Znaleziono 0 artykułów
04.01.2019

20 książek, które musisz przeczytać, zanim doczekają się ekranizacji

04.01.2019
Lucas Hedges i Nicole Kidman w „Wymazać siebie”, premiera w Polsce 1 marca 2019 roku (Fot. materiały prasowe)

W tym roku na ekrany trafią adaptacje klasycznych powieści, obyczajowych bestsellerów i mrożących krew w żyłach thrillerów. Przeczytaj, zanim obejrzysz! 

„Mój piękny syn” Davida i Nica Sheffów

Kadr z filmu „Mój piękny syn” (Fot. Materiały prasowe)

Data polskiej premiery: 4 stycznia 2019 roku

Obsada: Steve Carell, Timothée Chalamet, Maura Tierney

Fabuła: Nastoletni Nic popada w uzależnienie. Ze szponów nałogu próbuje wyciągnąć go oddany ojciec. Belgijski reżyser Felix Van Groeningen dokonał adaptacji wspomnień amerykańskiego dziennikarza Davida Sheffa. Jego książka „Mój piękny syn” wydana w 2008 roku powstała na podstawie artykułu opublikowanego przez Sheffa w „New York Timesie”. Dziś autor zasiada w licznych gremiach działających na rzecz walki z uzależnieniami. 

„Gdyby ulica Beale umiała mówić” Jamesa Baldwina

Kadr z filmu „If Beale Street Could Talk” (Fot. materiały prasowe)

Data polskiej premiery: 22 lutego 2019 roku

Obsada: Stephan James, KiKi Layne, Regina King

Fabuła: Film Barry'ego Jenkinsa („Moonlight”) opiera się na klasycznej powieści Jamesa Baldwina z 1974 roku. Jeden z najważniejszych aktywistów, literatów i myślicieli w XX-wiecznej Ameryce podjął w książce temat nierówności rasowej, eksplorowany także w jego esejach (ukażą się wreszcie po polsku już w tym roku). Historia miłosna tocząca się w Harlemie lat 70-tych opowiada o niesłusznie oskarżonym o gwałt Fonnym, którego broni jego ukochana Tish.  

„Wszystkie jasne miejsca” Jennifer Niven

Okładka książki (Fot. materiały prasowe)

Data polskiej premiery: nieznana

Obsada: Elle Fanning, Justice Smith, Alexandra Shipp

Fabuła: Dwoje nastolatków – Theodore Finch i Violet Markey – połączy wspólne pragnienie. Spotykają się w momencie, gdy oboje postanawiają popełnić samobójstwo. Powieść Young Adult pokazuje ich niełatwą drogę do siebie nawzajem i siebie samych. Na dużym ekranie toczy się chwytająca za serce historia dla wszystkich fanów książek w klimacie Johna Greena. 

„Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett

Okładka książki (Fot. materiały prasowe)

Data polskiej premiery: nieznana

Obsada: Colin Firth, Julie Walters, Dixie Egerickx

Fabuła: Po śmierci rodziców Mary Lennox trafia do posiadłości swojego wuja, Archibalda Cravena. Chłodne mury Misselthwaite Manor skrywają niejedną tajemnicę. Ale dopiero wyjście poza strefę komfortu pozwoli dziewczynce odkryć prawdziwą przyjaźń. To już kolejna ekranizacja klasycznej powieści z 1911 roku. Przed premierą warto przypomnieć sobie adaptację Agnieszki Holland z 1993 roku. 

„Zew krwi” Jacka Londona

Harrison Ford zagra w ekranizacji powieści Jacka Londona (Fot. Getty Images)

Data premiery: 25 grudnia 2019 roku

Obsada: Harrison Ford, Karen Gillan, Dan Stevens, Omar Sy

Fabuła: Powieści Jacka Londona to lektura obowiązkowa dorastających Amerykanów już od początku XX wieku. Wydany w 1903 roku „Zew krwi” opowiada o psie Bucku, który walczy o przetrwanie w mroźnej Alasce. A familijny film na podstawie powieści, który uczy o wartości przyjaźni, trafi do kin akurat na święta. 

„Małe kobietki” Louisy May Alcott

Data premiery: 25 grudnia 2019 roku

Obsada: Emma Watson, Timothée Chalamet, Saoirse Ronan, Laura Dern

Fabuła: O siostrach March opowie tym razem Greta Gerwig, czyli głos pokolenia milenialsów. Przed premierą można zrobić sobie powtórkę z rozrywki, nie tylko czytając powieść, której akcja toczy się podczas wojny secesyjnej w Stanach, ale sięgnąć też po ekranizację z lat 90. z udziałem Winony Ryder. W obu tych wydaniach historia wybrzmiewa na wskroś współcześnie. Każda z panienek March musi bowiem dokonywać wyborów między miłością a karierą, bezpieczeństwem a przygodą, wolnością a rodziną, które nieobce są także kobietom XXI wieku.  

„Dobry kłamca” Nicholas Searle

Helen Mirren zagra w ekranizacji powieści (Fot. Getty Images)

Data premiery: 19 listopada 2019 roku

Obsada: Helen Mirren, Ian McKellen, Jim Carter

Fabuła: Podstarzały oszust Roy postanawia okraść wdowę Betty. Ta okazuje się jednak mniej niewinna, niż mogłoby się z początku wydawać. A sam Courtnay ulega jej urokowi. Za kamerą stanął Bill Condon („Piękna i Bestia”), a para Mirren i McKellen to gratka dla wszystkich fanów kina – zarówno tych, którzy wolą fantasy spod znaku „Władcy pierścieni”, jak również miłośników klasycznej „Królowej”.

„Szczygieł” Donny Tartt

Okładka książki (Fot. materiały prasowe)

Data premiery: 11 października 2019 roku

Obsada: Nicole Kidman, Ansel Elgort, Sarah Paulson

Fabuła: Nicole Kidman kontynuuje comeback rolą pani Barbour w ekranizacji powieści nagrodzonej Pulitzerem. Po zamachu bombowym w nowojorskim MET Theodore Decker trafia pod opiekę zamożnej rodziny z Upper East Side. Film Johna Crowleya musi stanąć na wysokości zadania, bo wielowątkowa, wielogłosowa i wielowarstwowa powieść Tartt stanowi dla filmowca nie lada wyzwanie. 

„Kobieta w oknie” A.J. Finn

Okładka książki (Fot. materiały prasowe)

Data premiery: 4 października 2019 roku

Obsada: Amy Adams, Gary Oldman, Wyatt Russell

Fabuła: Thriller z gatunku „Zaginionej dziewczyny”. Anna, która cierpi na agorafobię, ogląda swoje miasto, Nowy Jork, tylko przez okno. Gdy zobaczy coś, czego nie powinna, jej życie będzie w niebezpieczeństwie. Jakość ekranizacji gwarantuje nazwisko reżysera. Joe Wright to twórca trzymających w napięciu adaptacji powieści o kobietach – „Dumy i uprzedzenia” Jane Austen oraz „Pokuty” Iana McEwana.

„To” Stephena Kinga

Okładka książki (Fot. materiały prasowe)

Data premiery: 6 września 2019 roku

Obsada: Jessica Chastain, Bill Hader, James McAvoy, Isaiah Mustafa

Fabuła: Druga połówka opowieści mistrza grozy doczekała się własnego filmu, będącego kontynuacją ubiegłorocznego przeboju kinowego. Po 27 latach dzieci straszone przez klowna Pennywise'a postanawiają się zemścić. Nie tylko dla zagorzałych fanów Kinga!

„Artemis Fowl” Eoina Colfera

Okładka książki (Fot. materiały prasowe)

Data premiery: 9 sierpnia 2019 roku

Obsada: Judi Dench, Hong Chau, Ferdia Shaw, Josh Gad

Fabuła: Dla tych, których tęsknoty za Harrym Potterem nie są w stanie ukoić „Fantastyczne zwierzęta”. W ekranizacji pierwszej z ośmiu powieści w cyklu, 12-letni Artemis, pochodzący z przestępczej rodziny, wkracza w świat magii. W oczekiwaniu na kolejne filmy, warto przeczytać całą serię Eoina Colfera, irlandzkiego pisarza i nauczyciela. 

„Trzy sekundy” Andersa Roslunda i Börge Hellströma

Okładka książki (Fot. materiały prasowe)

Data premiery: 22 marca 2019 roku

Obsada: Rosamund Pike, Joel Kinnaman, Clive Owen 

Fabuła: Mroczny skandynawski kryminał, którego akcja zahacza także o Polskę, w filmie „The Informer” przeobrazi się w hollywoodzki przebój osadzony w nowojorskich realiach. Agent pracujący pod przykryciem pozwala się ponownie zamknąć w więzieniu, by rozbić mafijną siatkę. 

„Gdzie jesteś, Bernadette?” Marii Semple

Okładka książki (Fot. materiały prasowe)

Data premiery: 22 marca 2019 roku 

Obsada: Cate Blanchett, Kristen Wiig, Billy Crudup, Judy Greer 

Fabuła: Wystarczyłoby właściwie nazwisko Blanchett w obsadzie, by o tej ekranizacji powieści obyczajowej Marii Semple, zrobiło się głośno. Ale dołóżmy do tego jeszcze Richarda Linklatera od „Boyhood”, który stanął za kamerą, a mamy materiał na prawdziwy przebój. 15-letnia Bree opowiada o swojej matce, Bernadette, która znika na chwilę przed rodzinną wycieczką. Córka zaczyna rozumieć, że tak naprawdę nigdy swojej matki nie znała.

„W domu innego” Rhidiana Brooka

Okładka książki (Fot. materiały prasowe)

Data premiery: 19 marca 2019 roku 

Obsada: Keira Knightley, Alexander Skarsgärd, Jason Clarke

Fabuła: Love story z wielką historią w tle. Niedługo po zakończeniu II wojny światowej pułkownik Lewis Morgan i jego żona Rachel są w Hamburgu zmuszeni do dzielenia domu z jego prawowitym właścicielem, Niemcem. Zawiązanie się trójkąta miłosnego jest tylko kwestią czasu. W „The Aftermath” znów zobaczymy Keirę Knigtley w roli, w której odnajduje się najlepiej – targanej namiętnościami, skomplikowanej i wrażliwej kobiety. 

„Na ostrzu noża” Patricka Nessa 

Tom Holland i Daisy Ridley w filmie na podstawie powieści Nessa (Fot. materiały prasowe)

Data premiery: 1 marca 2019 roku

Obsada: Tom Holland, Daisy Ridley

Fabuła: „Igrzyska śmierci” AD 2019. Doug Liman, współtwórca filmów o Jasonie Bournie, sięgnął po pierwszą część trylogii Patricka Nessa. W „Chaos Walking” nastoletni Todd Hewitt ucieka z domu. Szkopuł w tym, że jego domem jest obca planeta, a akcja toczy się w dystopicznej przyszłości, gdzie nie ma kobiet, za to każdy może słyszeć myśli drugiego... Zanim powstaną kolejne części, warto przeczytać wszystkie trzy książki. 

„O psie, który wrócił do domu” W. Bruce Cameron

Kadr z filmu (Fot. materiały prasowe)

Data polskiej premiery: 25 stycznia 2019 roku 

Obsada: Ashley Judd, Bryce Dallas Howard

Fabuła: Kontynuacja 
„Był sobie pies”, jednego z najbardziej wzruszających filmów 2017 roku. Tym razem Cameron, a za nim reżyser Charles Martin Smith, opowiada historię szczeniaczki Belli, która pokonuje dystans 400 mil, by powrócić do domu. I tym razem historia zostanie opowiedziana z perspektywy psa. Najwyższy czas wyciągnąć chusteczki. 

„Wymazać siebie” Garrarda Conleya

Nicole Kidman w filmie (Fot. materiały prasowe)

Data polskiej premiery: 1 marca 2019 roku 

Obsada: Nicole Kidman, Lucas Hedges, Joel Edgerton

Fabuła: Rodzice nie akceptują, że ich syn jest gejem. Wysyłają go więc na reedukację. Wstrząsająca opowieść o uprzedzeniach silniejszych od rodzinnych więzów pozwala na ekranie błyszczeć Nicole Kidman i Lucasowi Hedgesowi. Materiałem źródłowym jest niemniej poruszający pamiętnik Garrarda Conleya z 2016 roku. On przeżył to naprawdę.

„Słońce też jest gwiazdą” Nicoli Yoon

Data premiery: 17 maja 2019 roku

Obsada: Charles Melton i Yara Shahidi

Fabuła: Powieść Young Adult mierzy się nie tylko z tematem młodej miłości Natashy i Daniela, ale zarysowuje polityczne tło. Bestsellerowa książka autorki „Ponad wszystko” (ekranizacja z Amandlą Stenberg okazała się hitem) zaczyna się wtedy, gdy rodzina Natashy jest o krok od deportacji na Jamajkę. Czy Daniel powstrzyma machinę polityczną, która ma go oddzielić od ukochanej?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

@thesunisalsoastar 📷: @jimagraphy

Post udostępniony przez Charles Melton (@melton)

„Ciemno, prawie noc” Joanny Bator

Magdalena Cielecka / Fot. VIPHOTO, East News

Data polskiej premiery: 22 marca 2019 roku

Obsada: Magdalena Cielecka, Marcin Dorociński, Agata Buzek

Fabuła: Wałbrzychem wstrząsa seria tajemniczych zaginięć dzieci. Zagadkę postanawia wyjaśnić pochodząca z tych stron reporterka Alicja Tabor. Nagrodzoną w 2013 roku Nike powieść Bator na duży ekran przenosi Borys Lankosz. To jedna z najbardziej oczekiwanych polskich premier 2019 roku. 

„Słowik” Kristin Hannah

Okładka książki (Fot. materiały prasowe)

Data premiery: nieznana

Obsada: nieznana

Fabuła: Francja, II wojna światowa. Los rozdziela dwie siostry, które obierają odmienne strategie radzenia sobie z sytuacją graniczną. Kristin Hannah w swojej powieści zadaje pytania o to, czy możliwe jest codzienne życie w niecodziennych warunkach, czym jest bohaterstwo i co świadczy o prawdziwej sile. Prawa do ekranizacji wytwórnia TriStar nabyła zaraz po premierze bestsellerowej powieści w 2015 roku. 

Anna Konieczyńska
  1. Kultura
  2. Książki
  3. 20 książek, które musisz przeczytać, zanim doczekają się ekranizacji
Proszę czekać..
Zamknij