Znaleziono 0 artykułów
18.06.2020

10 najlepszych filmów dokumentalnych o modzie

18.06.2020
Iris Apfel (Fot. Wendell Teodoro/WireImage)

Zastanawialiście się kiedyś, jak powstaje wrześniowe wydanie magazynu „Vogue”? Albo ile czasu i nerwów potrzeba na stworzenie kolekcji haute couture dla domu mody Dior? I jakim człowiekiem był tak naprawdę Alexander McQueen, wizjoner, który wyprzedzał swoje czasy? Reżyserom wybranych przez nas dokumentów udało się zajrzeć za kulisy nie tylko największych domów mody i magazynów, ale pokazać wybitne postacie branży z prywatnej, niedostępnej na co dzień perspektywy.

„Lagerfeld Confidential” (2007)

Kadr z filmu "Lagerfeld Confidential" (Fot. Everett Collection, East News)

Sam siebie nazywał „człowiekiem renesansu”, a w branży mody próżno było szukać drugiej tak rozpoznawalnej postaci, jak Karl Lagerfeld. Dyrektor kreatywny domu mody Chanel i Fendi, który zmarł 19 lutego w Paryżu w filmie Rodolphe'a Marconiego uchylał rąbka tajemnicy i pokazywał przynajmniej w jakimś stopniu, jak wyglądało jego życie. „Lagerfeld Confidential” pozwala widzowi zajrzeć do jego paryskiego mieszkania, na pokład prywatnego odrzutowca, a także posłuchać, jak projektant opowiada o swoim dzieciństwie w Niemczech, czy początkach kariery. Co więcej, materiał filmowy gromadzono aż trzy lata.

„McQueen” (2018)

Kadr z filmu „McQueen” (Fot. Materiały prasowe Gutek Film)

– Moje pokazy to sex, drugs and rock and roll. Mają elektryzować. Wywoływać emocje. Szok i atak serca – zwykł mawiać Alexander McQueen. Swoimi prezentacjami przekraczał granice, wyznaczając zupełnie nowe kierunki w modzie. Osiem lat po samobójczej śmierci projektanta światło dzienne ujrzał dokument „McQueen”. Film pokazuje, jak pulchny nastolatek z robotniczej dzielnicy Londynu swoim geniuszem szturmem podbił branżę mody. Buntownika w obrazie Iana Bonhôte’a i Petera Ettedgui poznajemy nie tylko jako wizjonerskiego projektanta, ale również wrażliwego i szczerego chłopaka, dla którego matka była całym światem.

„Dries” (2017)

Kadr z filmu "Dries" (Fot. Wiese/FaceToFace/REPORTER, East News)

Od ponad 27 lat bogato zdobionymi projektami Driesa Van Notena zachwycają się styliści i redaktorzy mody. Niełatwo było jednak namówić belgijskiego projektanta na to, by zgodził się na film dokumentalny poświęcony swojej osobie. Reżyserowi Reinerowi Holzemerowi przekonywanie go zajęło rok. Następne 12 miesięcy spędził, nagrywając Driesa Van Nottena nie tylko w jego antwerpskim atelier, ale także w prywatnej posiadłości w Ringenhof. Co więcej, w filmie wystąpiły także gościnnie największe osobowości branży mody, takie jak Iris Apfel czy Suzy Menkes. 

Kadr z filmu "The September Issue" (Fot. Everett Collection, East News)

„Jeremy Scott: The People’s Designer” (2015)

Finał pokazu kolekcji Moschino jesień-zima 2014-2015 (Fot. Jacopo Raule/Getty Images)

To chyba jeden z najbardziej szalonych projektantów XXI wieku, czerpiący garściami inspiracje ze świata popkultury. Jeremy Scott w swoim dorobku ma już pokazy inspirowane Barbie, McDonaldsem, a także My Little Pony. W zeszłym roku przygotował specjalną kolekcję dla H&M, obfitującą w złoto, skórę i motywy z bajek Disneya. Film dokumentalny „The People’s Designer” opowiada historię Scotta: od jego biednego dzieciństwa w małym miasteczku w Missouri do objęcia stanowiska dyrektora kreatywnego w domu mody Moschino. Obraz prezentuje m.in. przygotowania do pierwszego pokazu dla włoskiej marki, backstage sesji dla Adidas Originals oraz rodzinny dom projektanta.

„Dior and I” (2014)

Kadr z filmu "Dior and I" (Fot. Materiały prasowe)

Kiedy po skandalu spowodowanym odejściem Johna Galliano z domu mody Dior, jego miejsce na stanowisku dyrektora kreatywnego zajął Raf Simons, świat mody z zapartym tchem oczekiwał jego pierwszej kolekcji. Simons zamienił teatralną estetykę francuskiego domu mody na geometryczną klasykę w kobiecym stylu. Nie miał jednak łatwego zadania. Film „Dior i ja” w reżyserii Frédérica Tchenga uchyla rąbka tajemnicy świata haute couture. Kamera śledzi bowiem Rafa Simonsa, który w niespełna osiem tygodni musi stworzyć kolekcję haute couture. Przy pomocy pracownic z atelier marki Simons w krótkim czasie prezentuje kolekcję, która zachwyca redaktorów i stylistów.

„Iris” (2014)

Iris Apfel (Fot. Desiree Navarro/Getty Images)

– Nie jesteś ładna i nigdy nie będziesz ładna. Ale to nieważne, masz coś znacznie lepszego, masz styl – takie słowa usłyszała Iris Apfel, kiedy zaczynała swoją przygodę z branżą mody. Do 2005 roku była znaną bywalczynią nowojorskich salonów, dopiero potem, zupełnie nagle, stała się gwiazdą mody światowego formatu. 98-letnia Apfel sama siebie nazywa „geriatryczną gwiazdeczką”, a dzięki jej ekscentrycznemu stylowi i wielkim okularom nie sposób pomylić jej z nikim innym. Film „Iris” pokazuje nie tylko niezwykłą garderobę Apfel, ale przedstawia ją także jako bizneswoman, która razem z mężem wyposażyła Biały Dom w meble i dodatki z czasów dziewięciu byłych prezydentów Stanów Zjednoczonych

„Diana Vreeland: The Eye Has to Travel” (2011)

Diana Vreeland (Fot. Santi Visalli/Getty Images)

Nie lubiła wysublimowanego piękna. Szukała osobowości, którą zdecydowanie posiadała sama. Diana Vreeland była kobietą o silnym charakterze, która zdefiniowała amerykańskiego „Vogue’a”, a nawet więcej, była wyznacznikiem stylu całej Ameryki lat 60-tych. Nie bała się ciężkiej pracy i takiego samego zaangażowania oczekiwała od swoich współpracowników. To ona wprowadziła do świata mody „ciekawe” twarze. takie jak Twiggy, Cher czy Barbara Streisand. Uwielbiała nowości. Bikini okrzyknęła największym wynalazkiem ludzkości od czasów bomby atomowej. Film opowiada życie Vreeland od młodości spędzonej wśród nowojorskiej elity, po pracę w amerykańskim „Vogue’u” i Metropolitan Museum of Art.

„Bill Cunningham New York” (2010)

Bill Cunningham (Fot.Mike Coppola/FilmMagic, Getty Images)

25 czerwca 2016 świat mody pożegnał Billa Cunninghama – serce i duszę fotografii street style. Łatwo było wypatrzyć go na ulicy. Ubrany zawsze w niebieską kurtkę i spodnie khaki, przemierzał miasto na rowerze. W swojej karierze miał ich ponad 30. – Wszyscy ubieramy się dla Billa – powiedziała w filmie „Bill Cunningham New York” Anna Wintour. Dokument prezentuje życie i karierę długoletniego współpracownika gazety „The New York Times”. W Wielkim Jabłku wypatrywali go wszyscy, którzy chcieli, by ich stylizacja została doceniona. Co ciekawe, po długich namowach reżysera, fotograf pojawił się na premierze, ale zamiast zabawiać gości, postanowił ich fotografować.

Kadr z filmu "Lagerfeld Confidential" (Fot. Everett Collection, East News)

„The September Issue” (2009)

Kadr z filmu "The September Issue" (Fot. Everett Collection, East News)

Wrzesień to dla magazynu „Vogue” miesiąc wyjątkowy. To wydanie definiuje nie tylko nadchodzące trendy, ale również to, w czym będziemy chodzić. Każdy fan biblii mody marzy o tym, by chociaż na chwilę zajrzeć za kulisy i podejrzeć pracę redakcji. W 2009 roku spełniło się marzenie wielu osób. „The Septmeber Issue” uchyla rąbka tajemnicy i prezentuje ekipę amerykańskiego wydania magazynu, pracującą nad numerem wrześniowym z 2007 roku. Niecodziennie można bowiem zobaczyć Annę Wintour w jej naturalnym środowisku, czy byłą dyrektor kreatywną magazynu, Grace Codington, której pasja do mody jest po prostu zaraźliwa.

„Valentino: The Last Emperor” (2008)

Kadr z filmu "Valentino: The Last Emperor" (Fot. Everett Collection, East News)

– Wiem, czego chcą kobiety. One chcą być piękne – powiedział kiedyś Valentino Garavani. Projektant, który przez ponad 45 lat tworzył i ubierał największe gwiazdy światowego formatu, zanim w 2007 roku przeszedł na emeryturę, pokazał światu, jak naprawdę wyglądało jego życie i kariera. W filmie „Valentino: The Last Emperor” reżyser Matt Tyrnauer przez rok towarzyszył projektantowi. Obraz, w którym znajdziemy m.in. przygotowania do pokazu ostatniej kolekcji na sezon wiosna-lato 2006 roku, prezentuje także prywatne życie projektanta, w tym jego burzliwy związek z długoletnim partnerem życiowym i biznesowym, Giancarlem Giammettim.

Katarzyna Pietrewicz
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. 10 najlepszych filmów dokumentalnych o modzie
Proszę czekać..
Zamknij