Zdrowa skóra i włosy to nie tylko efekt odpowiedniej pielęgnacji. Od pokoleń wiadomo, że należy dbać także o dostarczanie witamin i minerałów od środka. Z pomocą przychodzą naturalne zioła. Ich przeciwzapalne, odżywcze i wzmacniające właściwości zapewnią piękny wygląd i dobre samopoczucie.
Pokrzywa: Naturalny antybiotyk
Napary z pokrzywy od zawsze gościły w domach naszych babć. Ta roślina słynie z antybakteryjnych właściwości, często określa się ją mianem naturalnego antybiotyku (zawiera glikozydy flawonoidowe). Idealnie sprawdza się przy problemach z trądzikiem, który ma podłoże bakteryjne. Pokrzywa jest także dobrym źródłem witamin B1, C, E i K. Dzięki wysokiej zawartości fosforu, żelaza, jodu, manganu, krzemu i wapnia wzmacnia włosy i paznokcie. Napar z pokrzywy działa oczyszczająco. Zawarte w nim antyoksydanty pomagają skórze zachować młody i zdrowy wygląd. Warto też regularnie stosować płukanki z pokrzywy do włosów, bo normalizują produkcję sebum i pomagają w przypadku przetłuszczania się włosów. Pokrzywa poprawia ukrwienie skóry, zapewniając gęste i długie włosy. Blondynki muszą jednak uważać – pokrzywa ma efekt przyciemniający. Roślinę można kupić w sklepach zielarskich. Ususzone liście świetnie sprawdzą się zarówno w naparach, jak i płukankach.
Skrzyp polny: Oczyszczenie organizmu
Podobnie jak pokrzywa, należy do ziół krzemionkowych. To właśnie związki krzemu mają dobroczynny wpływ na zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci. Skrzyp polny jest także źródłem żelaza, manganu, kobaltu, soli potasu, wapnia i fosforu. Ma działanie moczopędne dzięki obecności flawonoidów. Te z kolei zabezpieczają skórę przed stresem oksydacyjnym. Poprawiają jej elastyczność i zapobiegają powstawaniu przedwczesnych zmarszczek. Napar ze skrzypu polnego oczyszcza organizm z toksyn i jest często stosowany w leczeniu schorzeń nerek. Zawarty w roślinie krzem stanowi naturalny budulec skóry, włosów i paznokci. Pomaga pozbyć się także łupieżu czy problemu wypadających włosów. Płukanka ze skrzypu polnego idealnie sprawdzi się, jeśli potrzebujemy regeneracji po intensywnych zabiegach czy ekspozycji na słońce. Skrzyp jest także polecany na podrażnienia skóry, a nawet otwarte rany. Dzięki właściwościom uszczelniającym naczynia krwionośne sprawdza się w pielęgnacji skóry naczynkowej. Przy spożywaniu większej ilości skrzypu warto jednak robić regularne przerwy. Roślina ma w sobie enzym, który wypłukuje witaminę B1 z organizmu i przyczynia się do jej niedoboru.
Mniszek lekarski: Przeciwzapalny przeciwutleniacz
Słynie z właściwości przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. Stosuje się go w leczeniu trądziku. Często jest dodawany do preparatów o działaniu odmładzającym. Dzięki przeciwutleniaczom przeciwdziała procesom starzenia się skóry. Roślina jest bogata w witaminy A, C, E, K i B6. Zawarte w mniszku magnez i witamina C zmniejszają widoczność blizn potrądzikowych. Wywar z mniszka wyrównuje koloryt skóry. Jest często stosowany jako tonik na przebarwienia i piegi. Okłady ze świeżych liści doskonale sprawdzą się w zwalczaniu kurzajek i brodawek. Wspomagają także gojenie się ran. Mniszek lekarski jest bogaty w biotynę i cynk, które korzystnie wpływają na kondycję włosów. Stymuluje także ich porost, działa przeciwłupieżowo i przeciwłojotokowo. Doskonale sprawdzi się zarówno płukanka, jak i maseczka z miodu i płatków mniszka lekarskiego.
Łopian: Rzep na młodość
To nic innego jak rzep, który przyczepia się do ubrań podczas spacerów po łące. Ten chwast ma niezwykłe właściwości odżywcze. Korzeń łopianu jest bogaty w inulinę, fitosterole, siarkę, saponiny i witaminę C. Zawarte w nim garbniki korzystnie wpływają na młody wygląd skóry. Dzięki działaniu przeciwgrzybiczemu i przeciwbakteryjnemu pomaga skutecznie zwalczać łupież. Wzmacnia włosy i wyrównuje poziom wydzielanego sebum. Odwar z korzenia łopianu jest polecany dla osób z cerą trądzikową. Działa przeciwzapalnie i łagodzi problemy łojotokowe. Zawarte w nim antyoksydanty sprawdzą się także w kuracji zmarszczek mimicznych. W pielęgnacji wykorzystuje się również olej z łopianu, który można nakładać bezpośrednio na skórę głowy. Blondynki muszą jednak uważać. Tak jak w przypadku pokrzywy stosowanie łopianu powoduje przyciemnianie włosów.
Bratek polny: Skuteczna walka z trądzikiem
Fiołek trójbarwny jest często wykorzystywany w terapii przeciwtrądzikowej. Leczy egzemy i działa przeciwzapalnie. Zawarte w nim bioflawonoidy uszczelniają i wzmacniają ściany naczyń włosowatych. Jego działanie antyoksydacyjne idealnie sprawdzi się w przypadku osób z tendencją do pękających naczynek. Bratek polny jest bogaty w odkażający kwas salicylowy, witaminę C, karotenoidy, sole mineralne i garbniki. Picie naparu działa odtruwająco i oczyszczająco, co pozwala pozbyć się wyprysków. Wzmacnia także włosy i paznokcie. Najlepiej jest używać bratek zarówno zewnętrznie w formie okładu czy toniku, jak i wewnętrznie, w postaci naparów. Już po miesiącu regularnego stosowania widać jego dobroczynne efekty na skórze. Niech jednak nie zmyli was początkowe pogorszenie cery. To efekt oczyszczenia organizmu z zalegających toksyn.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.