
Dużo się mówi o naszej pracy w kategoriach konkurencji, a prawda jest taka, że współpraca przynosi najlepsze efekty – mówią organizatorzy Constellations 2025, serii wystaw które otworzą się w weekend 12-13 kwietnia w Warszawie. Co warto zobaczyć?
11 prywatnych warszawskich galerii wraz z zaprzyjaźnionymi galeriami z zagranicy otwiera wspólne wystawy. „Towarzyski” kontekst otwiera na rozmowy, wymianę, współpracę i nowe perspektywy. – Celem w skali mikro jest przewietrzenie naszych programów – cały rok pracujemy ciężko, głównie z lokalnymi artystami, a tu nagle trzeba wyjść z utartych schematów i oddać przynajmniej część własnej przestrzeni koleżankom z Londynu lub Paryża. Dużo się mówi o naszej pracy w kategoriach konkurencji, a prawda jest taka, że współpraca przynosi najlepsze efekty – mówi współorganizator projektu Michał Lasota, który na co dzień prowadzi warszawską galerię Stereo. – Cel makro to podkreślenie niewątpliwego znaczenia sceny warszawskiej na mapie sztuki współczesnej w Europie – dodaje, wskazując zarówno rynkowy, jak i edukacyjny wymiar przedsięwzięcia, otwartego dla szerokiej publiczności.

Co zobaczymy na Constellations 2025 w weekend 12-13 kwietnia w Warszawie?
Organizatorzy podkreślają, że podobnie, jak w trakcie pierwszej edycji w 2024 roku, line-up jest różnorodny, warszawska publicność będize mogła zobaczyć przegląd. – Od legend jak Galerie nächst St. Stephan z Wiednia (Dawid Radziszewski Gallery), po młode londyńskie galerie Brunette Coleman (Wschód) oraz Ilenia (Import Export) – mówi Lasota. Ważny aspektem jest kontekst kulturowy – od szanghajskich galerii Vacancy (Raster) i Linseed (Turnus) przez neapolitańską Galerię Fonti (Fundacja Galerii Foksal) aż po Cantica Tabacaru z Bukaresztu (Gunia Nowik Gallery). Co znaczące, żadna z galerii prezentująca się w tegorocznej edycji, nie brała udziału w zeszłorocznym Constellations. Wybór zagranicznych partnerów przez polskie galerie jest autonomiczny i subiektywny, a wspólne zadanie staje się naturalnym rozwinięciem wspólnych zainteresowań i budowanych od jakiegoś czasu relacji.
Wszystko wskazuje na to, że w kalendarzu wydarzeń artystycznych Warszawy jest miejsce na jeszcze jedną cykliczną imprezę. – Constellations mają unikalny format, wyraźnie różny od targów sztuki, może pokrewny z formułą gallery weekendu, jednak my polegamy na współpracy międzynarodowej, więc uzupełniamy wrześniowy Warsaw Gallery Weekend o czynny wkład galerii z zagranicy – podsumowuje Piotr Drewko, współorganizator wydarzenia i założyciel galerii Wschód.
W ramach Friends Art Prize Muzeum Sztuki Nowoczesnej wzbogaci się o jedną z prac prezentowanych podczas Constellations 2025
Nowym elementem Constellations staje się współpraca z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które funduje Friends Art Prize. Nagroda, polega na wskazaniu jednej z prezentowanych prac, a następnie zakupie jej do muzealnej kolekcji.

Więcej informacji o wydarzeniu na Constellations.pl.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.