By stworzyć lepszą przyszłość, trzeba ją sobie najpierw wyobrazić. W dobie kolejnych kryzysów ta umiejętność jest na wagę złota. I właśnie przyszłość w różnych perspektywach stała się tematem przewodnim tegorocznej, 17. edycji Łódź Design Festival.
Wystawy, wykłady z udziałem wybitnych ekspertów, warsztaty oraz rozmowy z uznanymi polskimi projektantami, architektami i teoretykami designu – wszystko to, pod hasłem „Future Perfect”, potrwa od 18 do 28 maja w Fabryce Sztuki w Łodzi.
– Nie ma chyba nikogo, kto nie zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądać przyszłość. Żyjemy w czasie pełnym niepewności, a jednocześnie coraz to nowszych możliwości. Liczymy, że postęp w zakresie nowych technologii pomoże nam znaleźć odpowiedzi na palące problemy współczesności, jak choćby kryzys klimatyczny i – często powiązane z nim – konflikty społeczne. Podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival będziemy zastanawiać się nad różnymi scenariuszami, nie tylko tymi scenografią przypominającymi dystopijne filmy science fiction. Przyszłości przyjrzymy się z najróżniejszych perspektyw, zarówno w skali makro, jak i mikro – szczególnie na poziomie naszych miast. Chcemy przekonać się, czy zamiast tylko przepowiadać przyszłość, możemy ją wspólnie zaprojektować – tłumaczy Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.
Wystawy prezentowane na festiwalu będą nawiązywać zarówno do naszej teraźniejszości, jak i przeszłości. Jak mówią organizatorzy wydarzenia, ma to pomóc nam zrozumieć wyzwania, jakie stawia przed nami budowanie lepszej przyszłości.
Plebiscyty Łódź Design Festival 2023
Doroczną tradycją festiwalu są plebiscyty: „must have” oraz „make me!”. Pierwszy z nich nagradza najlepszy polski design. Projekty, które zdobyły prestiżowe wyróżnienie, są prezentowane podczas finałowej wystawy, która stała się swojego rodzaju panoramą współczesnej polskiej sztuki projektowej. W tym roku do plebiscytu „must have” zgłoszono aż 400 produktów. Spośród nich 80 wyróżniono znakiem jakości „must have” przez Radę Ekspertów, w skład której weszli: Kamil Białas, Anna Olga Chmielewska, Anna Grużewska, Piotr Maciaszek, Dominika Olszyna-Kniaź, Michał Piernikowski, Hanna Rydlewska, Jan Sikora, Jola Skóra, Małgorzata Szczepańska, Agata Twardoch oraz Zofia Wyganowska.
Drugi z plebiscytów – „make me!” – to międzynarodowy konkurs skierowany do młodych projektantów i projektantek. W tym roku zgłoszono 171 prac, z których festiwalowe jury w składzie: Maurizio Burrato, Maja Ganszyniec, Szymon Hanczar, Joanna Krokosz, Michał Piernikowski, Tomek Rygalik i Ingrid van der Wach, wybrało 25 projektów. Wszystkie z nich reprezentowały najwyższy poziom estetyczny, funkcjonalny i artystyczny, wyróżniały się wrażliwością społeczną oraz wychodziły naprzeciw palącym problemom współczesnego świata. Wyczekiwane ogłoszenie zwycięzców plebiscytu „make me! 2023” odbędzie się 18 maja o godz. 18 podczas gali otwarcia Łódź Design Festival. Wszystkie finałowe prace zostaną zaprezentowane na wystawie „Laboratorium Innowacji”.
Wystawy na Łódź Design Festival: Między wczoraj a jutrem
Wystawa „Kolekcje” stanie się festiwalowym łącznikiem z przeszłością. Jej kuratorka Aleksandra Koperda zaprezentuje prywatne kolekcje osobistych przedmiotów 15 różnych ludzi, które dla właścicieli są nośnikami wspomnień. Znajdą się tam zarówno designerskie przedmioty o wysokiej wartości materialnej, jak i te kryjące wartość jedynie emocjonalną. Wśród prezentowanych kolekcjonerów znaleźli się m.in. reportażysta Mariusz Szczygieł czy artyści Maurycy Gomulicki i Mirella von Chrupek.
„Człowiek plus” to natomiast wystawa, która skupi się na przyszłości. Design stanie się w niej medium zmiany teraźniejszości. Ekspozycja pokaże, jak nowe technologie poszerzają nasze biologiczne możliwości. Goście Łódź Design Festival będą też mieli okazję obejrzeć wystawy „Dobre innowacje” oraz „Design – barometr zmian społecznych”. Są one poświęcone projektowaniu społecznie odpowiedzialnemu i realnej zmianie, jaką współcześnie niosą projektanci. Wystawa „Futuropolis” przedstawi wyobrażenia miast idealnych, a także to, jak te wizje mają się do rzeczywistości.
Archiblok: Dzisiejsze miasta i ich problemy
Archiblok to kolejny stały element programu Łódź Design Festival. Podczas paneli zaproszeni goście będą poruszać zagadnienia związane ze współczesnymi miastami i z architekturą. W nawiązaniu do tegorocznego tematu wydarzenia organizatorzy zachęcają, by na te kwestie patrzeć przez pryzmat przyszłości. Po raz kolejny gospodarzem Archibloku zostanie ceniony reportażysta, felietonista i fotograf Filip Springer, który zaprasza do rozmowy ekspertów zajmujących się architekturą i urbanistyką. W tym roku będą to: pisarka i antropolożka kultury Olga Drenda, historyczka architektury Aleksandra Kędziorek, architekt i znawca nowych technologii Adrian Krężlik, pisarz i krytyk architektury Grzegorz Piątek oraz architektka i urbanistka Agata Twardoch. Swoje prezentacje wygłoszą 28 maja, czyli w ostatni dzień Łódź Design Festival. Poniżej przedstawiamy listę nadchodzących spotkań:
– Aleksandra Kędziorek: Future Anterior. O miejskim kuratorstwie, uczeniu się z przeszłości i projektowaniu zmiany
– Agata Twardoch: Miasta, jakie znamy, tworzyli mężczyźni dla mężczyzn. Jakie miasta zaprojektują kobiety?
– Olga Drenda: Dobry bałagan
– Grzegorz Piątek: Emily w Paryżu Północy – idealni ludzie w nieidealnych miastach
– Adrian Krężlik: Metabolizm miasta. Obieg energii, dwutlenku węgla i innych materii.
Po wykładach wszyscy goście festiwalu będą mieli okazję wzięcia udziału w dyskusji.
Więcej informacji o Łódź Design Festival 2023, w tym szczegółowy program, znajduje się na stronie wydarzenia.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.