kopi: Świetlny totem
Absolutny zachwyt końcówki roku: sztuka użytkowa od Natalii Kopiszki, znanej dotychczas z autorskiej biżuterii. Pod dachem KOPI Home znajdziemy lustra, dywany, ale przede wszystkim niesamowite rzeźby świetlne, wykonywane ręcznie przez artystę Michała Korchowca. Pastelowe, totemiczne kompozycje powstają z kloszy vintage, także tych noszących ślady czasu. Każda lampa jest unikalnym egzemplarzem, a dzięki dodatkowym nakładkom możemy bawić się kolorem światła, jakim emanują.
Fotel Roly Poly: Nowa geometria
– Niektórzy widzieli w nim małego słonia, inni popowe krzesło z lat 60. To była zupełnie inna geometria – ludzie albo ją kochali, albo jej nienawidzili – powiedziała Faye Toogood o swoim projekcie. Z perspektywy ostatniego roku nie ma wątpliwości, że Roly Poly wzbudził pozytywny ferment. Fotel jest jednym z ich najlepiej sprzedających się mebli i znalazł się w stałych kolekcjach muzeów na całym świecie. Jego zmysłowy kształt zainspirowany macierzyństwem był pierwotnie odlewany z włókna szklanego. W kolejnych odsłonach skorupa na korpulentnych nogach pojawiła się także w wersji z kompozytu, patynowanego brązu i kryształowego szkła oraz w wykończeniach od szczotkowanego aluminium po płatki złota.
Lustro Curvy: W duchu Memphis
Selfie w roku 2021? Tylko w lustrze Curvy, zaprojektowanym przez Szweda Gustafa Westmana. Curvy Mirror to współczesna interpretacja Ultrafragoli, łącząca entuzjazm, lekkość, wywrotowość estetyki Memphis z elegancją i prostotą mistrzów Westmana, takich jak Hans Wegner czy Arne Jacobsen. Rodzina luster w grudniu powiększa się o obiekt Micro, pudełko, które zmieści się nawet w bagażu podręcznym. Paleta kolorystyczna zawiera ulubione odcienie 2021 – kobalt i millennial purple. Uwaga: uzależnia jak cukierki.
Sofa Soriana: Gra wnętrze-zewnętrze
2021 był rokiem pokazywania kuchni, grania z konwencją wnętrze–zewnętrze. W sofie Soriana, stworzonej w 1969 roku przez Tobię Scarpę i jego żonę Afrę uwagę przyciąga stalowa rama, która wyeksponowana, a nie ukryta pod tapicerką, wżyna się w dolną, przednią i tylną poduszkę, trzymając w ryzach pękatą bryłę. Jej fanką stała się ikona stylu Kelly Wearstler, która jako jedna z pierwszych rozpropagowała ten oryginalny mebel.
Fotel Utrecht: Powrót neoplastycyzmu
2021 rok to także wielki powrót neoplastycyzmu. Kanciasty fotel Utrecht, zaprojektowany przez holenderskiego architekta Gerrita T. Rietvelda (tego samego, który stworzył słynny niebiesko-czerwony fotel i krzesło Zig Zag) powstał w 1935 roku. Rietveld pierwotnie stworzył fioletowe tapicerowane siedzisko dla domu towarowego w Amsterdamie, dzieląc je na cztery łatwe do złożenia puzzle. W tym roku klasyka ruchu artystycznego De Stijl zagościła przede wszystkim w prywatnych domach i rezydencjach.
Lampa Nesso: Kontrastowy grzybek
Niech Nesso, projekt włoskiego projektanta Giancarla Mattiolego z lat 60., będzie emblematem tegorocznej szalonej oświetleniowej grzybomanii. Wśród mniej lub bardziej wyrazistych okazów, ze swoją skalą, pokaźnym kapeluszem, wyrazistym pomarańczowym kolorem, w domowym krajobrazie jest tak samo spektakularna jak muchomor w lesie.
Stół Tulip: Kosmiczna forma
Na fali powrotu do estetyki space age w 2021 nastąpił wielki come back stołu Tulip. Eero Saarinena – autora tej kosmicznej formy – drażnił gąszcz nóg w tradycyjnych meblach jadalnianych i dlatego postanowił zredukować ich liczbę. Z uporem maniaka i podejściem rzeźbiarza rysował, wykonywał gliniane prototypy, testował swoje modele. To właśnie stół Saarinena na subtelnej i niecodziennej nodze z aluminium wybrał sam Stanley Kubrick, opracowując scenografię do filmu „2001: Odyseja kosmiczna”.
Krzesło Cesca: Splot Bauhausu i rzemiosła
Krzesło Cesca, jedna z najczęściej kopiowanych koncepcji XX wieku, w 2021 powróciło w wielkim stylu. Może dlatego, że jego autorowi – Marcelowi Breuerowi – udało się w jednym projekcie spleść dwie tegoroczne fascynacje: tradycyjne rzemiosło (plecionkę wiedeńską) z bauhausowym sznytem (giętą konstrukcją z chromowanych rurek stalowych).
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.