Przedstawimy znaki zodiaku – ich mity założycielskie, charakterystykę i słynnych przedstawicieli. Znakiem osób urodzonych między 23 września a 22 października jest Waga. Postrzegane jako ambitne, chłodne i zasadnicze świetnie sprawdzają się w korporacjach, w domu też cenią hierarchię. A jak astrologowie rozumieją Wagę?
Waga to jedyny nieożywiony obiekt w menażerii znaków zodiaku. Najmłodszy z oficjalnie uznanych, dopisany został trochę na siłę. Może dlatego brakuje mu spójnego mitu założycielskiego. Jego moc niegdyś docenili Rzymianie, dziś patronuje Chinom.
Waga: Dwie natury
Starożytni Grecy patrząc w niebo, uznawali konstelację Wagi za szczypce Skorpiona albo mały detal Panny. Autonomię zyskała ok. I w. p.n.e., kiedy do świata astrologii Wagę wprowadzili na stałe Rzymianie. To był ich znak, bo Rzym założono nocą, gdy Księżyc znajdował się w Wadze.
Ale znak od początku był złożony – łączył kulty dwóch spolaryzowanych bóstw. Wszystko z powodu małego nieporozumienia. Patronką Wagi była Wenus, a ta planeta pojawia się na niebie w ciągu doby dwukrotnie – rano i wieczorem. W starożytności uważano, że to dwa różne ciała niebieskie i przypisano im osobne mitologie.
Tzw. Gwiazda Poranna, którą obserwujemy tuż przed wschodem Słońca, utożsamiana była z kultem Inanny – mezopotamskiej bogini miłości, piękna, energii seksualnej, tańca, muzyki i doskonałej harmonii, ale również wojny. Gwiazda Wieczorna – Utu (albo Szamasz) – był bratem bliźniakiem Inanny. Uosabiał sprawiedliwość, prawo ziemskie, roztropność i zasady. Patronował dyplomacji i racjonalnemu myśleniu.
Według współczesnej astrologii, u osób urodzonych w znaku Wagi możemy doszukiwać się mieszkanki tych cech, np. charyzmy, fizycznego piękna, zamiłowania do tańca i zabawy, a jednocześnie surowości, zimnego dystansu oraz praworządności, wynoszącej ponad wszystko umowę społeczną.
Znak przesilenia
Waga to znak kardynalny, bo otwiera nową porę roku. Rozpoczyna procesy, z którymi radzić sobie będą następujące po niej znaki.
W czasach świetności Babilonu, gdy kalendarz astrologiczny dopiero się konstytuował, przesilenie jesienne wypadało właśnie w Wadze. To był czas zbierania plonów, dobijania targów, liczenia zysków i budowania pozycji społecznej – moment radości z dobrze wykonanej pracy. Stąd Wagom przypisuje się umiejętność planowania, skrupulatność i zaangażowanie.
Te cechy szczególnie cenili Egipcjanie, którzy łączyli znak Wagi z handlem i gospodarnością, a jednocześnie przejściem w zaświaty. Symboliczna waga miała ważyć towary, ale też dusze.
Wreszcie Waga zaliczana jest do znaków żywiołu powietrza, a to oznacza, że jej mocną stroną są intelekt i refleks. Waga jest elastyczna i trudna do rozgryzienia. Poznaje świat, zadając pytania i poddaje wszystko dogłębnej analizie.
W astrologii symbolem Wenus, władczyni Wagi, jest lusterko, a to znak, że swojej siły szuka w oczach innych. Bez poklasku i uznania nie istnieje, brakuje jej zdrowej pewności siebie i wierności własnym poglądom. Szale Wagi mogą przechylić się w każdą stronę.
Dlatego Wagi często postrzegane są jako ambitne. Robią karierę w strukturach – urzędach i korporacjach. Lubią życie rodzinne, ale pielęgnują w nim hierarchię i zasady. Czasem mogą się wydawać zimne i zasadnicze.
Wagi w popkulturze
W kulturze znaki zodiaku często przypisuje się państwom albo miastom. Za imperium Wagi uważa się Chiny, które choć nie interesują się zachodnią astrologią, ten szczególny znak kojarzą z wizerunkiem roztropnych negocjatorów. Do Wagi należały też Austro-Węgry jako państwo stworzone nie dzięki wojnom, lecz paktom i strategicznym małżeństwom. Miastami Wagi, obok Rzymu, mają być Wiedeń – stolica walca, i pełen czaru Paryż.
Teorię o wyjątkowym pięknie Wag potwierdzają osobowości popkultury – Brigitte Bardot, Kim Kardashian West, czy Kate Winslet.
Z kolei premierki Wielkiej Brytanii – Margaret Thatcher i Theresa May mogą potwierdzać ich wiarę w prawo i ambicję zawodową. Le Corbusier – architekt uznawany za ojca modernizmu – wcielił w życie umiłowanie harmonii i społecznych wartości. Miał też niebywały talent do godzenia skrajności – inżynierii ze sztuką. Wreszcie polski przywódca Lech Wałęsa, też spod Wagi, zapisał się w historii typowym dla swojego znaku zdaniem zdradzającym wahanie: „Jestem za, a nawet przeciw”.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.