Znaleziono 0 artykułów
01.04.2020

10 książkowych poleceń na kwarantannę

01.04.2020
(Fot.Getty Images)

Kwarantanna to okazja do nadrobienia zaległości. Polecamy książki – klasyki i ważne tytuły z różnych gatunków, które warto przeczytać przynajmniej raz. Pewnie macie je w domu, a jeśli nie, to z łatwością kupicie online albo w ulubionej księgarni – prawie wszystkie działają na telefon. 

Historie rodzinne: Magdalena Grzebałkowska, „Beksińscy” 

(Fot. materiały prasowe)

Wielki ojciec, który jako młody człowiek postanowił, że zostanie uznanym malarzem, i dopiął swego. Wielki syn, który za swoją niebywałą wrażliwość zapłacił straszną cenę zmagania się z chorobą. I wielka matka, która postanowiła zrezygnować z własnego życia, żeby zadbać o rodzinę. To historia, która rozpoczyna się pod koniec lat 20. XX wieku w Sanoku, a kończy w nowym milenium w Warszawie. Wypełnia ją miłość do kultury i sztuki, która zaklina rzeczywistość PRL-u. 
Opowieść, choć złożona na podstawie stosów dokumentów – pamiętników i listów bohaterów, rodzinnych filmów i audycji radiowych, wydaje się surrealistyczna i zbyt barwna. Aż urywa się, nie zostawiając żadnego happy endu.

Wydawnictwo Znak

Odrobina teorii: Susan Sontag, „O fotografii” 

(Fot. materiały prasowe)

„Fotografowanie stało się rozrywką niemal równie powszechną jak seks czy taniec”, napisała Susan Sontag w latach 70., nie spodziewając się nawet, jaką rewolucję przyniosą smartfony i Instagram. Dlatego dziś, kiedy wszyscy jesteśmy fotografami, jej rozważania o tym wyjątkowym medium to droga do pełniejszego rozumienia popkultury. 
W zbiorze ośmiu esejów amerykańska intelektualistka szuka powiązań fotografii ze sztukami plastycznymi, analizuje, jak przy pomocy aparatu można interpretować otaczającą rzeczywistość, i dowodzi, że zdjęcia kształtują nasze wspomnienia.

Wydawnictwo Karakter

Zaproszenie do eksperymentu: Michael Hebb, „Porozmawiajmy o śmierci przy kolacji”

(Fot. materiały prasowe)

Michael Hebb jest restauratorem, więc wie, jak dobre jedzenie wpływa na atmosferę spotkania. Ludzie otwierają się i rozmawiają. Dlatego on, mistrz ceremonii, razem z najlepszymi kąskami podsuwa swoim gościom trudne i intymne pytania. Na przykład: „Jak wygląda dobra śmierć?”, „Jak chciałbyś być wspominany?”, „Pamiętasz pierwszy pogrzeb, na który zostałeś zaproszony?”, „Co wtedy czułeś?”.
Efekty tego eksperymentu są zdumiewające. Bez względu na płeć, wiek, mentalność czy wykształcenie goście odpowiadają, snując osobiste i poruszające historie. Często po raz pierwszy otwarcie mówią o swoim doświadczeniu żałoby, o strachu przed śmiercią, tęsknotą za bliskimi i poczuciu przemijania. 
Ich wyznania okazują się uniwersalne i oczyszczające. To zbiorowa psychoterapia. Hebb zachęca zresztą czytelników, by zaprosili znajomych albo nieznajomych i też spróbowali wyprawić tę niezwykłą kolację. Podobno na całym świecie odbyło się ich już ponad milion.

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Krótkiej formy noblistki: Olga Tokarczuk, „Opowiadania bizarne”

(Fot. materiały prasowe)
(Fot.Getty Images)

10 historii rozstrzelonych w czasie i przestrzeni. Są bizarne, czyli dziwne, śmieszne i niezwykłe. Wszystkie łączy wielka wrażliwość pisarki, która jak nikt umie dziwić się i zachwycać światem, odkrywając przed czytelnikami kolejne jego warstwy. Przyszłość miesza się z przeszłością, realizm przesiąka metafizyką, a Olga Tokarczuk rozwija historie, mistrzowsko używając języka. 
Licząca 250 stron książka to zaledwie przystawka, która zaostrza apetyt na więcej, bo w kolejce czekają przecież „Bieguni” (458 stron) i „Księgi Jakubowe (912 stron).

Wydawnictwo Literackie

Biblia nowoczesnego rodzica: Jasper Juul, „Twoje kompetentne dziecko” 

(Fot. materiały prasowe)

Znany duński terapeuta rodzinny nie ma wątpliwości, że stoimy wobec przełomowej zmiany – tradycyjny model rodziny rozpadł się, a od lat 80. formuje się nowy. Jeśli przyjrzymy się tej ewolucji świadomie, łatwo dostrzeżemy różnice. W nowej strukturze nie chodzi już o władzę, bo lepiej sprawdza się współpraca. Bezpieczeństwo zapewnia się innymi środkami, np. uważnością, a dziecko traktuje jako istotę ludzką – społeczną, wrażliwą i empatyczną. To sprawia, że wychowanie staje się dialogiem pomiędzy partnerami, którymi są zarówno rodzic, jak i dziecko. 
Jak mądrze kochać i wymagać, wzajemnie szanować się i wspierać – o tym opowiada „Twoje kompetentne dziecko”. Eksperci twierdzą, że to jedna z najważniejszych książek Juula.

Wydawnictwo MiND

Siła eseju: Virginia Wolf, „Własny pokój” 

(Fot. materiały prasowe)

W 1928 roku w Wielkiej Brytanii kobiety wywalczyły sobie prawa wyborcze, a rok później Virginia Woolf napisała słynny esej, w którym postawiła sprawę jasno: „Kobieta musi mieć pieniądze i własny pokój, jeśli ma uprawiać twórczość literacką”. 
Po 90 latach w rzeczywistości, w której z przemocą ekonomiczną stykamy się każdego dnia, a home office znaczy tyle, co praca przy kuchennym stole, Agnieszka Graff na nowo tłumaczy esej słynnej pisarki, a tekst uzupełniają portrety sześciu współczesnych Polek – od Joanny Bator przez Magdalenę Cielecką aż po Edytę Bartosiewicz. Lekturę dopełniają wybrane przez Kasię Kulczyk reprodukcje dzieł sztuki.

Wydawnictwo OsnoVa

Okiem reporterów: „20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła”

(Fot. materiały prasowe)

Mistrz reportażu wybiera 20 tekstów, które opisują polskie przemiany od 1989 do 2008 roku. O ile rekwizyty wydają się odległe – telefony stacjonarne, ogłoszenia wycinane z gazet, o tyle tematy zaskakująco współczesne. Jak dług, który rośnie do niebotycznej skali (choć zaciągany jest u mafii, a nie w banku) albo surrealistyczna rzeczywistość katolickiej uczelni. Obok Szczygła znajdziemy tu wczesne teksty tak znanych dziś reporterów jak Wojciech Tochman, Jacek Hugo-Bader, Ewa Winnicka czy Tomasz Kwaśniewski.

Wydawnictwo Czarne 

Filozofia + historia: Yuval Noah Harari, „Homo deus” 

(Fot. materiały prasowe)

Człowiek-bóg, czyli tytułowy homo deus, to twór, którym stajemy się, rozwijając technologię i coraz bardziej się z nią integrując. Trzeba przyznać, że to przekonująca wizja – izraelski historyk nazywa ją zresztą w podtytule „Krótką historią jutra”.
Książka wirtuozersko łączy naukową optykę z filozoficzną perspektywą. Analitycznie przygląda się przeszłości i śmiało wybiega w przyszłość, a przy tym jest napisana pasjonującym językiem. Międzynarodowy bestseller.

Wydawnictwo Literackie

Zamiast podróży: Colin Thubron, „Góra w Tybecie” 

(Fot. materiały prasowe)

Colin Thubron jest doskonałym i utytułowanym pisarzem, dlatego jego wędrówka przez Himalaje stanowi też zapis podróży duchowej, którą odbywa po śmierci matki. Z jednej strony obrazowo przedstawia realia mozolnego wspinania się na święta górę – niedostępny szczyt, który według starych wierzeń spina niebo i ziemię, stając się osią wszelkiego stworzenia. Z drugiej zaś dokonuje osobistego rozliczenia z upływającym czasem.

Wydawnictwo Czarne

Zwycięstwo powieści: Marcel Proust, „Czas odnaleziony”

(Fot. materiały prasowe)

Książka, którą wydano już po śmierci autora w 1922 roku, wieńczy jego 11-letnią pracę nad słynnym cyklem „W poszukiwaniu straconego czasu”. Quasi-autobiograficzna powieść sięga od lat dziecięcych aż po starość. To zapis wielkich miłości, fascynacji, cierpienia i rozczarowań, ale też drobnych impresji, jak charakterystyczny motyw magdalenek maczanych w herbacie. Smak ciastek z dzieciństwa działa na głównego bohatera jak podróż w czasie – przywołuje dawne, zatarte już wspomnienia, podobnie zresztą jak sztuka, która u schyłku życia potrafi przywrócić intensywność emocji i odzyskać utracony czas.

Wydawnictwo MG

Basia Czyżewska
  1. Kultura
  2. 10 książkowych poleceń na kwarantannę
Proszę czekać..
Zamknij