Znaleziono 0 artykułów
15.08.2023

10 nieoczywistych muzeów i galerii sztuki w Europie

15.08.2023
Fot. Getty Images

Mają wartościowe zbiory, a żeby się do nich dostać, nie trzeba stać w długich kolejkach. Zlokalizowane często poza utartym szlakiem, pozwalają odkryć inną perspektywę. Poznajcie 10 ciekawych muzeów i galerii sztuki, które warto odwiedzić.

Paryż, Francja: Musee Marmottan Monet – punkt obowiązkowy dla fanów

Położony na obrzeżach miasta pałacyk słynnego niegdyś kolekcjonera sztuki Paula Marmottana kryje prawdziwe skarby, m.in. „Impresję, wschód słońca” – przełomowy dla historii sztuki obraz Claude’a Moneta. Pokazane na pierwszej wystawie impresjonistów w 1874 roku płótno dało nazwę nowemu nurtowi w malarstwie. 

Marmottan przed śmiercią przekazał swoją kolekcję Akademii Sztuk Pięknych. W latach 30. XX wieku zbiory otwarto dla szerokiej publiczności, a w kolejnych dekadach kolekcja powiększyła się o imponujące darowizny. Najpierw rodzinne zbiory postanowiła upublicznić madame Victorine Donop de Monchy, a kilka lat później Michel Monet, syn słynnego Claude’a. W ten sposób w niewielkim muzeum znalazła się pokaźna reprezentacja dzieł artystów pracujących pod koniec XIX wieku – Moneta, Camille’a Pissarra, Auguste’a Renoira i Edgara Degasa.

Céret, Francja: Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Wioska w Pirenejach, tuż przy granicy Francji z Hiszpanią na początku XX wieku stała się ważnym miejscem dla artystów z paryskiego Montmartre’u. Po 1911 roku regularnie przyjeżdżał tu Pablo Picasso, który ściągnął do miejscowości Georgesa Braque’a. W trakcie II wojny światowej znaleźli tu schronienie m.in. Marc Chagall czy Tristan Tzara. W latach 50. XX w środowisko artystyczne stworzyło muzeum. Swoje prace przekazali m.in. Picasso i Henri Martisse. Poza tym w kolekcji są dzieła Miró, Salvadora Dalí czy Antonia Tàpiesa.

Amsterdam, Holandia: Foam

Holenderskie muzeum zajmuje się fotografią w wielu wymiarach – mody, sztuki, dokumentu. Motto FOAM brzmi: „all about photography” (wszystko o fotografii) i rzeczywiście skala działania budzi szacunek. Co roku odbywają się tu cztery duże wystawy znanych twórców (teraz, do 27 września 2023, trwa ekspozycja prac Sary Cwynar) oraz 16 mniejszych, uwzględniających młodych zdolnych, na których przekierowuje uwagę. 

Poza tym działająca od ponad dwóch dekad instytucja wydaje prestiżowe pismo „Foam Magazine” i przyznaje nagrodę Foam Paul Huf Award dla szczególnie obiecujących fotografów poniżej 35. roku życia.

Dessau, Niemcy: Muzeum Bauhausu 

Utworzona na początku XX wieku przez Waltera Gropiusa szkoła wywarła wielki wpływ na dizajn. Prosta forma, funkcjonalizm, seryjność produkcji stały się nowymi cnotami, które projektanci na całym świecie wyznają do dziś. Dlatego muzeum w Dessau to punkt obowiązkowy w podróżach fanów dizajnu.

Współczesna nowoczesna bryła, zlokalizowana tuż obok historycznej szkoły, nawiązuje do szklanych pawilonów Miesa van der Rohe’a i reinterpretuje jego maksymę: „Mniej znaczy więcej”. Tu mieszczą się drugie co do wielkości zbiory na świecie dotyczące Bauhausu (muszą nam wystarczyć, dopóki berlińskie muzeum jest w remoncie). Wśród 52 tysięcy skatalogowanych obiektów są zarówno projekty i teksty, jak i meble, ceramika, wyroby z metalu, tekstylia, fotografia czy grafika. 

Paryż: Jeu de Paume – muzeum fotografii

W XIX wieku mieścił się tu kryty kort do gry w tenisa. W czasie II wojny światowej naziści składowali tu złupione dzieła sztuki. Później w budynku powstała galeria, która od lat 90. skupia się na fotografii. Zobaczymy tu zdjęcia XIX wiecznych innowatorów i XX-wiecznych sław, m.in. Edwarda Steichena, Richarda Avedona czy wciąż pracującego Martina Parra. 

Warto śledzić kalendarz wystaw czasowych. Teraz, do 17 września 2023, trwają monograficzne ekspozycje fotografa mody Franka Horvata i dokumentalisty Johana van der Keukena.

Glasgow, Wielka Brytania: Burrell Collection

Nazwa kolekcji pochodzi od nazwiska darczyńców, którzy w latach 30. XX wieku przekazali państwu należące do rodziny obrazy, rzeźby i wyrafinowaną chińską porcelanę – dziewięć tysięcy obiektów z różnych epok (od sztuki średniowiecznej po impresjonizm) i szerokości geograficznych (kraje arabskie, Chiny, Francja). 

W ekstrawaganckim budynku z lat 70. (robi duże wrażenie!) można oglądać obrazy Edgara Degasa, Jean-Baptiste-Camillle Corota, Edouarda Maneta, antyczne rzeźby i te XIV-wieczne. Muzeum otwarto niedawno po gruntownym remoncie.

Ateny, Grecja: Muzeum Benaki – wokół kultury greckiej

Muzeum ufundowane niemal sto lat temu przez Antonisa Benakisa, który chciał złożyć hołd swojemu ojcu, jest zlokalizowane w rodzinnej posiadłości – neoklasycznym pałacu w samym sercu Aten. Opowieść koncentruje się wokół kultury greckiej – od czasów prehistorycznych aż do XX wieku, jednak bez rysu nacjonalistycznego. Obok Skarbu z Thessaly – złotej biżuterii z czasów starożytnych, przez ikony, aż po dzieło El Greca (mistrz manieryzmu w rzeczywistości nazywał się Domenikos Theotokopoulos i pochodził z Krety).

Paryż, Francja: Musée de Cluny – muzeum sztuki średniowiecznej

Muzeum mieszczące się w oryginalnych wnętrzach XIV-wiecznej rezydencji założył w 1834 roku amator i miłośnik sztuki średniowiecznej Alexandre Du Sommerard. Chciał przechować ocalałe z Rewolucji Francuskiej zabytki sztuki średniowiecznej, np. rzeźby, malarstwo witrażowe czy wyposażenie najwspanialszych na świecie gotyckich kościołów i katedr. Dziś jest to jedna z największych na świecie kolekcji sztuki średniowiecznej – począwszy od późno antycznej sztuki Galów, aż do schyłku gotyku. Zobaczymy tu m.in. cykl tapiserii „Dama z jednorożcem”, datowaną na drugą połowę XIII wieku rzeźbę „Adam z Notre Dame” czy pochodzący z tego samego czasu witraż z paryskiej kaplicy Sainte-Chapelle.

Liverpool, Wielka Brytania: Tate Liverpool

Każdy, kto śledzi wydarzenia w londyńskiej galerii Tate Modern, powinien wybrać się do Liverpoolu. Założona pod koniec lat 80. XX w. galeria w dawnych dokach mieści imponującą kolekcję sztuki współczesnej. W stałej kolekcji znajdują się takie dzieła jak „Pocałunek” Auguste’a Rodina, „Kąpiel” Pierra Bonnarda czy „Płacząca kobieta” Pabla Picassa. Poza tym w Tate Liverpool odbywa się biennale sztuki współczesnej. Akurat trwa, do 17 września 2023 r. 

Warto się wybrać, bo w październiku 2023 w Tate Liverpool zacznie się remont, który potrwa dwa lata. 

Madryt, Hiszpania: CaixaForum Madrid 

Już w momencie otwarcia muzeum w 2008 roku sensacyjny okazał się budynek zaprojektowany przez gwiazdorski duet Herzog & de Meuron. Szokował połączeniem rdzawej blachy z historyczną tkanką oraz nowatorskimi w tamtych czasach wertykalnymi ogrodami. Bujna roślinność (250 gatunków) układała się w abstrakcyjny wzór, tworząc mikroklimat na miejskim dziedzińcu.

Instytucja pod skrzydłami fundacji La Caixa ma interesujący program wystaw czasowych, otwiera się też na inne dyscypliny sztuki. Trwająca do 22 października 2023 wystawa „Top Secret” jest poświęcona motywom szpiegowskim w filmie. W CaixaForum są organizowane festiwale muzyczne, poetyckie, sztuki nowych mediów. 

Dla mieszkańców Madrytu to po prostu coś w rodzaju domu kultury, przestrzeni dla inicjatyw społecznych. Często można tu trafić na warsztaty i panele dyskusyjne.

Redakcja Vogue.pl
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. 10 nieoczywistych muzeów i galerii sztuki w Europie
Proszę czekać..
Zamknij